ОБЩЕСТВО

Зачестиха коледните измами сред самотни и възрастни хора (Молдовци продават „златни” домашни сервизи в Благоевград)

Шмекерите вече обикалят градове и села в търсене на „лапнишарани”, които са готови да извадят някой лев от дюшека, за да направят подарък на близък до сърцето си човек. Последен „хит” в област Благоевград били младежи от Молдова. Те се представяли за бежанци от войната, които искат с честен труд да изкарват пари за прехраната си, а не да лежат на ръцете на българската държава.

Движели на групи от по двама-трима и на развален руски обяснявали, че предлагат качествена стока. Сервизи за бита от няколко части, които в магазина стрували по 1000 лева, те предлагали по 400-500. На всеки възрастен била казвана различна цена, очевидно по преценка на „продавачите”.
Сред жертвите била възрастна жена от квартал „Еленово”. Тя искрено се зарадвала от офертата да напазарува неща, донесени в дома й, вместо да обикаля по магазините. Почерпила търговците с кафе, поприказвали си. Те й обяснили, че е добре за Коледа да внася поне по един нов съд в дома си и тя се съгласила. После размислила и решила да купува от всичко по шест – 6 малки чинии, средно големи и големи, купички, чаши, лъжици, вилици, подносчета и т.н. Сметката набъбнала до 1000 лева, но жената била категорична, че когато става дума за истински порцелан, пазарлък не трябвало да се води. Още повече, че един ден съдовете щели да останат за внуците й.

На старицата нито за секунда не й хрумнало, че може да е жертва на измама. Два дни по-късно се похвалила на съседка за покупката. Комшийката, щом видяла приготвените за Коледа посуди, онемяла. Веднага забелязала, че са допотопно китайско производство, но украсени с шарките на „Версаче”, а в средата – с Медуза Горгона.

Двете жени се скарали. Бабата решила, че съседката й завижда за изискания порцелан. След часове нещо в главата й просветнало и тя решила да пита и други хора. Така измамата лъснала, но момчетата вече ги нямало.

В града имало и други пазарували „маркови” сервизи от молдовците. Най-интересна била историята на 87-годишна жена от петричкото село Ново Кономлади, което се намира в полите на Пирин планина. Жената предала 1000 лева на мним жандармерист, който позвънил на вратата й с мотив, че проверява за мигранти. Тя, разбира се, не била виждала такива, но решила, че може да подпомогне разследването с пари, заделени за празниците, че и за след това.
„Измамите в района започнаха още през ноември. Че по вратите звъняха чужденци – така беше. Представяха се за бежанци – кой от Украйна, кой от Молдова. Едни искаха пари и храна, други предлагаха разни стоки. Предлагаха и телевизори. Случваше се хората да купуват, защото са доверчиви и мислят, че като купят нещо от бежанец, то ще е качествено, на далавера, а и ще направят добро дело. Да, ама не. Явно някой дава стока в ръцете на бежанците и след това подучва как да обикалят домовете на стари хора. Очевидно преди това е проучено в коя къща или апартамент има самотни старци.

Друга бабичка също беше купувала чаши на стойност 400 лева. Интересното е, че тя крета с минимална пенсия. Брои си стотинките, лишава от храна, от нови дрехи… Въпреки това бе успяла да задели някой лев и да го даде с лекота на измамниците, водена от мисълта, че в края на дните си ще внесе лукс в живота си и ще остави нещо ценно на наследниците си”, разказва пред репортер на „Уикенд” Алексей Александров, който бил наясно с новата измама, но продължавал да се учудва на българското доверие.

През ноември полицията в Петрич работила и по друг случай на измама. Мъж от село Скрът бил въведен в заблуждение, че закупува комплект тенджери и позлатени вилици. Вместо това му били продадени тенджери с неустановена марка на стойност 1600 лева. Благодарение на бързата реакция на униформените, търговецът бил задържан. Оказало се, че това е 50-годишен гражданина на Молдова, който е дошъл у нас, за да търси спокойствие от разрастващия се военен конфликт.
Мними молдовски търговци са били забелязани и в Северозападна България. Момчетата били на възраст между 20 и 30 години. Влачели в пазарски торби посудата и повтаряли „мантрата”, че искат да изкарват с честен труд парите си, докато са в България. Никой от измамените обаче не се сещал да попита от къде бягащите от войната имат пари да закупят стока и да търгуват с нея. Няколко семейства в Монтана изгърмели с над 1200 лева, защото били убедени, че лъскавото по чиниите било истинско злато. Те се възхищавали и на рисунките от плетеници и фини цветчета. Съдовете радвали очите им.

Момчетата обяснявали, че няма откъде другаде да си купят порцелан със злато, освен от тях. Стоката се разнасяла само на адрес, нямала аналог в магазините, така че трябвало да решават на момента – дали да искат нещо ценно за дома си и за поколенията, или ще останат с вехтите съдове. „Търговците” никога не оставяли телефон за обратна връзка, нито пък стоката подлежала на рекламация и връщане.

Статията Зачестиха коледните измами сред самотни и възрастни хора (Молдовци продават „златни” домашни сервизи в Благоевград) е публикуван за пръв път на NovinarBG.COM.

Още новини

Back to top button