ПОСЛЕДНИ

Диагностика на гумите: 5 неща, които да проверите преди път

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Гумите са един от най-важните компоненти на автомобила, защото осигуряват връзката между колата и пътната настилка. Изправността им е нещо задължително, иначе шофирането не би било безопасно. Неслучайно в багажника стои една резервна гума за непредвидени ситуации. Разбира се, по-добре е обаче да не се налага да прибягвате до нея.

Преди път е добре да направите диагностика на гумите и ако има проблем, да го отстраните преди тръгването. Ето кои са петте основни неща, които трябва да направите, за да сте спокойни, че всичко с гумите е наред.

Налягане

Налягането в гумите трябва да се проверява често. Ако то е по-ниско от необходимото, рисковете по време на пътуване не са малки, тъй като спирачният път на колата се удължава. Също така, генерирането на топлина е твърде агресивно и затова гумата много по-лесно би могла да се увреди. Освен това, разходът на гориво е по-висок заради по-сериозното съпротивление. Ето защо проверявайте налягането често, а преди по-дълъг път – абсолютно задължително и се грижете да бъде в нормални граници. Специалистите препоръчват и помпане с азот. Той запазва налягането по-сигурно от нормалния въздух, защото е по-устойчив на промените на температурата.

Има автомобили, които са с автоматична система за проверка на налягането – Tire pressure monitoring system. Тя сигнализира, когато то е високо или ниско. Ако автомобилът ви няма такава, остава добрата стара ръчна проверка.

Състояние на гумите

Ако карате с тях повече от един сезон и особено ако често шофирате по лоши пътища, трябва задължително да проверите състоянието им. Има изискване, според което дълбочината на шарката на протектора е необходимо да бъде 1,6 мм. Ако е по-малко, това означава, че гумите са пред износване и не трябва да ги използвате още дълго време. Имайте предвид обаче, че въпреки законовите разпоредби, гума с по-малко от 3 мм профил не е безопасна при мокър и хлъзгав път. Така че 1,6 мм е само минимумът.

Обърнете внимание и на страничните повърхности на гумите – те също трябва да бъдат в добро състояние. Най-честите проблеми възникват поради неправилно, агресивно каране и твърде висока скорост. Ако искате да ги запазите по-дълго време, бъдете внимателни на пътя. Дори и леките чуквания, удряния в бордюри и преминаване през дупки водят до щети в гумите, а и в окачването на автомобила.

Преди път бъдете сигурни, че състоянието на гумите е достатъчно добро, както и това на резервната гума.

Гумите нямат срок на годност, но ако са на повече от 5 години, е препоръчително да бъдат сменени. И разбира се, да се използват сезонни гуми – в никакъв случай не карайте с летни гуми през зимата, обратното също не е за препоръчване.

Баланс и реглаж

Преди път е хубаво да бъдат направени тези две неща – така ще си гарантирате по-голяма безопасност и сигурност на пътя.

Какво представляват балансът и реглажът?

Реглажът се състои в това да се коригира положението на окачването спрямо предните две колела. Това става посредством компоненти, които регулират ъгъла и така позиционират по-правилно колелата.

Балансът подпомага синхрона между гумите по време на движение и изправя кривините, ако са се появили такива.

Хубаво е периодично да се правят баланс и реглаж, особено ако усещате, че автомобилът придърпва по време на возене или излъчва нетипични вибрации.

Проверка на джантите

Гумите и джантите са като скачени съдове, едните без другите не могат. Изправността им е задължителна, за да могат да работят в синхрон и колата да се движи така, както трябва. Ето защо преди път, освен гумите е добре да се провери и състоянието на джантите. Ако те са изкривени или не са поставени правилно, това може да създаде проблеми. Ако са твърде износени, е по-добре да се сменят. Джантите втора употреба вършат добра работа, но трябва да внимавате при избора им – първо се убедете какъв точно е моделът на вашите гуми и какви джанти се препоръчват за него. Не е добре да са много по-малки или по-големи от препоръчаното.

Почистване, но с повишено внимание

Преди път, разбира се, е хубаво колата да мине през основно почистване. Това важи както за купето и външната част, така и за гумите. Ако използвате силна пароструйка, бъдете наистина внимателни, защото прекалено концентрираната струя може да повреди гумите. Твърде високото налягане прави температурата вътре в гумата по-висока и се образуват мехурчета, които нарушават целостта и я правят по-податлива на щети. Опасността от внезапно спукване нараства, а знаем, че това е животозастрашаващо и не бива да се допуска.

Затова спазвайте няколко основни правила: не дръжте пистолета твърде близо до гумата, нека има най-малко 20 сантиметра разстояние. Нека струята бъде широка, а не концентрирана. Не я съсредоточавайте в една точка. Ако изпълните всички тези препоръки, гумите ще бъдат чисти и няма да ги увредите.

Когато сте проверили всичко по изправността на гумите, спокойно можете да тръгнете на път и да се насладите на комфортно и приятно шофиране. Бъдете отговорни и внимателни на пътя!

Коментари

Коментара

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

.’.’ .’text/javascript’>

Още новини

Back to top button