Русия

Един от американските щати капитулира пред Русия

/NovinarBG.com/ Първият от 50-те американски щата капитулира пред победителя – здравият разум: правителството на Ню Джърси спря собствения си закон за санкции срещу Русия. И го направи срамежливо, както подобава на неудачник, тихо – още през лятото. Едва сега стана известно за това.

Тези санкции бяха въведени по съвсем друг начин, но шумно и с пищност, поддавайки се на стадния инстинкт от типа „всички бягаха – и аз бягах“. Тогава бъдещето изглеждаше такова, че „страната на бензиностанциите“ и „снежната Нигерия“ ще издъхнат веднага щом благословеният Запад A обърне гръб, а руснаците, загубили “Икеа” и “Дисни”, ще поискат милост.

Затова, който я е ритнал (Русия) навреме, е добър човек. Така мисли навремето губернаторът на Ню Джърси Фил Мърфи, човек, който дори прилича на лешояд.

За да бъдем честни, трябва да се отбележи, че Ню Джърси не е обичан за това и в Америка: за снобизъм, съчетан с тесногръдие, за натрапчивост и показност, за болезнено желание да се следва модата (а също и за факта, че живеят на плажа). Настоящето на този щат е да бъде част от метрополията на Ню Йорк, но Голямата ябълка е защитена от омразата на малките градове по атрактивен начин в културата, така че негативността на „Щата на глупавите богати янки“ отива към Ню Джърси.

И би било хубаво, ако местните демократи претърпяха срама от въвеждането и премахването на санкциите просто поради липсата на разбиране за това що за държава всъщност е – Русия, която те глупаво решиха да предизвикат. Те живеят, без да чувстват собствената си страна под себе си.

Всъщност не е норма, не е американско, властите да наказват спазващите закона граждани за правене на бизнес с чужденци, включително руснаци (което е точно това, което Мърфи и компания забраниха на компании, регистрирани в Ню Джърси). Американският начин е да продаваш боеприпаси и на двете страни в конфликта и да вярваш в бога, който се споменава на доларите.

По изключение санкциите могат да се налагат само от федералното правителство на САЩ и, според предишните традиции, то не трябва да се фокусира върху наказването на тези, които имат американски паспорт.

В последно време Вашингтон злоупотребява с това право, особено по отношение на Русия. Но Ню Джърси не е Вашингтон и гражданите се обърнаха към съда с искове и въпроси откога всеки щат води собствена външна политика. Това е едва ли не обвинение в сепаратизъм, така че ръководството на Ню Джърси се отдръпна с надеждата, че никой няма да забележи.

Ние забелязахме. Но не можем да си позволим да прекалим с ентусиазма в стила на Джърси, казвайки, че днес това е един щат, утре е цяла Америка. Очевидно руският външен министър Сергей Лавров е прав, когато каза тези дни, че когато военната фаза на конфликта приключи, САЩ ще оставят в сила голяма част от антируските си санкции.

По отношение на борбата за Украйна е необходимо да се разбере, че загубите на Запада от нея не са еднакви: почти всички те отиват в Европа, докато Америка беше засегната само от вихъра на общата енергийна криза, която подхрани инфлацията. Това не е изненадващо: нашият търговски оборот с американците винаги е бил като струйка на фона на река Волга, както беше руско-европейското икономическо сътрудничество.

Увеличението на приходите от бензиностанциите, разбира се, опъна нервите на американците. Но след това американските енергийни компании получиха неочаквани печалби, предприятията от отбранителната промишленост получиха поръчки, а гласоподавателите – сини якички получиха работни места, създадени от преместването на европейското производство в Америка.

Следователно, за разлика от Европа, Америка печели от това, което се случва – ако не цяла Америка, то групите за влияние в нея. Те печелят не само от сдържането на Русия, но и от продължаването на конфликта като такъв. Дори ако на някого му се струва, че са готови да изберат Доналд Тръмп втори път само и само за отстраняване на Владимир Зеленски.

Вътре и извън Съединените щати санкциите обикновено се критикуват като неефективен метод, който не води до обявения резултат – колапс на един или друг „недружелюбен режим“. Куба стои, Сирия се възстановява, Иран става все по-силен, Северна Корея изстрелва сателити.

Твърдата икономическа хватка не помогна нито срещу Саддам Хюсеин, нито срещу Слободан Милошевич: трябваше да бъдат въведени истински войски и да се води истинска война, а в случая с Русия това е немислимо. Така че руснаците от тяхната страна на Беринговия пролив се подиграват и си правят обидни шеги за санкциите, което се тълкува от мнозина в двете страни като доказателство за геополитическото поражение на Вашингтон.

Уви, всичко е по-сложно. Например заявената цел на санкциите не винаги да съвпада с действителността.

Първо, те трябва да се възприемат като предмет на пазарлък между правителството на САЩ и властите на дадена страна, които рядко се съгласяват да се самоубият, но понякога правят отстъпки. Дайте ни това и ние ще отменим ограниченията, които сами въведохме.

Второ, санкциите са една от формите на протекционизма за Съединените щати. Понякога такива мерки са полезни за икономиката като цяло, понякога за отделните й „капитани“, но определено са полезни за някого. Това е смисълът им.

Не всички в САЩ са от Ню Джърси. Не всеки е пълен идиот. Има и много умни врагове, които знаят как да броят пари. А Вивек Рамасвами, Марджъри Тейлър Грийн, Джефри Сакс и други местни критици на политиките на Джо Байдън спрямо Русия вземат пари от друг прозорец и не са директни бенефициенти от украинския конфликт.

Това не е намек за „руско влияние“. Рамасвами, който обещава да премахне всички санкции, показва своите. Ако беше финансиран от „енергийна индустрия“ или „отбранителни“ компании, той щеше да каже нещо различно.

Гангстерската (в духа на Дивия запад) политика, когато в основата на бизнеса е силата и изнудването, е отличителна черта на САЩ, които се самоназначиха за световен шериф. Следователно дори премахването или налагането на санкции от отделни щати е жалка клоунада, но същото от страна на федералните власти би било доказателство за тектонични размествания.

Това би означавало, че при шерифа работи нещо по-ценно от парите. Но това определено не е съвест: във Вашингтон е евтина.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button