Русия

Дори Берлин се разколеба: Вашингтон дава подарък на Киев за войната с руснаците

/NovinarBG.com/ Решението на САЩ за доставка на касетъчни боеприпаси на Украйна е взето. Нещо повече, тя беше посрещната двусмислено от съюзниците: Япония отказа да коментира тази новина, а Германия напълно се противопостави. Какво толкова разтревожи страните, които все още помнят последиците от Втората световна война?

Убийте колкото се може повече руснаци

Вашингтон планира да прехвърли касетъчните боеприпаси, забранени от международната конвенция, на режима в Киев. Тя е ратифицирана от 123 държави, но те не включват САЩ и Украйна. Както, обаче, и Русия.

Според руското министерство на отбраната въоръжените сили на Украйна вече са използвали касетъчни боеприпаси за обстрел на Донбас, в частност на Донецк.

Според генерал-лейтенант Игор Конашенков това предполага, че Киев поставя задачата на армията си да убие възможно най-много цивилни.

Касетъчните боеприпаси се състоят от контейнери, които се отварят във въздуха и разпръскват от няколко десетки до стотици малки снаряди. Някои видове бомби могат да разпръснат снаряди върху площ от повече от 30 000 квадратни метра.

Капан за мирните

Най-ужасното нещо в този вид оръжие е способността да носи смърт не само по време на военни действия, но и много по-късно. Предпазителите им са несъвършени и понякога в малки снаряди не работят веднага, превръщайки ги в противопехотни мини. Според експерти процентът на неуспехите варира от 10 до 30%.

Само през 2015 г. касетъчните боеприпаси са убили 417 души в конфликти в Йемен, Сирия и Украйна, повече от една трета от тях деца, според Thomson Reuters Foundations.

Конвенцията за касетъчните боеприпаси влезе в сила през 2010 г. Той забранява тяхното използване, производство, съхранение, прехвърляне и натрупване.

В същото време Съединените щати се опитват да убедят световната общност, че режимът в Киев уж се стреми да сведе до минимум всички възможни щети от използването на касетъчни боеприпаси за цивилното население. Но Вашингтон също признава, че използването им застрашава живота на цивилни.

Работа по площ

Военният експерт Алексей Леонков припомни, че касетъчните снаряди са същото средство за поразяване, само че площното. В случая става дума за 155-мм снаряди M864, които имат различен набор от суббоеприпаси – от 24 до 72 броя.

„24 – обикновено оборудван с кумулативен снаряд, 72 – фрагментация. Те действат в района на жива сила и бронирана техника на противника“, заяви той.

„Особеността на този боеприпас е, че той има малък реактивен заряд, който ви позволява да хвърлите този снаряд на разстояние от около 28 километра“, обясни Алексей Леонков на кореспондента на Цариград.

В същото време експертът обърна внимание на факта, че Украйна използва осколъчни касетъчни боеприпаси от самото начало на ПРО. Първоначално това бяха РСЗО Смерч, след това HIMARS (почти всички са касетъчни).

„Имаше един касетъчен, смениха го с друг. Нищо не се променя. Необходимо е да се унищожи това, което стреля с този снаряд“, заяви още експертът.

„Подобрете качеството на контрабатарейната битка и унищожете всички артилерийски инсталации, които могат да използват такива снаряди“, заключи Алексей Леонков.

Ще има много загуби

Военният наблюдател от Цариград Влад Шлепченко каза, че в Русия се правят касетъчни снаряди за РСЗО „Ураган“ и авиобомби. Но има разлика.

Руските суббоеприпаси са насочени към унищожаване на оборудване (има кумулативна бойна глава), а най-модерните имат система за самонасочване.

За американците касетъчните боеприпаси са предназначени не толкова за унищожаване на техника, колкото за унищожаване на жива сила.

Тоест те се разпръскват, експлодират и покриват определена площ. Изводът е, че когато тези суббоеприпаси са разпръснати, не всички работят,

Експертът обясни и добави:

„Всъщност след използването им е необходимо да се извърши същото почистване на района, както след миниране с противопехотни мини“.

“ В крайна сметка всичко това ще стреля във всички посоки и след това ще се търкаля навсякъде. И някой ще ги подкопае. Това е лошо както за бойците, така и за „мирните“, каза още той.

Шлепченко е убеден, че новите американски доставки на касетъчни боеприпаси така или иначе са лоша новина за Русия. В крайна сметка тези черупки са много по-ефективни от конвенционалните.

„Търкалят се в окопи, в землянки – навсякъде – и се взривяват до хората. И ще има много щети от шрапнели“, казва той.

„Оказва се, че на бойното поле, ако „покриете“ взвод, особено малки групи, той ще бъде напълно разбит. Просто няма да има кой да помогне, всички ще бъдат ранени. Следователно загубите, разбира се, могат да се увеличат“, заключи наблюдателят на Цариград.

Какво от това?

Като се има предвид, че Украйна използва касетъчни боеприпаси от началото на специалната военна операция, новите доставки няма да повлияят сериозно на хода на конфликта. Но още повече хора ще умрат. И военни, и цивилни.

И ако руските касетъчни боеприпаси са насочени към унищожаване на вражеска техника, тогава американските ще донесат смърт на хората.

Не е изненадващо, че Берлин се противопоставя на решението на Вашингтон. Като цяло Европа се отнася двусмислено към тази стъпка. Белезите, оставени от Втората световна война, все още не са зараснали напълно. И споменът какво се случва, когато Русия побеснява.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button