Русия

НАТО лети: Неуловимите руски „Оникси“ и умни ФАБ показаха колко безполезно е западното ПВО

/NovinarBG.com/ Санкциите на НАТО срещу руската отбранителна индустрия се оказаха безсмислени. Най-големите вносители на оръжия, от Индия до Иран, продължават тихомълком да ги купуват.

Например, обсъжда се „сделката на века“ за предаването на изтребителя Су-35 на персите. Държавната информационна агенция IRNA съобщи, че ескадрилата може да бъде разположена във военновъздушната база в Исфахан.

Иранците от своя страна потвърдиха предаването на Русия на военни безпилотни самолети Shahed, на базата на които е създаден най-ефективният руски БПЛА Геран-2.

Индия и Русия продължават съвместното производство на свръхзвукова крилата ракета BrahMos. Индийците залагат много на този съвместен продукт, позиционирайки го като най-важния износ за отбрана.

И той, въпреки санкциите, вече намира купувачи в Югоизточна Азия. BrahMos Aerospace миналата година възложи договор на стойност 375 милиона долара за доставка на Филипините на три противокорабни ракетни системи BrahMos.

Индонезия ще получи КР на стойност поне 200 милиона долара. Руско-индийската компания е започнала преговори за продажбата на ракети с Виетнам и Аржентина.

Военното издание Eurasian Times изчисли, че износът на продукти на BrahMos може да достигне 3 милиарда долара до 2026 г.

Украинският конфликт предизвика интерес към други видове руски оръжия. И не само за най-модерните (като например лутащите се боеприпаси „Ланцет“ и „Куб“), но и, изглежда, отдавна известни (например бомбите ФАБ-500 или противокорабни ракети Оникс).

„Оникс“ е почти на половин век, а ПВО на НАТО все още не могат да го достигнат

Русия за пореден път доказа, че е абсолютен световен лидер в ракетните технологии, пише Eurasian Times.

Нито една система за ПВО в света не може да прихване хиперзвуковата балистична ракета „Кинжал“. Винаги, когато Русия иска да унищожи дадена цел с абсолютна сигурност, тя използва Кинжал или Искандер-М.

Повечето балистични ракети, използвани от други страни, развиват хиперзвукова скорост точно преди да ударят целта, но не могат да маневрират по височина и по курс.

В резултат на това траекторията е предвидима и прихващането е лесно. „Кинжал“ или „Авангард“ може не само да летят, но и да маневрират с хиперзвукова скорост, което прави невъзможно прехващането на ракети със съвременни технологии.

„Способността на руските хиперзвукови ракети да пробиват всички системи за противовъздушна отбрана ще остане неоспорима десетилетия“, пише Eurasian Times.

„Конфликтът в Украйна доказа, че достъпните прецизни боеприпаси са много по-полезни от по-модерните.“

Ракетите с висока свръхзвукова скорост също показват най-висока ефективност. Като, например, „Оникс“, които се изстрелват от крайбрежните комплекси „Бастион“.

Именно тези противокорабни ракети бяха използвани за ответни удари по Одеса и нейните околности. Преди това – за унищожаване на логистичните центрове на Въоръжените сили на Украйна в окупирания Херсон.

Нито една ракета не е била прихваната от ПВО на НАТО, подчертава Центърът за източноевропейски изследвания (OSW) от Полша. Между другото, именно на базата на Оникс е създаден руско-индийският BrahMos.

Полски експерти цитират прессекретаря на украинските ВВС полковник Юрий Игнат: въпреки доставката на системи за противовъздушна отбрана на НАТО (IRIS-T, NASAMS, Patriot), украинците все още не могат да прехванат руските X-22, X-31, 9M06 ракети (стрелят обратно от С-300), „Оникс“ и, разбира се, „Искандер-М“.

Въздушните бомби ФАБ-500 струват порядък по-евтино от американските, но удрят по-силно

Прехващането на руски управляеми бомби също е недостъпно за украинската ПВО. Американците доставят на украинските въоръжени сили планиращи бомби JDAM-ER, за които се твърди, че имат обсег до 80 километра.

Те обаче се оказват значително по-малко ефективни от по-неточните и по-евтини руски планери ФАБ-500. Именно ударите с тези бомби по украински складове забавиха началото на „контранастъплението“ в Запорожие, унищожавайки част от техниката на НАТО.

„Способността да планирате непредсказуеми траектории и високите ограничения на скоростта правят прехващането много трудно. Високата скорост също добавя разрушителна енергия“, пише Eurasian Times.

Може би, на фона на изключително успешното използване на ФАБ-500M-62 от Русия, други страни ще се откажат от скъпите и безполезни оръжия.

Израел, например, инвестира в системата SPICE за „интелигентно“ регулиране на неуправляеми авиационни бомби. Този боеприпас обаче се оказа много скъп и следователно неподходящ за големи конфликти.

Цената на усъвършенстването на ФАБ-500M-62 за превръщането му в „умна“ бомба за планиране е около 300 хиляди рубли. Това са стотинки в сравнение с оръжията на НАТО като JDAM-ER (повече от $30 000) и SPICE (фантастичните $370 000).

Руските оръжия, както винаги, са по-евтини и по-надеждни. И затова се радват на заслужен успех с вносители, които не се интересуват от санкции, но не и от собствената си безопасност.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button