СВЯТ

Американският долар преминава през труповете на други валути

/NovinarBG.com/ Американската валута показва чудеса на укрепване към кошница от световни валути. Еврото, японската йена и британската лира, напротив, паднаха до многогодишни дъна. Това е страничен ефект от повишаването на лихвите на Федералния резерв. Защо толкова силен щатски долар е опасен и кого ще удари?

Доларовият индекс ИЦЕ е нараснал с повече от 14% през 2022 г., най-впечатляващото покачване от 1985 г. насам. Еврото, японската йена и британската лира паднаха до многогодишни дъна спрямо долара. Валутите на развиващите се страни също бяха засегнати, като египетската лира се понижи с 18%, унгарският форинт с 20%, а южноафриканският ранд с 9,4%, пише „Уолстрийт Джърнъл“.

В сряда икономистите очакват ново повишение на лихвения процент от Федералния резерв с 0,75 процентни пункта – до 3,00-3,25%, спрямо което доларът може да се засили допълнително.

„Силният долар е страничен ефект от повишаването на лихвите на Федералния резерв. Така американският регулатор се бори с инфлацията, като няма други възможности за това. Ако всички водещи страни направиха същото едновременно, доларът щеше да остане на мястото си. Но тъй като Съединените щати повишават курса по-бързо от всички други страни, включени в групата валути за индекса, главно Европа плюс Япония, възникна временен дисбаланс в полза на долара“, обяснява Валерий Емелянов, експерт по фондовия пазар.

Втората причина са рисковете от започване на глобална рецесия, а доларът, каквото и да се говори, все още остава сигурно убежище. „Рисковете от рецесия нарастват в Европа, инфлацията удря многогодишни рекорди. На този фон през пролетта на тази година започна изтичане на капитал от европейския фондов пазар. Същото се случва и в Азия, където локомотивът на цялата икономика на Азиатско-Тихоокеанския регион – Китай – постоянно обявява локдауни заради огнища на ковид, където нарастват заплахите от военна конфронтация със САЩ заради Тайван, а БВП показва минимален растеж, заплашващ втората икономика в света с фалит“, казва Артьом Деев, ръководител на аналитичния отдел на „Амаркетс“.

„За мнозина доларът остава модел на „сигурно убежище“, инвестирайки в което можете да изчакате кризата и обезценяването на вашата национална валута. Все още няма достойна алтернатива за него, въпреки че преди имаше такива. Но случаят с блокирането на половината от златните и валутните резерви на Централната банка на Руската федерация в почти всички западни страни силно подкопа доверието в еврото, швейцарския франк и британската лира. От тази гледна точка доларът също е токсичен, но от всички други токсични валути той е най-надеждният по отношение на хеджирането на пазарните рискове“, казва Наталия Милчакова, водещ анализатор във „Фрийдъм Финанс“.

„Инвеститорите вярват, че всичко може да се случи, но Щатите ще устоят и доларът няма да се срине. Илюзорна позиция в тази ситуация, но все пак помага на инвеститорите и САЩ“, добавя Деев.

В крайна сметка, инвестирането в американски съкровищни ценни книжа е наистина печелившо, тъй като доходността им расте заедно с повишаването на лихвения процент от Федералния резерв.

„10-годишните облигации на Министерството на финансите на САЩ вече плащат повече от 3,5% годишно, тоест 35–40% за целия срок, което не е било така от почти 15 години. Всички големи инвеститори – фондове, инвестиционни банки – активно се пренасочват към американски дългови ценни книжа, продават облигации и акции на други страни. По отношение на съотношението на риск и доходност в момента няма нищо по-добро в света. Оттук и шумът около долара и липсата на интерес към други валути и активи“, казва Емелянов.

За самите Щати силният долар е едновременно предимство и проблем. От една страна, САЩ ще получат по-евтин и по-висок внос, което е плюс за някои отрасли и за обикновените американци, увеличаване на доходността на депозитите и пенсионните фондове, което е добре за пенсионерите и спестителите, казва експертът. От друга страна, това ще доведе до спад на износа на САЩ в долари, което е минус за компаниите износители, и увеличаване на обслужването на държавния дълг и други заеми, което е лошо за бюджета, студентите, ипотечните кредитори и общо казано за бизнеса, добавя Емелянов.

Според него основните търговски партньори на САЩ, включително Европа, Япония и Китай, всъщност са доволни от евтината си валута, защото не бързат да повишават лихвите. По този начин те могат да поддържат растежа си, като увеличават износа си за Америка на все по-високи стойности в собствената си валута.

„Ако са искали да повишат валутата си спрямо долара, тогава няма нищо по-лесно: трябва да повишат лихвата толкова високо, че да надхвърлят Федералния резерв. Но няма много смисъл. Централните банки не играят играта „кой има по-силна валута“. За тях е важно да поддържат инфлацията, растежа на БВП и безработицата на приемливо ниво, поддържайки баланс между тях. Европа, например, очевидно не желае да довърши своя пазар на труда, когато икономиката вече страда от последиците от енергийната криза и конфликта в Украйна. Увеличаването на основния лихвен процент ще задуши бизнес активността, ще срине пазара на недвижими имоти и не е факт, че бързо ще победи инфлацията“, обяснява Емелянов.

Доларът обаче не може да бъде толкова силен вечно.

„След като Федералния резерв повиши лихвения процент до 3,25%, както повечето очакват, той ще има още 1-1,5% увеличение, ако инфлацията спадне. Тоест регулаторът е на финален етап. Съответно доларовият индекс може да добави още 5% към еврото, преди да се обърне. Няма да е ужас за пазарите. Просто известно време еврото ще струва не едно към едно, а 0,95 за долар. И тогава най-вероятно ще премине към растеж“, очаква Емелянов.

Деев смята, че за известно време силен долар ще подкрепи икономиката на САЩ, но след това тя все пак ще изпадне в рецесия (спад на БВП две тримесечия подред е рецесия).

„Основният риск от това е, че Щатите ще изпаднат в неплатежоспособност, тоест всички инвестиции в американски ценни книжа ще се превърнат във въздух. Огромният държавен дълг и нарастването на доходността на държавните облигации правят този вариант неизбежен „Щатите просто няма да могат да обслужват съкровищните си облигации, те отдавна нямат с какво да плащат дълговете си. Това ще означава колапс на световната финансова система и глобална криза с безпрецедентни размери за много години напред, докато не се появи нов лидер и светът не спре на нова валута“, прави дългосрочна прогноза Артьом Деев.

Наталия Милчакова смята, че поне през следващите няколко години доларът може да премине през цикли на укрепване и, обратно, отслабване. „Но нищо фундаментално лошо няма да му се случи. Някой ден, в доста дългосрочно бъдеще, доларът, може би, подобно на други световни резервни валути, може да бъде изместен от държавните цифрови валути на други страни и вероятно от недържавни криптовалути. В този случай световната икономика не може без криза“, не изключва икономистът.

За жителите на Русия растежът на долара спрямо световната кошница от валути, разбира се, не е толкова важен, колкото обменният курс на рублата спрямо долара и други валути. „Като се има предвид големият бюджетен дефицит, заплахата от петролно ембарго и спадът в световното търсене на петрол поради рецесията, може да се окаже, че доларът ще расте по-силно в Русия, отколкото в останалия свят“, не казва Емелянов изключвам.

Укрепването на рублата все още е временно явление, резултат от екстремни условия под формата на намаляване на вноса и ограничения на търсенето на валута, съгласен е Деев. Но за руската икономика, според него, рискът от изпадане в криза е много по-важен на фона на систематичното отрязване на Русия от пазарите за продажба и закупуването на необходимостта от критичен внос.

„Тъй като руската икономика изпада в криза, явленията ще придобият свлачищен характер. Вече наблюдаваме бюджетен дефицит и намаляване на разходните пера, последвано от намаляване на производството, увеличаване на фалитите на предприятия, увеличаване на безработицата, спад в нивото на доходите на гражданите и прочее. Но вероятно ще бъде възможно излизане от тази ситуация с преминаването на икономиката на мобилизационни релси, което със сигурност ще бъде обявено скоро“, заключава Деев.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button