Русия

Сензационни резултати от 2022 г.: въпреки „адските санкции“, индустриалното производство в Русия не пада

/NovinarBG.com/ Експертът Денис Ракша смята, че въпреки санкциите през 2023 г. индустриалното производство в Русия може да нарасне

Знаете ли как да комбинирате две несъвместими заглавия в една статия: „Икономически новини“ и „Очевидно – невероятно“? Много просто: отворете последния доклад на Росстат за състоянието на руската индустрия. Статистическата служба обобщи резултатите от 2022 г. и обяви: промишленото производство в Русия през миналата (много трудна за икономиката) година е намаляло само с 0,6%.

Въпреки че прогнозите бяха тревожни. Например министърът на промишлеността и търговията Денис Мануров каза през юли, че до края на годината спадът може да бъде 6%.

Какви възходи и падения се случиха в нашата индустрия през 2022 г., какви са причините и какво предстои? За да разберем това, ние, заедно с експертите, проучихме най-интересните цифри за изминалата година – както със знак плюс, така и със знак минус.

АВТОМОБИЛИТЕ: НА ЗАДЕН ХОД

Автомобилната индустрия потъна най-много миналата година: производството спадна с 67%. Затова ще се спрем по-подробно на миналото и близкото бъдеще на тази индустрия.

Миналата година Русия е произвела само 450 000 коли, което е исторически минимум. Дори по време на световната финансова криза през 2009 г. около 600 хиляди автомобила слязоха от поточните линии на страната, а през 2012 и 2013 г. тази цифра беше близо 2 милиона.

Причините са очевидни – повечето от големите производители имаха собствени заводи в Русия, но напуснаха страната след началото на СВO, като взеха патенти и технологии със себе си. Освен това производството често е било обвързано с вносни части. В резултат индустрията остана без нищо. Което сега активно се закърпва.

Автомобилната индустрия достигна историческо дъно – за една година са произведени само 450 000 леки коли. Но през 2023 г. индустрията очаква растеж. Например, продажбите на новия „Москвич“ (на снимката) се планират да бъдат установени в представителствата на 23 града в Русия.

И изглежда, че руската автомобилна индустрия още в края на миналата година успя да се оттласне от дъното. През декември 2022 г. производството на леки автомобили се е увеличило със 70% спрямо ноември. Все повече и повече производители от Китай идват у нас.

Новият Москвич вече се появи в автокъщите, а китайският седан Kaiyi започна да се сглобява в Калининград. АвтоВАЗ набира капацитет, който обещава да произведе 400 000 коли през 2022 г. Както Комсомолская правда вече писа, общо тази година руските автомобилни заводи могат да произведат 600 000 коли.

Въпреки това, не всички от тях, да речем, ще отговарят на съвременните идеи за пълноценна кола. Недостигът на вносни части не е изчезнал: страната разреши (и наскоро удължи до 1 юни) производството на автомобили без антиблокираща система, без системата ERA-GLONASS и други постижения на западната цивилизация.

ПЕРАЛНЯТА СЕ ИЗКЛЮЧИ

Миналата година се срина производството не само на обикновени автомобили, но и на перални. Както и на хладилници, телевизори и други домакински уреди. След това какво стана?

– Нямаше масово изселване на западни производители на домакински уреди от Русия, предприятията работят – казва икономистът Денис Ракша. – Но много от тях се сблъскаха с трудности при доставката на компоненти.

Въпросът не е в санкциите, а във факта, че редица големи логистични компании просто отказаха да доставят стоки в Русия. И руските кораби спряха да ги приемат в много пристанища. Поради това производството на домакински уреди понякога трябваше да бъде спирано. Но през следващата година те трябва да компенсират текущите загуби.

МЕБЕЛИТЕ: ПРОПАДНАЛИЯТ ЕКСПОРТ

Производството на мебели, за което имаше сериозни опасения през пролетта, отбеляза лек спад – с 2,6%. В същото време производството на дървесни плоскости е спаднало с 12%, шперплата – с 29%. Според Асоциацията на предприятията от мебелната и дървообработващата промишленост на Русия (AMDPR) има две причини за този спад. Това е намаляване на вътрешното търсене на дървесни плочи и спад на износа. Производителите на шперплат пострадаха най-много, продавайки почти 70% от цялата продукция в чужбина. Сега износът е намалял наполовина.

– Основните пазари за продажби на руските предприятия бяха САЩ и страните от Западна Европа, които станаха „недружелюбни“ миналата година, – обяснява Тимур Иртуганов, генерален директор на AMDPR. – Не беше възможно бързо да се преориентират такива обеми към вътрешния пазар или на изток, до голяма степен поради трудностите с логистиката и превоза на товари.

Тимур Иртуганов е сигурен, че само държавата може да помогне на производителите на шперплат. Вече се подготвят съответните заявки.

ТОРОВЕТЕ НЕ ДОПЛУВАХА ДО КУПУВАЧИТЕ

Торовете не са били санкционирани. Но производството им също е намаляло значително.

– Производството на минерални торове е спаднало, тъй като през годината е спряно в някои експортно ориентирани предприятия – обяснява Денис Ракша. – Русия не можеше да изнася торове, защото „недружелюбни“ страни пречеха по всякакъв начин, докато торовете не станаха част от зърнената сделка с Украйна. В резултат на това загубихме в обеми, но в парично отношение получихме увеличение до 2021 г. (цените на торовете се вдигнаха много миналата година).

КОМПЮТРИТЕ: РЕСТАРТИРАНЕ

Сега към плюсовете. Най-интересното от тях: в Русия производството на компютри е нараснало с почти 60%.

Ако случайно не сте знаели, че компютри се произвеждат в Русия, ще бъдете приятно изненадани. Те се произвеждат от няколко компании: Aquarius, DNS, DEPO Computers и др.

– Сега има относителна локализация (прехвърляне на производството в Русия, – Ред.) на производството на компютърна техника. Компютрите се внасят на части и вече се асемблират на място, – казва икономистът Денис Ракша.

– Освен това тази тенденция не е само руска. По време на пандемията в света имаше остър недостиг на компютри поради прехода към дистанционна работа. Тогава Китай – основен производител и доставчик – ограничи доставките на своите лаптопи в други страни и след това мнозина помислиха за прехвърляне на производството в родината си, включително Европа. Освен това напоследък цената на доставката се повиши рязко и стана по-изгодно да стартирате производство в собствената си страна, вместо да носите компютри от Азия.

СПЕЦНАДЕЖДА

Най-много през изминалата година е нараснало производството на специално облекло /СПЕЦОДЕЖДА на руски/ – с цели 63%. И тук причините също са ясни:

– Производството на специализирани обувки, дрехи, гащеризони, консерви и лекарства се разрасна на фона на СВO, – обяснява Денис Ракша.

ВАЖНО!

Какво да очакваме по-нататък

Министерството на икономическото развитие прогнозира спад на производството в Русия и през 2023 г. Но малко – с 0,8%. Но нашият експерт не изключва, че ако няма форсмажорни обстоятелства, тогава още тази година можем да видим покачване.

– През 2021 г. наблюдаваме рязък ръст на промишленото производство в сравнение с 2020 г. (той възлиза на 6,3%, – Ред.). Пикът на ковид ограниченията се случи точно през 2020 г., когато много предприятия намалиха производството си. В този смисъл 2022 е точно като 2020, но причините за кризата са други. Следователно можем да разчитаме на растеж през 2023 г.“, казва Денис Ракша.

МЕЖДУ ДРУГОТО

Какво ще кажете за петрола и газа?

Въпреки санкциите, европейското ембарго и тавана на цените, производството на основните ни експортни стоки не се срива. Позицията „производство на нефт и природен газ” дори леко се е увеличила през миналата година – с 0,7%. Как така?

– Авторите на санкциите не са взели предвид основното – търсене на въглеводороди има по целия свят. Нефт и газ са необходими и на Запад, и на Изток, и в Африка, и в Латинска Америка. Всичко, което се искаше от нас, беше да се преориентираме към други пазари. Това направихме и това определи стабилността на нашата икономика “, обясни пред KP финансовият анализатор Михаил Беляев. – Според прогнозите ще запазим нивото на износа си. И имаме опции дори за увеличаване на обемите. В това отношение Африка е много перспективна.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button