Русия

Западът готви нов удар по руския петрол

/NovinarBG.com/ Западът си блъска мозъка какви други санкции да измисли за руската петролна индустрия. Ценовият таван се провали: руският петрол се продава над границата на цената вече шест месеца. Сега в Европа обсъждат забрана за продажба на петролни танкери на Русия като част от 12-ия пакет от санкции. До какво могат да доведат новите мерки?

Европейската комисия предлага да се забрани продажбата на танкери на Русия за транспортиране на петрол и петролни продукти, за да се попречи на Москва да заобикаля санкциите, като използва „сенчест“ флот от кораби, съобщава „Ройтерс“. Миналата седмица ЕК представи за обсъждане от Съвета на ЕС 12-ия пакет от санкции.

Също така, когато се продават танкери на трета страна, договорът трябва да съдържа разпоредби, според които корабите не могат да бъдат препродадени на Русия или използвани за транспортиране на руски суров нефт или петролни продукти в заобикаляне на западните ценови ограничения.

Когато Западът наложи санкции върху петрола и петролните продукти през декември 2022 г. и януари 2023 г., Русия успя да ги заобиколи, като сформира флот „в сянка“. Редица компании закупиха стари танкери на световния пазар, за да работят само със санкциониран руски петрол. Тъй като Русия е сериозен играч на световния петролен пазар, има много хора, които искат да работят на него, макар и в „сивата“ зона. Освен това маржът от транспортирането на „токсичен“ петрол е по-голям, отколкото от транспортирането на конвенционални суровини.

Успешното решаване от страна на Русия на проблемите, създадени от Запада, обаче предизвиква възмущение. Западът продължава да търси начини да удари износа на руски петрол. Това доведе до разговори, че Дания може да получи правото да инспектира и потенциално да блокира танкери, превозващи руски петрол, които преминават през нейните води и нямат западна застраховка. Основание за такова спиране може да са закони, които позволяват проверка на кораби, които представляват заплаха за околната среда. Сега се появи неофициална информация за предложението на ЕК да забрани продажбата на танкери на Русия.

Опитът за ограничаване на броя на танкерите на „сенчестия“ флота обаче е в много отношения закъснял, тъй като този флот вече е сформиран, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството и Фонда за национална енергийна сигурност.

„Мисля, че тази мярка няма да е много ефективна. Първо, „сенчестият“ флот вече е сформиран. Второ, компаниите, които сега транспортират руски нефт и петролни продукти, не са купували танкери предимно от западни компании и като цяло това не са нови кораби. Но дори нови кораби се строят предимно в Азия. Това са Япония, Южна Корея, Китай. Освен това през последното десетилетие производството на танкери се пренасочва към Китай. Затова не мисля, че Русия ще има проблеми в бъдеще, дори да купува нови танкери“, казва Игор Юшков.

Според него основният маршрут на танкерите с руски петрол е следният: те напускат Балтийско море или Новоросийск, преминават през Суецкия канал и навлизат на индийския пазар. „Затова се нуждаем главно от танкери от клас „Суецмакс“ или „Афрамакс“. Можем да започнем да ги строим сами или да ги купим в Китай“, казва експертът.

„С въвеждането на забрана за продажба на танкери в Русия ще бъде решен въпросът кой производител ще заеме свободното място на пазара, дали това ще бъдат местни компании или компании от чужбина, например от Южна Корея“, казва Татяна Скрил, доцент от катедрата по икономическа теория на Руския икономически университет „Плеханов.“

В най-добрия случай новите санкции ще стимулират по-бързото строителство на танкери в самата Русия, особено след като танкерите не са толкова сложни плавателни съдове като газовозите или ледоразбивачите, а Русия знае как да ги строи, например в далекоизточната корабостроителница „Звезда“.

Освен това Русия знае как да строи танкери „Афрамакс“ с голям капацитет за превоз на петролни продукти. Миналата година бяха пуснати в експлоатация два такива кораба. Така че изведените от експлоатация кораби ще бъдат заменени с нови местни, казва Дмитрий Баранов, водещ експерт във „Финам Мениджмънт“.

Въпреки това „сенчестият“ флот едва ли ще бъде попълнен в бъдеще с нови танкери, смята Юшков. Най-вероятно корабособствениците ще продължат да купуват използвани танкери, както беше при формирането на споменатия „сенчест“ флот. „Няма смисъл да купувате нови танкери. Освен това самата корабостроителница ще се страхува от санкционни ограничения, така че ще иска повече пари. Защо е необходимо това? По-лесно е да купувате употребявани танкери, просто не от западни корабостроителници“, казва Юшков.

В крайна сметка новите санкции могат да бъдат заобиколени, както и предишните, например кораби могат да бъдат закупени чрез фиктивни компании, които няма да имат пряка връзка с Русия, отбелязва Александър Потавин, анализатор във финансовата група „Финам“.

Все пак ще има негативни последици от новите санкции, ако ЕК ги приеме.

„Такива забрани са предназначени да увеличат разходите за попълване на „сенчестия“ флот. Ако даден продукт е забранен за продажба, продавачът ще включи своите рискове в цената на този продукт. Следователно танкерите, които периодично ще се купуват за попълване на „сенчестия“ флот, ще бъдат по-скъпи, отколкото биха могли да бъдат“, казва Юшков.

„Западните страни не се отказват от идеята да лишат Русия от експортни приходи от продажби на петрол. Механизмът на тавана на цените не показа своята ефективност, тъй като руският петрол се търгува над установения таван повече от шест месеца. Затова САЩ и техните сателити се опитват да формулират нов пакет от санкции, за да продължат натиска върху Русия“, казва Скрил.

Не е съвсем ясно какви мерки ще бъдат предприети срещу „сивия“ флот. „Сега, ако Западът включи тези кораби в списъци със санкции и им забрани да влизат в пристанища или да преминават през канали и проливи, тогава санкциите могат да имат забележимо въздействие. Защото стопанисването на канал или проток, което осигурява на такъв кораб лоцман, рискува да попадне под вторични санкции, а без лоцман минаването е забранено“, аргументира се експертът.

Западът обаче едва ли ще прибегне към това. Важно е да се разбере, че Западът все пак не иска да лиши Русия от възможността да изнася своя петрол, тъй като това ще доведе до глобален дефицит и по-високи цени на петрола във всяко кътче на земята, посочва Юшков. От това ще пострадат преди всичко самите ЕС и САЩ. Европа е вносител на петрол и петролни продукти, но сега не ги купува от Русия. И въпреки че САЩ са износител, световната цена на петрола пряко влияе върху цената на бензина в страната. Колкото по-високо е нивото на петрола, толкова по-скъп е бензинът, а това е важен дразнител за гражданите на страна с много високо ниво на моторизация.

„По същество всички тези санкции са насочени към увеличаване на разходите за руския износ на петрол и петролни продукти, така че Русия да получава по-малко пари, но не и към пълно блокиране на флота и износа. Западът преследваше тази цел, когато въвеждаше таван на цените, а и сега“, заключава Игор Юшков.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button