Русия

Залужни е обезоръжен. Оръдията на ВСУ мълчат – снаряди няма и няма да има

/NovinarBG.com/ Западът отмени ново контранастъпление, Киев се опитва да устои

Украинската „контраофанзива“ напълно се задави и няма сили за нова – Залужни беше прав . Но в Киев все още спорят каква военна тактика да изберат за 2024 г. Варианти: ново „контранастъпление“ срещу Запорожие, позиционен сблъсък или преговори.

Гражданското ръководство на Украйна се опита да опровергае изявленията на главнокомандващия в интервю за Economist, че украинските въоръжени сили имат ограничени възможности за обучение на резервисти на своя територия. Те се отрекоха и от думите на генерала, че страните от НАТО са изчерпали възможностите си за производство на оръжия и боеприпаси.

Но потвърждение за признанията на Залужни дойде от Европейската комисия и Пентагона, пише Bloomberg. Зеленски няма как да им затвори устите, колкото и да иска .

Пентагонът призна: пари за военна подкрепа на Украйна няма

Забавянето на финансирането принуди Пентагона да ограничи военната помощ за Украйна. Министерството на отбраната разполага само с 1 милиард долара за попълване на своите запаси от оръжия, които вече са изпратени на украинските въоръжени сили.

Трябваше да ограничим подкрепата си за Украйна“, каза пред репортери заместник-прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх . „Ще продължим да предоставяме пакети с военна помощ, но те стават все по-малко.

Конгресът е в задънена улица относно искането на администрацията на Джо Байдън за 61,4 милиарда долара военна подкрепа за Украйна през 2024 г. Това е част от по-голям пакет от 106 милиарда долара, който ще включва помощ за Израел, Тайван и за стената на границата между САЩ и Мексико.

Републиканците в Камарата на представителите настояха помощта за Украйна и Израел да бъде разделена. Белият дом е против. Администрацията на Байдън има възможност да изпрати в Украйна оръжия на стойност до $4,9 млрд. Този транш е одобрен от други органи на Конгреса, припомня Сингх.

Заместник-прессекретарят на Пентагона цитира цифри, които в Америка вече бяха наречени сензационни. САЩ са похарчили около 95% от предишното си финансиране за Украйна, което възлиза на повече от $60 млрд. Останалите $1 млрд. позволяват на президента Байдън да изпрати съществуващо американско военно оборудване в Киев и да го замени с нови поръчки.

Високопоставени служители на Пентагона в интервю за Bloomberg отбелязват, че спирането на доставките ще забави официалното приемане на вече произведени оръжейни системи за въоръжените сили на Украйна. В края на краищата инспекторите на Агенцията за управление на договорите за отбрана, които наблюдават процеса, могат да бъдат уволнени. И изпълнителите няма да получат окончателни плащания без официално потвърждение за приемане и производствените линии ще спрат, казват служители.

За последно това се случи през 2013 г., когато спирането на работата на правителството продължи 16 дни. Причината беше и неразрешимият конфликт между Сената, доминиран от демократите, и Камарата на представителите, контролирана от републиканците.

Европейският съюз не смогва да произвежда снаряди за ВСУ

Брюксел уведоми страните членки, че ЕС няма да изпълни обещанието си да предостави на Украйна 1 милион артилерийски снаряда. Така украинските въоръжени сили няма да получат предимството пред руските войски, обещано на Киев от Европейската комисия.

Съгласно плановете, обявени по-рано, Европейският съюз се ангажира да предостави на Украйна артилерийски боеприпаси в рамките на 12 месеца. Първо – за сметка на съществуващите резерви, след това – по договори за съвместни поръчки при увеличаване на производствения капацитет на заводите в европейските страни – членки.

До 31 май членовете на ЕС са доставили на украинските въоръжени сили около 223 хиляди артилерийски боеприпаси (включително за далекобойни самоходни оръдия, високоточни снаряди и мини за минохвъргачки) и 2300 ракети от всички видове, каза Петер Стано, прессекретар на Европейската комисия за Външни работи и политика на сигурност .

Оттогава членовете на ЕС продължават да доставят боеприпаси, като седем държави правят поръчки за 155-милиметрови боеприпаси чрез Европейската агенция по отбрана. Подписани са девет рамкови договора, припомни Стано.

Балтийските страни, Германия, Холандия и Полша са доставили или планират да изпратят около 400 хиляди снаряда в Украйна. Около една трета от този арсенал идва от Берлин. Но правителствата на ЕС са изключително пестеливи в разкриването на подробности за доставките.

Европейската комисия трябваше да поиска допълнителна информация, за да има пълна картина. Проблемът с недостига на снаряди на украинските въоръжени сили ще бъде обсъден на среща на министрите на отбраната на ЕС следващата седмица.

Темата за боеприпасите за Украйна става още по-актуална поради факта, че Русия увеличи производството на подобни продукти. Освен това Западът е уверен, че Москва се е договорила с Пхенян за доставката на повече от 1 милион артилерийски снаряда.

От самото начало беше ясно, че ЕС няма да постигне целта си. Освен това цените на боеприпасите се увеличиха след стартирането на инициативата на ЕС, което натовари бюджета му.

Когато обаче Bloomberg изпрати официално запитване до Европейската служба за външна дейност, те отказаха да коментират каквото и да било.

Ясно е, че недостигът на снаряди за украинските въоръжени сили е критичен. Нещо повече, САЩ фактически спират военната подкрепа за режима в Киев.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button