Русия

Доколко критични са ракетните удари по Украйна

/NovinarBG.com/ Шоумените продължават да поставят рекорди…

Ефективността на руските атаки по украинските енергийни съоръжения се обсъжда още от първия удар на 10 октомври. Официално Зеленски заявява, че „нашествениците вече са повредили около 50% от украинската енергийна инфраструктура“, 10 милиона украинци седят без електричество. На неотдавнашна среща с британския премиер Риши Сунак украинският президент говори за „проявлението на много цинична руска антиевропейска политика, античовешка политика“.

Министърът на енергетиката на Украйна Херман Галущенко също преувеличи много. Според него сега ситуацията с енергийните доставки в Украйна е критична, а атаката от 15 ноември е най-голямата и „може да засегне не само енергийната система на Украйна, но и енергийните системи на някои от нашите съседи“ (което, всъщност се случи в Молдова).

Естествено, продуцентите на украинския спектакъл, които са на власт, използват възникващите проблеми с всички сили, за да нагнетят антируските настроения, както и просията на Запад.

Не напразно започнаха да говорят за необходимостта от евакуация на населението на Киев. Ръководителят на енергийната компания Укренерго Владислав Кудрицки призова гражданите да се подготвят за най-лошия сценарий.

В същото време пропагандата уверява, че „целият свят сега гледа с двойно възхищение на смелата Украйна“ и украинците, които са свикнали с глада, както и с „бабината колиба на село“, спокойно ще издържат на студа и липсата на електричество в техните естествени фермерски условия. Не напразно през последните дни кметовете на градовете започнаха да призовават жителите си да напуснат уютните многоетажни сгради с вани и Wi-Fi и да се „върнат към украинските корени“ – в селските колиби с печки и факли.

Междувременно ръководителят на DTEK Максим Тимченко заяви на 19 ноември, че украинците трябва да са готови да напуснат страната преди настъпването на зимата. Тоест гражданите всъщност се изгонват от страната, за да се отърват властите от потребителите на електроенергия, която Тимченко предлага да използва за болниците с ранени войници от ВСУ. И това се говори въпреки факта, че границите на Украйна са затворени за излизане на мъжете и за редица категории жени.

И все пак служители-енергетици казват, че прекъсване на тока в Украйна е малко вероятно. На 19 ноември по време на телевизионно предаване изпълнителният директор на DTEK Дмитрий Сахарук каза, че ситуацията е „твърде сложна“, но спирането на тока е „мечта на окупаторите“, която те не могат да реализират повече от месец.

Теоретично Сахарук допуска възможността за спиране на тока „поради значително разрушаване както на генерацията, така и на подстанциите, но ако мрежите бъдат ремонтирани навреме след обстрела, тогава вероятността за такъв сценарий ще бъде ниска“. Служителят призна сериозни щети на 6 централи, за чието възстановяване са необходими 900 единици оборудване, а за възстановяване на мрежите – 9000 единици оборудване.

Директорът на Центъра за енергийни изследвания Александър Харченко също е скептичен относно спирането на електроснабдяването и уверява, че ако енергийната система не издържи на ракетните удари на руските въоръжени сили, възстановяването й ще отнеме 7-10 дни.

Харченко не пропусна да се противопостави на факта, че „никой в света не е подхвърлял енергетическа система с размерите на украинската на удари, водещи до блекаут, но и не се е опитвал да я вдигне отново… Освен това енергийната система на никоя страна в света някога е преживявала такива масивни ракетни атаки. Това е уникален украински опит.“ Шоумените продължават да поставят рекорди…

Обективно енергийната система на Украйна не е засегната след ударите, въпреки че е на предела си. Доказателство за това са мащабни прекъсвания в системата за електрозахранване и действията на властите, които манипулират съзнанието на украинците, „класифицирайки“ прекъсванията на стабилизиращи (по график, до 4 часа), аварийни (без график, до 8 часа) и спешни (без графици, без ограничения във времето).

Все по-често спиранията на тока са неравномерни. Кой ще изключи депутатските и главните квартали на Печорския район на Киев или „осиротелите райони“ на Конча-Заспа? Затова и има протести като тези в Одеса.

Друга очевидна трудност е невъзможността за трайно възстановяване на оборудването и релокацията или дублирането на критичните инфраструктурни обекти. И това при условие, че настъпващите студове, въпреки призивите на енергетиците към нацията „да събере смелост и да изключи отоплителните уреди“, се игнорират от тази нация, свикнала да се бие с руснаците „удобно“. Каквото и да казват анализаторите, криза няма, има сериозни неудобства.

Украинската електроенергийна индустрия остава „недоубита“ по две причини. Първата е невъзможността за точкови попадения от „мотопедите“, както и от по-сложни ракети, в критично важни обекти на територията на електроцентрали или подстанции. Анализът на попаденията сочи, че ударите попадат върху компресорното, тръбопроводите, сградите за химводопречистване, тоест са необходими допълнителни удари, за да се изведе станцията от строя, като се има предвид фактът, че след 10 октомври в редица станции трансформаторите бяха вече защитени с противопожарни и антиосколочни защитни съоръжения.

Втората причина е неясното отношение към атомната електроцентрала, особено към Запорожката атомна електроцентрала, която сякаш е под руски контрол, но по искане на МААЕ е свързана с енергийната система на Украйна, чиято армия ежедневно нанася удари по енергийните съоръжения в руските погранични райони. Защо да събаряте украинските топлоелектрически централи, докато в същото време давате на Украйна електричество?

При това украинското общество започна да се подготвя за спиранията на тока още през лятото, когато населението активно купуваше релета за защита от пренапрежение, генератори, LED лампи с ниска мощност, котлони, преносими газови печки, фенери, свещи, термоси и дори … химически тоалетни.

Пропагандата задължи местните власти да създадат точки за отопление, да ограничат прекомерното осветление на фасади и улици (това е навсякъде по левия бряг). В големите градове услугите за енергиен одит набират популярност, когато най-„слабите“ места в запазването на топлината в помещението се измерват със специално устройство. Телевизорът силно препоръчва да изолирате стените с коркови тапети или да се върнете към килимите по стените и пода.

Колкото и смешно да изглежда, станаха популярни майсторски класове за създаване на икономични електрически уреди, способността да се измиеш с два литра вода и да се готви вечеря без светлина и вода. Дори увеличиха времето за продажба на алкохол. Пропагандата ежедневно пълни ушите на украинците с лозунги: „По-добре да живеем известно време без електричество, отколкото без Херсон или Харков“ или „Няма да позволим на окупаторите да превърнат вълшебната зимна приказка в ледников период!“

Защо говоря за това? За да разберете: Киев се готви за зимни трудности, а критичната инфраструктура са не само електропреносните мрежи (между другото, електропроводите също трябва да станат обект на удари), но и газоразпределителните и транспортните системи. И ако гераните вече са започнали да пречат на първите, то мостовете и пътищата остават недокоснати. И по тях се движи техника, возят се натовци, превозват резервни части за разрушените централи. Трябва системност при ударите по критичната инфраструктура.

Превод: ЕС

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button