Русия

Какво устроиха украинските специални служби на територията на Русия

/NovinarBG.com/ В условията на мащабна информационна война СБУ масово вербува руснаци за саботаж. Според директора на ФСБ Александър Бортников, младите хора, включително юношите, са изложени на риск. Разследваме как те са убеждавани да извършват палежи, експлозии и други престъпления в различни региони.

„Всички да се страхуват“

„Разговарях с Егор Краснов по темата за националността, етническите групи. По лош начин Той разказа истории от живота си, как бие хора, убива. Изпрати ми части за самоделно взривно устройство и му изпращат кадри как го сглобявам”, признава пред камерата млад мъж.

Юношата е задържан по време на мащабна специална операция срещу терористи и неонацисти.

През есента ФСБ съобщи за 187 задържани в 46 региона. Според разследващите те са получавали задания от украинските специални служби.

Споменат във видеото, разпространено от ФСБ, Краснов е 23-годишен, родом от Днепър (Днепропетровск), предполагаемият лидер на групата. Според съобщения в медиите той е бил радикален фен на футболния клуб “Днепър”, а през 2017 г. оглавява екстремистка клетка.

През декември 2020 г. той беше задържан за опит за убийство. Според ФСБ той е бил вербуван от СБУ в следствения арест. Даден му е лаптоп и му е дадена зелена светлина да продължи терористичната дейност вече в Русия. Дистанционно Краснов ръководи клетки в Москва, Санкт Петербург, Воронеж, Москва, Ярославъл и Геленджик.

Руските сили за сигурност го проследяват през януари 2022 г. – един от задържаните по време на разпит назовава Краснов и разказва как модерира канали в “Телеграм” под негово ръководство.

„Той искаше да извърши серия от големи терористични атаки в Русия. Целта беше да се сплаши населението. Така че всички да се страхуват. В дейността му участваха и непълнолетни“, обясни младежът.

Задържан в апартамент под наем

В края на 2020 г. руските специални служби задържаха 17-годишен поддръжник на радикали от Тамбовска област. Щял да взриви общежитието на местния колеж.

Получил подробни инструкции за направата на бомба у дома по интернет. Той е бил задържан в апартамента си под наем в момента, в който събирал самоделната бомба.

През февруари 2022 г. съдът признава студента за виновен по три обвинения едновременно наведнъж, включително подготовка на терористична атака, и го изпрати в колония за осем години.

Самият Егор Краснов все още е на свобода. В Русия той беше арестуван задочно и обявен за международно издирване.

През годината в страната са предотвратени повече от 100 терористични атаки, чиито извършители са млади хора, включително юноши , каза Александър Бортников, директор на руската ФСБ, на заседание на Националния комитет за борба с тероризма.

Избор сред активните коментатори

Набират се в социалните мрежи, където има подробна информация за човека и неговите възгледи. Достатъчно е да създадете тематичен канал и да настроите таргетиране.

Според експерти всичко може да започне с участие във флашмоб. На младите абонати се предлага да подготвят публикация, да поставят определен хештаг, да публикуват снимка. С такива активности “дресират” за необмислени действия.

След това покровителите дават по-конкретни задачи – да разпространяват фалшиви новини, да даряват пари в подкрепа на организацията.

„Ако юношата е активен в тези групи, той бива поканен чрез лични съобщения в общност с по-тесни интереси, обясняват от пресслужбата на Лигата за безопасен интернет.“ Оттам те се прехвърлят в затворени групи и чатове, където са вече участва в опасни и дори престъпни дейности”, допълват там.

Според ръководителя на организацията Екатерина Мизулина, младите хора са особено активно насърчавани да атакуват военните служби и да саботират железопътни линии.

Пътят води до Буча

Сега в социалните мрежи има няколко големи проукраински общности от този вид. Една от тях е „Спрете вагонине“. В ресурсите на организацията има призиви за саботаж и инструкции за производство на запалителни смеси, повреда на железопътната линия.

Администраторите се позиционират като „руско съпротивително движение“. През 2022 г. един от тях беше идентифициран: дизайнер от Буча на име Ирина.

„По време на следващата пререгистрация на домейна тя очевидно е забравила да постави отметка в квадратчето до елемента “скрий моите данни“. Така успяхме да влезем по следите ѝ и след това да установим страниците в социалните мрежи“, казва Игор Бедеров, специалист по разследване на киберпрестъпления.

Цялата информация специалистите са я предали на служителите на реда.

Миналото лято достъпът до ресурса беше блокиран по искане на Главната прокуратура. Скоро обаче се появи нов канал. Повече от девет хиляди души са се абонирали за него.

„Предложи 7000“

Администраторите се опитват да убедят потенциалните участници в саботаж, че подобни действия са безопасни за тях. Руските специални служби обаче редовно залавят извършителите.

На 6 април силите за сигурност задържаха 16-годишен юноша на изхода от търговски център в Кемерово. Седмица по-рано той подпалва обект на гара Ишаново на Западносибирската железница.

„Писаха ми в “Телеграм”, предложиха 7000 за палеж. Изпратиха инструкции за приготвяне на горима течност. Видеото със задачата трябваше да бъде изпратено на покровителя“, казва младият мъж пред камерата.

Той получава по-малко от обещаното – пет хиляди. Похарчил парите за блуза и колан.

Сега той е обвинен в саботаж. За това заплашва от десет до 15 години затвор.

Оценен като марионетка“

Набират и възрастни. „Виждаме, че се работи активно върху четири целеви групи: жители на националните републики, роднини на участниците в спецоперацията, активни обществени активисти и младежи над 13 години“, казва Екатерина Мизулина.

Все повече, според нея, представителки на радикалния феминизъм също се включват в престъпни дейности.

„Те са привлечени не само с плащания, но и с предполагаеми перспективи за растеж в йерархична структура. Те са убеждавани, че човек ще може да се издигне така“, обяснява тя.

Жертвата може да се използва по различни начини. „Човек се възприема като марионетка, гледат неговата радикализация, финансово състояние, критично мислене и решават как да го движат“, отбелязва бившият оперативен служител на руското МВР Андрей А. „Някои са подходящи за мирни действия и пиар движение, други са способни на престъпление”, уточнява експертът.

Най-лесно човек може да бъде подтикнат към престъпление, когато той е в състояние, в което критичното мислене е изключено. Тоест при еуфория, стрес, депресия.

„Важно е да се разбере, че тече не само набиране на персонал, но и системно наблюдение на информационното поле, търсене на нови теми и точки на кипене“, добавя Мизулина.

Пороят от специално обработена информация, която ежедневно се излива върху човек в интернет, изостря ситуацията. Затова експертите смятат, че целенасоченото блокиране на източници едва ли ще реши проблема. Провокаторите трябва да се забелязват и да се реагира в страната, а не в чужбина.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button