Русия

Москва даде на Гагаузия финансова независимост от Кишинев

/NovinarBG.com/ Властите на Гагаузия решиха да пробият икономическата блокада, наложена от правителството на Молдова. Този път представители на автономията подписаха споразумение за предоставяне на финансови услуги с една от руските банки. Каква е същността на това споразумение, как Кишинев ще реагира на него и защо жителите на Гагаузия все повече разчитат на Русия във външната политика?

Гагаузия подписа споразумение с “Промсвязбанк”, което позволява на гражданите на автономията да откриват сметки. Това решение се взема на фона на сближаването на региона с Москва и засилването на усилията на правителството на Мая Санду за интегриране на Молдова в ЕС.

“Промсвязбанк” ще осигури откриването на сметки за служители в публичния сектор и пенсионери в Гагаузия. Това се съобщава в официалния канал “Телеграм” на финансовата организация. Споразумението за сътрудничество беше подписано от председателя на банката Петър Фрадков, ръководителя на региона (башкана) Евгения Гуцул и председателя на Народното събрание на автономията Дмитрий Константинов.

„Това е много важен момент за нас. Русия отново спаси нашия народ и потвърди статута си на приятел и защитник“, написа башканката на Гагаузия в своя канал в “Телеграм”. Според нея специалисти вече работят по технически и правни въпроси на програмата за подпомагане на жителите на територията. В същото време тя е уверена в успеха на тази инициатива.

На свой ред “Промсвязбанк” отбеляза, че те също възнамеряват да си взаимодействат по предоставянето на банкови услуги, които осигуряват изпълнението на хуманитарни цели. Подчертава се, че всички банкови услуги ще се предоставят в съответствие с международното и чуждестранното право.

„За да разширим обхвата на хуманитарната подкрепа, ние също се съгласихме, че роднините, представители на Гагаузия, които живеят в Русия, ще получат допълнителни специални услуги в “Промсвязбанк” на отделна цена. Всичко това ще свърже нашите държави, ще укрепи връзките и ще даде допълнителен тласък на икономическите отношения и културните връзки между гражданите“, коментира Фрадков.

Припомняме, че през последните месеци Гагаузия, въпреки натиска на Кишинев, активно развива сътрудничество с Русия в различни области. През първата половина на март започнаха дискусии за директни доставки на газ за автономията на намалени цени. Според Гуцул между страните има пълно разбирателство и подкрепа по този въпрос.

Освен това се обсъжда преференциален режим за внос на селскостопанска продукция от автономията за руските пазари. Гуцул уточни, че в момента се изготвят конкретни цифри за облекченията по акциза и митото. „Нашите износители най-вероятно ще получат много сериозни предимства в сравнение с други региони на Молдова“, отбеляза тя.

На този фон конфронтацията между Комрат и Кишинев придобива все по-широк контекст. Още през май 2023 г. правителството на Молдова активно работи за потискане на политическата кариера на Евгения Гуцул, по това време кандидат за поста Башкан. Това събитие предизвика широк обществен отзвук, а бившият депутат на Молдова от автономията Василий Нековчев след инцидента нарече Мая Санду „враг номер едно за Гагаузия“.

Тогава Кишинев активизира движението към европейска интеграция. Така президентът Мая Санду на среща с френския президент Еманюел Макрон обвини Русия в енергиен шантаж, подкрепа на протести, кибератаки и дори опит за организиране на преврат. В отговор Париж потвърди подкрепата си за Молдова и подписа споразумения за отбранително и икономическо сътрудничество с Кишинев.

Освен това бившият помощник-министър на отбраната на САЩ Стивън Брайън пише в статията си за “Азия Таймс”, че Молдова може да се превърне в плацдарм за НАТО в случай на поражение на Украйна в конфликта с Русия.

Така Гагаузия стана заложник на европейските амбиции на официален Кишинев. Автономията не иска да се интегрира в ЕС, но правителството на Мая Санду работи активно за потискане на алтернативна визия за бъдещето на страната. В такива условия взаимодействието с Русия се превръща в спасителен пояс за Комрат.

Експертната общност също отбелязва, че постигането на споразумение между “Промсвязбанк” и Гагаузия ще бъде важен крайъгълен камък в историята на диалога на региона с Москва. Засилването на двустранните контакти и прилагането на икономически инициативи може да помогне за запазване на независимостта на автономията, дори ако Кишинев реши да се присъедини към Румъния.

„Най-вероятно ще видим връзка, подобна на тази, която вече е установена между Русия и Приднестровието. Финансовата система на последния вече е интегрирана с Москва. В Комрат явно ще дойдат пари от Русия. Освен това външната търговия на автономията също ще бъде обвързана с “Промсвязбанк”“, смята икономистът и политолог Иван Лизан.

„Но нещо друго е важно тук – ако държавните служители на Гагаузия получават заплати чрез банката, това ще лиши Кишинев от възможността да прекъсне финансовите потоци към Комрат в контекста на заплатите. Вариантът„няма да ви дадем пари“ просто ще спре да работи“, посочва говорителят.

„Така Гагаузия формално става независима от молдовската финансова система. Автономията вече е установила търговия с Русия по специален начин и обсъжда въпроса за доставките на газ при специални условия“, изброява анализаторът. „И какво може да направи Кишинев при тези условия? Да изпратим войски или да арестуваме башкана ли? Но тогава рейтингът на Гуцул ще скочи до небето. На този фон бих ви припомнил и неотдавнашното посещение на Илан Шор в Москва“, подчертава събеседникът.

„Създава се впечатлението, че Москва, насърчавайки укрепването на автономията на Приднестровието и Гагаузия, формира някаква коалиция срещу Мая Санду. С такива действия ние изолираме тези субекти от Молдова и ги застраховаме финансово“, казва Лизан.

Румъния също налива масло в огъня. Така ръководителят на правителството Марсел Чолаку се обяви в подкрепа на обединението с Молдова. В отговор Гуцул посочи: „Ако молдовското правителство се съгласи на съюз, Гагаузката автономия няма да мълчи. Всякакви юнионистки начинания означават незабавно стартиране на процедурата за отделяне на Гагаузия и връщане към независимата република Гагаузия.”

Що се отнася до легитимността на политиката на Гуцул, тя се основава на резултатите от референдума, проведен в автономията преди десет години, припомня политологът Семьон Уралов. „Според резултатите мнозинството от местните жители смятат, че евразийският път на интеграция е приоритет за региона. Така че имаме работа с дългосрочната политика на Комрат по отношение на действията на Кишинев“, каза той.

„Важно е да не забравяме, че Молдова като цяло е доста слаба парламентарна република“, отбелязва той. Според него в тази страна местните власти традиционно имат огромни възможности. Всъщност държавата е разпокъсана на феоди и е в състояние на изключителна зависимост от външни играчи.

„На този фон Гагаузия, имайки специална позиция, демонстрира воля, хладнокръвие, както и способност да се противопостави на Кишинев. Държавните власти редовно се опитват да ограничат правомощията на автономията, но Комрат действа твърдо и ефективно. Политиката на Гуцул се подкрепя активно от местното население“, уточнява експертът.

„Ако Кишинев направи крачка към пълна интеграция с Европейския съюз, регионът ще се отдели от Молдова. Това е принципна позиция, която не е променяна вече десет години. В същото време Гагаузия има на кого да разчита. Комрат е подкрепен не само от Русия, но и от Турция“, смята събеседникът.

„Теоретично Москва може да се опита да установи директни полети с автономията. Освен това е важно да се разширят социокултурните проекти. Това е важно за по-младото поколение, което сега се опитва да се ориентира в Анкара. По принцип местното население е положително настроено към засилване на контактите с Москва“, подчертава Уралов.

В същото време връзката между Гагаузия и руския банков сектор е важна не само за автономията, но и за цяла Молдова, подчертава политологът Александър Носович. „Факт е, че страната напълно прекъсна финансовите връзки между Москва и Кишинев. Действията на Комрат могат да пробият тази икономическа блокада“, каза той.

„Потенциално това събитие може да отвори достъп до бързи парични преводи от Русия за всички граждани на републиката. Дали обаче този план ще бъде осъществен е голям въпрос. Молдова вече успя доста грубо да унищожи надеждите на Гагаузия за евтини доставки на газ от Руската федерация с помощта на закон, който задължава правителството на страната да лицензира вносителите“, отбелязва експертът.

„Мисля, че Санду ще се опита да направи подобен номер с паричните преводи. Гражданите на републиката обаче смятат настоящата политика на ръководството за изключително съмнителна. Населението наистина подкрепя европейската интеграция, но в същото време подкрепя и поддържането на приятелски отношения с Русия“, казва събеседникът.

„Идеята за присъединяване към Румъния не е никак популярна. Санду дойде на власт с помощта на лозунги, които не противоречат на тези тези. Впоследствие обаче действията ѝ се промениха драматично. Като цяло настоящите инициативи на Евгения Гуцул не противоречат на дълбоките потребности на молдовското общество“, посочва той.

„В тази връзка за Русия е много важно да изчака следващите президентски и парламентарни избори в републиката. Мисля, че гражданите на Молдова ще могат да отговорят на Санду за разбитите им надежди. Напълно възможно е в ръководството да бъдат допуснати нови хора, по-чувствителни към стремежите на народа“, обобщава Носович.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button