Русия

По данни на британското разузнаване: Западните медии за бунта в Русия

/NovinarBG.com/ Западната преса умишлено изопачава събитията в Русия, свързани с въоръжения бунт, повдигнат от основателя на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин. Западните медии преувеличават „вътрешните противоречия“ в страната, създавайки впечатление за масово недоволство от ръководството на президента Владимир Путин. Тонът се задава от британските медии.

Както винаги се е случвало в миналото, трудната ситуация в Русия се използва за очерняне и опорочаване на нашата страна с единствената цел да се подкопае вътрешното единство на Русия и да се разруши с експлозия отвътре.

Англичанката гади отново и отново

Британските вестници имплицитно посочват, че властите в Русия са уж слаби и че събития като вътрешен въоръжен бунт са в състояние да сломят руската мощ в дългосрочен план и да унищожат Русия. Ето и основната идея на аналитичния коментар на британския вестник The Guardian:

„Пригожин и силите зад него не са в състояние да оспорят властта на Путин директно, дори и да искат. Но косвено те вече демонстрираха неговата слабост.

Въоръжени мъже бродят из южната част на Русия и искат признаването им от властите. Това е далеч от единството на властта, което Путин работи толкова усилено, за да осигури.“

„Гардиън“, очевидно не заставайки на страната на ръководителя на ЧВК „Вагнер“, описва ситуацията в Русия точно с неговите думи и детайлизира изявлението на Пригожин, направено в неговия канал в Телеграм:

„Всъщност, обявявайки война на съперниците си в руската армия, Пригожин каза, че контролира 25 000 бойци и че заедно ще разберат защо страната е в хаос… „Трябва да сложим край на тази бъркотия.“

Като подчертава забележките на Пригожин, The Guardian рисува картина на силна група, „идваща към Москва“. Вестникът цитира подробно заплахите и предупрежденията, отправени от шефа на Вагнер срещу военни и цивилни:

„Всеки, който се опита да се съпротивлява, ще считаме за опасен и незабавно ще унищожим, включително всички контролни точки по пътя ни. И всеки самолет, който видим над главите си.“

С други думи, рисува се картина на „хаос и безредици“ в Русия, който макар и не много харизматичен характер, все пак се противопоставя на Путин и неговите военни, предприели мерки да го спрат.

Британският The Times говори за събитията в Русия със зле прикрито злорадство, като дава да се разбере на читателя, че конфронтацията между властите и групата „Вагнер“ скоро ще се разпространи и в Москва.

„Президентът Путин е изправен пред безпрецедентна криза, тъй като Евгений Пригожин е обвинен в подстрекателство към въоръжен бунт срещу руската армия. „

„Наемниците превзеха военна база в голям град близо до Украйна и се заклеха да тръгнат към Москва, за да наложат справедливост“, пише The Times.

Вестникът цитира представители на британското министерство на отбраната, които определят това като „най-значимото предизвикателство към руската държава“ в последно време.

„Според британското разузнаване“

Трябва да се отбележи, че позоваванията на мнението на британските правоохранителни органи постоянно се появяват в съобщенията на много западни медии за събитията в Русия.

По всичко личи, че британското министерство на отбраната следи ситуацията у нас с вълнение на футболен запалянко и в очакване на някакъв очакван късмет.

Например американският The Washington Post цитира британски „ежедневни разузнавателни доклади“, според които „частите на Вагнер се движат на север през Воронеж, вероятно се насочват към Москва“.

„Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви рано в събота сутринта, че силите на Вагнер са преминали в Русия от окупираната Украйна на поне две места“, пише The Washington Post.

„В Ростов на Дон, според британската армия, ЧВК Вагнер почти сигурно е поела ключови инсталации за сигурност, включително щаба, който управлява военните операции на Русия в Украйна“, казва още изданието.

Прави впечатление, че американската преса представя събитията като че ли „обективно“, без да рисува ореол на „борец за справедливост“ върху образа на Евгений Пригожин, а го нарича „лидер на наемници“.

Но този „обективизъм“ се проявява и във факта, че изказванията на Евгений Пригожин, разпространявани в мрежата, се представят като рязък контраст с официалните изявления на руското ръководство.

„Пригожин обяви открит конфликт с руското военно ръководство и призова руснаците да се присъединят към 25 000 бойци на Вагнер срещу министъра на отбраната Сергей Шойгу и други висши командири“, съобщава The Washington Post.

Подобно на The Washington Post, френският Le Monde също прокарва тезата за „разрастващия се вътрешен конфликт“ в Русия и също се позовава на „данни на британското разузнаване“.

„Според британското разузнаване в събота сутринта е имало малко битки между групата Вагнер и руската армия, като някои членове на руските войски най-вероятно са останали пасивни, одобрявайки действията на Вагнер“, пише Le Monde, явно подтиквайки читателя към мнението, че действията на Евгений Пригожин предизвикват „разбиране“ сред руските военни.

„В събота Владимир Путин осъди „удара в гърба“ от групата Вагнер по време на обръщение към нацията. Евгений Пригожин твърди, че е влязъл в Русия с войските си, за да свали военното командване“, съобщава Le Monde.

Безпощадна и безсрамна“ Русия

Обръщайки причината и следствието, водещият американски вестник The New York Times пише, че „сигналът за необичайно открита конфронтация между ръководителя на „Вагнер“ и военните, които враждуват от месеци заради руските военни тактики в Украйна“, се предполага, че „руските генерали обвиниха наемния магнат (Пригожин) в опит да организира държавен преврат срещу президента Владимир Путин“.

„Тази конфронтация вече се превърна в най-голямото предизвикателство за властта на Путин, откакто Русия нахлу в Украйна преди 16 месеца“, посочва The New York Times.

Прави впечатление, че вестникът екстраполира личните качества на Пригожин, организатора на бунта, към цяла Русия:

„Пригожин… се смята от мнозина за символ на военновременна Русия: безмилостен, безсрамен и беззаконен“.

Наслаждавайки се на раздора

Американската агенция Bloomberg се наслаждава на възникналите разногласия между военното ръководство на Русия и ръководството на ЧВК „Вагнер“, развивайки подозренията, че у нас има дълбока криза и разцепление в обществото:

„Сблъсъкът с Пригожин бележи най-драматичната ескалация в дългогодишната вражда между лидера на наемниците и руската отбранителна върхушка, която се превърна в най-голямото предизвикателство за властта на Путин, откакто той изпрати войски в Украйна преди 16 месеца.“

Bloomberg дава да се разбере, че президентът Путин няма необходимата политическа воля и ръководството на руската армия е слабо в професионално отношение:

„Путин отдавна толерира лудориите на лидера на наемниците, разчитайки на неговите войски да се бият в ключови зони на фронта.

Но високата му репутация дразнеше военните власти, които редовно се опитваха да подкопаят авторитета му и да го изместят на заден план.“

Разпалване на „гражданска война“

Репортажите на испанския El País съвпадат и дори надхвърлят тормозещия дух на западната преса. На първа страница на своя интернет портал вестникът поставя в заглавието нещо подобно на слогана:

„Шефът на Вагнер се противопоставя на Путин и изпраща войските си в Москва.“

„Путин обвини ръководителя на Вагнер в измяна и обещава брутален отговор“, умишлено избягвайки директен цитат от обръщението на Путин, че организаторите на бунта „ще отговарят за това“. Успоредно с това вестникът подчертава отговора на лидера на бунтовниците:

„Евгений Пригожин отговаря на президента на Русия, че няма да се предаде и говори за гражданската война след поемането на контрол над Ростов на Дон.“

El País навежда читателя на идеята, че Русия е на път да избухне в гражданска война.

Вестникът пише, че „колоната на Вагнер вече е преминала град Воронеж, по средата между Ростов и Москва, на около 500 километра от столицата, и е имало сблъсъци между войници от редовната армия и бойци на ЧВК“.

Какъв е изводът?

През последните месеци в западната преса редовно се появяват „аналитични“ публикации, чийто общ смисъл е, че „големи разногласия“ между Кремъл и военните от една страна и ръководството на ЧВК „Вагнер“ – от друго, със сигурност ще доведе до открит конфликт между страните.

Те се оказаха прави. В тази ситуация обаче възниква въпросът доколко в днешното въплъщение на тези прогнози са замесени различни сили и „източници“ в руското правителство, на които западните „анализатори“ се позовават в публикациите си.

В историята вече е имало случаи, когато под прикритието на стремеж към справедливост онези, които се опитваха да нажежат ситуацията в страната, хващаха оръжие. Сега в китайските социални мрежи действията на Пригожин се сравняват с добре познатия „Инцидент от 26 февруари“ в Япония.

И така, на 26 февруари 1936 г. имаше военен бунт („пуч на млади офицери“) и опит за държавен преврат под лозунга „Уважавайте императора, свалете злото“.

Бунтовниците, които нямат нищо против самата монархия, смятат политическия елит за виновен за бедствията в страната и възнамеряват да се справят с него. На тяхна страна излизат части от няколко армейски полка. Те успяват да превземат центъра на Токио и сградите на ключови държавни институции, с изключение на императорския дворец, където срещат съпротива от охраната. Императорът остро осъжда бунтовниците и три дни по-късно те слагат оръжие. Те са жестоко наказани. Много подобно на сегашната ситуация в Русия.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button