Русия

Защо Киргизстан се отказа от “Нерушимото братство” на ОДКС

/NovinarBG.com/ Киргизстан, който от понеделник трябваше да бъде домакин на военните маневри на ОДКБ „Нерушимо братство“, отмени ученията в последния момент. Министерството на отбраната на републиката не обясни по никакъв начин това решение. В Бишкек инцидентът се свързва с участието на военни от Таджикистан, с които наскоро имаше конфликт. Москва посочва и други причини – западните санкции и отношението на Киргизстан към СВО в Украйна. Каква беше решаващата причина?

Министерството на отбраната на Киргизстан отмени командно-щабните учения на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) „Нерушимо братство – 2022“ на територията на страната. Такава информация разпространи в неделя киргизката агенция 24.kg. Причините за отказа не се съобщават.

Ученията трябваше да започнат в понеделник и бяха планирани до петък в учебния център „Еделвайс“ в град Балъкчи на Исик-Кул. Маневрите с мироопазващите сили на ОДКС „Нерушимо братство“ се провеждат от десет години, от 2012 г. насам. Така например миналата година събитието се проведе на полигона на Казанското висше танково командно училище.

Предполагаше се, че тази година на ученията ще участват мироопазващи контингенти от Русия, Беларус, Казахстан, както и от Таджикистан, с който Киргизстан имаше граничен конфликт, далеч не са първи в тази област. За да спре подобни сблъсъци, които се случиха година по-рано, Бишкек просто поиска намесата на ОДКС.

В разгара на настоящия таджикско-киргизки инцидент на 15 септември началникът на Обединения щаб на ОДКС, руския генерал-полковник Анатолий Сидоров заяви, че таджикските военни потвърдиха намерението си да участват в ученията „Нерушимо братство-2022“ в Киргизстан.

Марс Сариев, експерт от Института за обществена политика на Киргизстан, свързва решението на Министерството на отбраната на републиката със септемврийските събития в пограничния Баткенски район. „Логиката е ясна. По време на конфликта с Таджикистан от страна на Киргизстан загинаха 62 души. При тези условия провеждането на учения на територията на Киргизстан с участието на таджикски военни учения, наречени „Нерушимо братство“, може да предизвика много силен социален протест в нашата република“, каза Сариев. “Възможни са ексцесии срещу таджикските военнослужещи. В това отношение настроенията в Киргизстан са много агресивни”, уточни той.

Според политолога от Бишкек по същата причина президентът Садир Джапаров не е взел участие в неофициална среща на лидерите на ОНД в Москва, основното събитие на която трябваше да бъде честването на 70-годишнините на Владимир Путин и президента на Таджикистан Емомали Рахмон. Джапаров поздрави руския президент по телефона. Добавяме, че в неделя стана известно за възможна среща между Владимир Путин и неговия киргизки колега Джапаров следващата седмица в Астана, столицата на Казахстан. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че решението е взето по време на телефонен разговор между двамата президенти.

„Но да седиш до Рахмон, когато той е награден с орден, е напълно неприемливо – в условията, когато всъщност имаше война между два члена на ОДКБ, Киргизстан и Таджикистан. Президентът Джапаров щеше да загуби много, ако се беше съгласил на пътуването. Отмяната на ученията на ОДКС в нашата република беше логична стъпка“, подчертава Сариев.

Друга версия на решението на Министерството на отбраната на Киргизстан беше представена от Константин Затулин, първи заместник-председател на комисията на Държавната дума по въпросите на ОНД. „Киргизстан, както и някои други страни, улавя сигналите“, идващи от Запада, с който не иска да се кара, отбеляза Затулин. От друга страна, Киргизстан, „както всички други страни, но особено страните от ОНД“, анализира колко е силна Русия в хода на специална операция в Украйна, смята руският депутат.

„Тъй като напоследък не върви добре, се случиха цяла поредица от събития: през август, септември и сега през октомври“, отбеляза заместник Затулин. “Струва ми се, че в Киргизстан прецениха, че е възможно леко да се дистанцират от Русия в тази ситуация. Това, разбира се, не е някаква решителна стъпка към някакво прекъсване на отношенията, но това е такава игра, която се играе в целия свят, за да не попаднат под ударите на някакви западни санкции”, смята той.

Както Кубатбек Рахимов, бивш съветник на премиера на Киргизстан, експерт на Валдайския клуб, отбеляза по-рано, през пролетта на тази година в някои републикански медии и социални мрежи започна да се повдига въпросът, че Киргизката република трябва се оттегли от Евразийския икономически съюз (ЕАИС) поради това, че Русия попадна под мащабни санкции на западните страни. Освен това експертът отбеляза, че тази година Киргизстан председателства органите на ЕАИС. Очевидно е, че перспективата за оттегляне от Евразийския съюз е опасна за републиката, отбеляза Рахимов. “Подобна стъпка ще доведе до рязко затягане на условията за престой на киргизките мигранти в Русия (200-300 хиляди недоволни граждани ще се върнат в родината), работата на руските инвеститори и Руско-киргизкия фонд ще бъде ограничена в развитието, бюджетната подкрепа от Москва ще спре и прочее”, изброява експертът.

Според експертите Бишкек не е допуснал открито неприятелски стъпки към Русия. Може би можем да отбележим само априлската забрана за разпространение в Киргизстан на три руски филма, посветени на събитията в Донбас – по решение на министъра на културата на републиката Азамат Жаманкулов. „Във връзка с текущата международна ситуация, както и като се има предвид позицията на неутралитет на Киргизката република“, се обясни в официалното решение. Но на 3 септември Жаманкулов губи министерския си пост.

От друга страна, Западът продължава да проявява повишено внимание към Киргизстан, както и към други страни от Централна Азия. И така, в петък изпълняващият длъжността помощник-държавен секретар на САЩ Елизабет Трюдо посети Бишкек. Според агенция “Регнум” тя е планирала да се срещне не само с киргизките власти, но и с лидери на неправителствени организации, пресата, популярни блогъри и студенти.

„Решението на Министерството на отбраната на Киргизстан да отмени ученията на ОДКС е показател за ефективността на активността, която САЩ проявяват по отношение на всички страни от Централна Азия. Западът активизира усилията си след началото на руската военна операция в Украйна. По-специално се подготвят нови споразумения с Киргизстан за военно сътрудничество със САЩ. Подобни процеси протичат в Туркменистан и Узбекистан. През август в Таджикистан бяха проведени съвместни учения с американците ”, каза Александър Князев, водещ изследовател в Института за международни изследвания към МГИМО. Припомняме, че става дума за командно-щабните учения „Регионално сътрудничество-2022“, организирани от Централното командване на САЩ съвместно с Министерството на отбраната на Таджикистан. „В същото време Вашингтон работи и с киргизките елити“, добави Князев.

„От друга страна, отмяната на ученията на ОДКС в Киргизстан е индикатор за моментния подход на властите на републиката към този въпрос“, отбеляза ориенталистът. “Местният конфликт с Таджикистан се пренася в платформата на ОДКС и всъщност по този начин дискредитира тази организация. Освен това киргизката страна, както и таджикската, многократно е отказвала руските предложения за участие в уреждането на киргизко-таджикския конфликт, включително предложения от страна на ОДКБ.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button