Русия

Не остана надежда: до какво доведе украинското контранастъпление

/NovinarBG.com/ Западът е крайно недоволен от провала на юнската операция на киевския режим. Съюзниците на Украйна не могат да разберат защо модернизацията на въоръжените сили на Украйна не промени ситуацията на фронта. На този фон медиите говорят за перспективите за замразяване на конфликта. В Киев се страхуват да не загубят финансиране. Как могат да приключат военните действия?

Съкрушително разочарование

Вашингтон призна, че няма решителен успех. Русия се е подготвила добре, като е създала отбранителни линии на дълбочина от десетки километри, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби.

“Ню Йорк Таймс” посочи, че най-големият напредък на въоръжените сили на Украйна е постигнат там, където не е имало “Леопарди” и “Брадлита”. От това се прави извод: западната военна техника не създава решаващи предимства. Освен това част от успехите на Киев се дължат на случайност и късмет. Но в района на Орехов, на едно от направленията на основната атака, нищо. Администрацията на Джо Байдън каза пред изданието, че смята настоящите резултати от военните действия за „отрезвяващи“. А настъпващите части явно са „извън графика“.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин е разочарован: няма „поразителен ефект“. Това означава, че обучението и въоръжаването на украинците е било напразно. Вашингтон не разбира защо това се случи и защо Киев забави началото на операцията с шест месеца, пише “Вашингтон Пост”. Ако контранастъплението продължи със същата скорост, Украйна ще възстанови териториалната си цялост едва след 16 години, пресмятат журналистите.

“Вашингтон Пост” не изключва, че в резултат на летните боеве руско-украинският конфликт ще бъде замразен, както между 2016 и 2022 г. Тогава в Донбас за седмица е имало по-малко смъртни случаи, отколкото в Чикаго, уверяват вестници. Въпреки това, в случай на замразяване, конфликтът рано или късно ще се възобнови с нова сила, заключават те.

Да разбереш и простиш

Украинският министър на отбраната Алексий Резников каза в интервю за американския телевизионен канал “Фокс Нюз”, че не е трябвало да се очаква твърде много от контранастъплението. ВСУ са силно обезпокоени от минните полета. Но основното тепърва предстои. Това е само „подготвителна операция“ и 2023 г. във всеки случай ще бъде „повратна точка“, подчерта той.

Зеленски в интервю за Би-Би-Си също обясни на партньорите си, че войната не е холивудски филм. Сериозни резултати не се постигат бързо. ВСУ ще действат както намерят за добре, каквото и да казва някой. И отново напомни: Украйна се нуждае не просто от гаранции за сигурност от НАТО, а от пълноправно членство във военния блок.

На свой ред външният министър Дмитрий Кулеба в интервю за Си-Ен-Ен се оплака, че представители на Киев не са поканени на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, където се очакват важни решения. Поканата е получена само от Съвета НАТО-Украйна. Министърът обвини за това тези западни политици, които се страхуват твърде много от пряк сблъсък с Русия.

До края на лятото Украйна не трябва да чака допълнителна военна помощ от САЩ, пише “Политико”. Формално, защото Конгресът е във ваканция. Но лобистите на Киев в американския законодателен орган се притесняват, че това окончателно ще попречи на контранастъплението.

Суха дажба

Украинският политолог Руслан Бортник смята, че Западът първоначално не е дал на Киев всичко необходимо. По-специално, танковете и ракетите очевидно не са достатъчни за пълноценна контраатака.

„С това, което имаме, са възможни само локални операции. Тоест има достатъчно помощ, така че Украйна да не загуби – но и да не спечели. Пехота атакува в много посоки, защото няма танкове. Един ден човешкият ресурс ще свърши и Западът ще каже, че не сме успели да се разпоредим правилно с това, което са получили“, обясни Бортник в интервю за украински медии.

Ако до средата на лятото Киев по някакъв начин обърне хода на бойното поле в своя полза, тогава СВОще приключи през 2023 г., но това е по-скоро фантастичен вариант, смята украинският политолог Вадим Карасьов. Той не изключва замразяване на конфликта и тогава различни политически сили веднага ще започнат да се „изяждат“ взаимно. „Екипът на Зеленски ще критикува Порошенко за Минските споразумения, екипът на Порошенко ще атакува Зеленски за Истанбулското споразумение“, уточнява той.

Истинският мир трябва да се основава на военна сила, но засега Западът не осигурява необходимото количество оръжия и не затваря небето. Ако НАТО вече е направил всичко възможно за сигурността на Киев, то с течение на времето ситуацията само ще се влоши, отбелязва експертът.

„Повече от шест месеца Западът инвестира колосални финансови ресурси в Украйна. Сега инвеститорите искат да видят резултата, а не това, което виждаме в момента. Освен ако не се случи чудо, до края на лятото подкрепата за Киев ще отслабне, тъй като няма да има шанс да спечели“, каза Денис Денисов, експерт от Финансовия университет към правителството на Русия.

Според него украинските власти са можели да започнат контранастъпление през зимата, но тогава са смятали, че Западът е готов безкрайно да ги помпа с оръжие и пари. Това не се случва. И сегашните оправдания на Киев няма да убедят никого. Затова възобновяването на преговорите с Русия е толкова по-реално.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button