Русия

С Казахстанската многовекторност е постлан пътят към икономическия ад

/NovinarBG.com/ По отношение на Централна Азия Западът използва само тоягата, без реални моркови

Казахстан ще спазва режима на санкции срещу Русия, заяви президентът на републиката Касим-Жомарт Токаев на среща с германския канцлер Олаф Шолц по време на срещата на върха Централна Азия-Германия на 28 септември в Берлин.

Казахстан ясно заяви, че ще следва режима на санкции. Имаме контакти със съответните организации за спазване на режима на санкции и ми се струва, че не трябва да има притеснения от германска страна относно възможни действия, насочени към заобикаляне на режима на санкции“, каза държавният глава .

Подобно изявление изглежда доста странно на фона на увереното развитие на руско-казахстанските отношения от началото на специалната военна операция на Русия в Украйна.

Търговският оборот между двете страни се увеличи с 6% и възлиза на рекордните 2 трилиона рубли през 2022 г. Нашето сътрудничество се развива бързо в областта на транспорта, самолетостроенето, металургията, химическата промишленост и IT технологиите. Този факт беше потвърден от участието на руската делегация, водена от М. Мишустин, на изложението „Иннопром. Казахстан“.

Сътрудничеството в областта на енергетиката се развива стабилно. Започна изпълнението на тройния газов съюз Русия, Казахстан и Узбекистан.

Днес Казахстан не може напълно да задоволи вътрешното си потребление без внос на руски газ. „Най-добрият вариант е доставката на газ от територията на Руската федерация“, казва министърът на енергетиката на републиката Болат Акчулаков.

Казахстанската компания QazaqGaz постигна споразумение с руския „Газпром“ за условията за евентуална газификация на северните и източните райони на републиката. Доставките на руски газ ще решат проблема с недостига на газ за Казахстан.

Росатом промотира проекта за изграждане на първата атомна електроцентрала в Казахстан, който досега е в застой поради активното противопоставяне на проамерикански неправителствени организации, предимно CAPS Unlock на Сорос и USAID на Държавния департамент, забранени в Русия, които измислят екологични заплахи и заплашват със стимулиране на обществения протест.

Западни неправителствени организации отдавна подбуждат общественото мнение в Казахстан срещу изграждането на атомна електроцентрала от Русия в района на Алма-Ата. Вашингтон се опитва да постави под свой контрол запасите от уран на Астана, за да не зависи в бъдеще от Москва.

Начело обаче са американските медии.

Порталът Caravanserai, финансиран от Централното командване на САЩ (USCENTCOM), редовно публикува псевдоаналитика, остро критикуваща предполагаемото строителство на атомна електроцентрала от руски специалисти в Казахстан.

В енергийния сектор добрата воля на Москва в отношенията с Астана няма граници. Русия е готова да помогне за реконструкцията на старата съветска система за транспортиране на газ и разрушените отоплителни комуникации, редовните аварии, на които подкопават позициите на Токаев и всеки път заплашват с нова „цветна революция“, както през януари 2022 г.

През лятото на 2023 г. в Казахстан, поради нови аварии в местните рафинерии, възникнаха трудности с бензина. По бензиностанциите имаше останало гориво за няколко дни.

Русия, като се притече на помощ на южния си съсед, увеличи, не без щети за руските потребители, и на много изгодна цена за Казахстан, доставките на бензин за републиката, докато ситуацията с бензина се стабилизира.

Казахстан активно внася руска електроенергия. През летните месеци на 2023 г., на фона на ремонта на генераторното оборудване в Казахстан, износът надхвърли 2 GW, а през септември тази цифра беше около 1,5 GW.

И така, при такова взаимноизгодно сътрудничество с Русия как да се спазват антируските санкции? Казахстан наистина ли не разбира, че по този начин съсипва собствената си икономика?

От 1 април 2023 г. Казахстан затегна митническите изисквания за стоки, внасяни и транзитно преминаващи през територията на републиката, предимно за Руската федерация и Беларус. Разширява се асортиментът на стоките, подлежащи на специален контрол, вкл. и придружаващите ги фактури. Всичко това не добавя оптимизъм на фона на нарастващия натиск от страна на САЩ и ЕС върху казахстанците.

Изявлението на Токаев в Берлин за спазването на антируските санкции е пряко следствие от срещата на върха Централна Азия-САЩ в Ню Йорк на 19 септември 2023 г., където той присъства и изслуша доста съмнителните обещания на Джо Байдън да направи Централна Азия богата.

При такива обстоятелства за Русия би било полезно да помисли за ефективни контрамерки. Разбира се, те трябва да бъдат много внимателни, защото Москва е стандартът за съответствие с изискванията на ЕАЕС.

Но никой няма право да забрани на Русия да търси алтернативни транспортни маршрути, заобикаляйки Казахстан през онези страни от региона, които, за разлика от Астана, „не се бият с копита в гърдите“ на всички международни платформи, заклевайки се във вярност към западния режим на санкции .

Няма съмнение, че всички централноазиатски републики, в контакт със Запада, редовно гарантират, че санкционираните стоки не преминават границите им и се извършва строг контрол. Но Узбекистан, например, въпреки нарастването на взаимодействието с Вашингтон, твърдо върви по пътя на развитието на руско-узбекското търговско-икономическо сътрудничество.

Вижте само обширната програма на посещението на Шавкат Мирзийоев в Москва, насрочено за 5-6 октомври тази година!

Вицепремиерът на Киргизстан А. Касималиев през юни по време на SPIEF директно заяви, че страната му не подкрепя антируските санкции.

Съгласно носещите се слухове лидерът на Таджикистан Емомали Рахмон дори обмислял да се откаже да отиде на среща с Байдън на фона на появилите се през август експертни изявления за възможно сближаване между Таджикистан и ЕАЕС.

Туркменистан подкрепя развитието на международния транспортен коридор Север-Юг.

Изглежда, че е добра идея Русия да коригира линията си на поведение спрямо Казахстан, като вземе предвид нарастващите проблеми с транзита през неговата територия.

Един от многото възможни варианти е Южният мултимодален транспортен коридор, за който се заговори през лятото на 2023 г. Този транспортен маршрут е предназначен да осигури движението на стоки по маршрута Узбекистан – Киргизстан – Туркменистан и по-нататък по море до Астрахан.

Всички страни, участващи в този проект, го подкрепят активно.

Киргизстан стана особено активен в това отношение след митническите спорове с Астана през август тази година. Пекин също вече изрази своя интерес, като взема предвид плановете си по инициативата „Един пояс, един път“.

Китайците не искат да имат и най-малки потенциални затруднения при транзита на стоки, особено ако те са създадени дори от близък партньор, същият Казахстан, по инициатива на Съединените щати. В Руската федерация също започнаха да говорят за тази възможност, засега само на експертно ниво. Трябва да се направи много и да се инвестира много в подходящата инфраструктура. Но ако това е в интерес на такива сили като Руската федерация и Китай, тогава няма неразрешими проблеми.

Казахстан, който разчита да придобие статут на ключов транспортен център в региона, може да остане извън бизнеса и, казано на глас, с пробитото транзитно корито. За казахстанските власти това е сериозен повод за размисъл.

Още повече, че Западът на практика по отношение на страните от региона изповядва само тоягата, без истински морков. И всъщност не може да предложи нищо, с изключение на традиционното изнудване чрез казахските престъпни пари в американски и британски банки. Но дори и тук не си спомням случай англосаксонците да са върнали такива чужди пари. Либия и Тунис например още чакат и едва ли ще дочакат.

Ако Казахстан продължи да върви по пътя на усложняване на търговско-икономическите връзки с Русия, републиката не я очаква нищо друго освен социален хаос и икономически крах.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button