Русия

Политическият часовник на Украйна неумолимо тиктака

/NovinarBG.com/ Конфликтите не следват политически графици. И в навечерието на контранастъплението на Украйна, президентът Володимир Зеленски и неговите висши помощници се опитаха да обяснят тази реалност както на изнервните си съюзници, жадни за военен успех, така и на собствените си хора, нетърпеливи да започнат голямия „контранаступ“ и да чуят добри новини от фронтовата линии.

Преди дългоочакваната контраофанзива, която започна миналата седмица – по-късно от повечето очаквания – украинският министър на отбраната Олексий Резников беше загрижен, че очакванията са „определено твърде високи“. „Всеки иска нова победа“, каза той, предупреждавайки съюзниците да смекчат надеждите си, за да избегнат по-нататъшно разочарование.

Загрижеността тук е, че неизпълнението на очакванията може да доведе до намаляване на международната военна помощ и подновен, често косвен, натиск върху Киев да се включи в преговори с Москва. „Те искат следващата победа. Това е нормално, но това са емоции“, добави Резников.

Но нетърпението да се нанесе решителен удар на Русия произтича не само от емоции, но и от политически сметки.

Продължителният конфликт е изпълнен с умора на Запада, изчерпани арсенали и разрушаване на единството – особено с Китай, Бразилия и Южна Африка, рекламиращи съмнителни „мирни“ планове. И въпреки публичните обещания за подкрепа на Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“ , по-рано тази година официални лица от Вашингтон предупредиха колегите си в Киев, че трябва скоро да постигнат сериозни успехи на бойното поле, докато доставките на оръжия и помощта от Съединените щати и Европа от съюзниците все още растат.

Тъй като САЩ навлизат в сезона на президентските избори, който вероятно ще бъде, меко казано, изключително горещ и експлозивен, може да е трудно да се поддържа високо ниво на военна и икономическа помощ от Конгреса, предупредиха те .

И както съобщават украински законодатели, в неотдавнашни разговори с Държавния департамент на САЩ и служители на Съвета за национална сигурност, въпросите за бъдещи ангажименти и искания са били отхвърлени, като отговорът често е бил „нека да видим как върви контранастъплението“.

Бившият вицепремиер Иванна Климпуш-Цинцадзе каза пред POLITICO, че разговорите са я накарали да се почувства неспокойна относно „продължаването на същото ниво на подкрепа от САЩ за Украйна след тази фискална година“, която завършва през септември за федералния бюджет на САЩ.

По подобен начин в Европа има признаци на умора и предпазливост от войната, както сред политиците, така и сред обществеността, за което Михайло Подоляк, съветник в кабинета на Зеленски, се оплака тази седмица: „Разбирам, че когато сте на хиляди километри от Украйна, вие можете да говорите с месеци за „геополитика“, „уреждане“ и нежелателността на ескалацията. И да оставите да вилнее „руският свят“.

Показателно е, че дори в Полша, един от най-верните съюзници на Украйна, отношението към украинските бежанци от войната се влошава. Според проучване, проведено от изследователи от Варшавския университет и Академията по икономика и хуманитарни науки, през последните пет месеца процентът на онези, които силно подкрепят помощта за бежанците, е спаднал от 49 процента на 28 процента.

Така че политическият часовник тиктака – и далеч не непременно в крак с темпото на конфликта.

Зеленски трябваше да намери труден баланс през последните седмици, предлагайки перспективата за решителен удар срещу Русия, за да укрепи доверието и оптимизма на Запада и да осигури нов поток от оборудване и оръжия, но също така подчертавайки, че контранастъплението вероятно няма да може да постигне зашеметяващия бърз успех, който беше постигнат миналата есен в Харков.

Успехът в Харков, който предизвика каскаден срив на руската отбрана, помогна на Украйна да задържи западните си съюзници на своя страна, но също така неблагоразумно оцвети очакванията, като засили шума около текущата контраофанзива, която Киев се опита да смекчи. Украинските официални лица обаче са добре запознати с опасенията на Запада относно „продължителната война на изтощение“.

Украйна също така не иска да бъде тласкана към прибързани стъпки, които биха могли да доведат до сериозни и скъпи неуспехи, които след това биха могли да подкопаят военния морал или да разбият надеждите на Запада и да имат сериозни геополитически последици, каза пожелал анонимност високопоставен украински военен служител пред POLITICO.

Не прилича на Харков“, каза той. „Трябва да внимаваме. Руснаците се учат и се подготвят, а отбранителните им линии са страхотни – нямаме хора или оборудване за пилеене. Напредъкът трябва да бъде постепенен.”

И инкрементализмът е новият лозунг.

В обръщението си през нощта в понеделник Зеленски каза, че „битките са ожесточени, но ние вървим напред и това е много важно. Вражеските загуби са точно това, от което се нуждаем.

По подобен начин Бен Ходжис, бивш командир на американската армия в Европа, твърди, че „офанзивата е изключително важна за бъдещето на Украйна“. „Висшето военно ръководство на Киев досега следваше консервативна стратегия за систематично нанасяне на щети на руските формирования, постепенно набиране на позиции, опитвайки се да избегне сериозни рискове и да поеме възможно най-ограничен брой загуби сред украинците“, пише той за Центъра за анализ на европейската политика .

Офанзивата очевидно е започнала, но мисля, че не е основния удар. Когато видим, че големи бронирани формирования се присъединяват към щурма, тогава мисля, че ще разберем, че основната атака наистина е започнала“, добави той.

Въпреки факта, че основните действия все още предстоят, обаче, както подчерта Зеленски, очевидно е трудно да се продължи напред. А неговият заместник-министър на отбраната, Анна Маляр, направи това изявление по-ясно, като написа в Telegram: „Врагът прави всичко, за да задържи позициите, които е превзел. Активно използва щурмова и армейска авиация, води интензивен артилерийски огън.

По време на настъплението нашите войски се натъкват на непрекъснати минни полета, които са съчетани с противотанкови ровове. Всичко това е придружено от постоянни контраатаки на вражеските части с бронирана техника и масово използване на противотанкови управляеми ракети и безпилотни летателни апарати – камикадзе.

Джак Уотлинг, анализатор в Royal United Services Institute, който проведе оперативен анализ за украинския генерален щаб, отбеляза, че Украйна е наясно, че не може да се придържа към „никакви фиксирани срокове“ и се опитва да действа методично, насърчавайки „руснаците да използват своите резерви, като премести войски от третата отбранителна линия, за да подсили секторите под натиск.“ След като тези войски се ангажират да се бият, ще бъде по-лесно да се идентифицират слабите места в руските позиции. „Боевете досега бяха тежки“, съгласи се Уотлинг.

След като тези слаби места са налице – ако са, каза Уотлинг, скоростта на напредъка ще бъде критична. Когато Украйна увеличи максимално „вероятността за пробив“, тогава може да започне основната атака и „настъплението или ще доведе до пробив, или ще се провали“. Тогава въпросът ще бъде дали Украйна може бързо да ангажира силите си за въвеждане в пробивите, когато възникнат.

Украинците вярват, че могат и ще нанесат мощен удар с обучените от НАТО бригади и въоръжението, предоставено от западните съюзници. Длъжностни лица в Киев вярват, че могат да постигнат повече от „умерените териториални придобивки“, прогнозирани от Пентагона, съгласно изтеклите секретни документи на американското разузнаване .

Но тъй като вероятно се развива твърде продължителна офанзива, те също се нуждаят от търпението на своите съюзници.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button