ПОСЛЕДНИСВЯТ

ЕСТАТ: 68,4% от българите искат неутралитет в конфликта Украйна-Русия 6 ЕСТАТ: 68,4% от българите искат неутралитет в конфликта Украйна-Русия

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Две трети от българите държат страната ни да запази неутралитет в конфликта между Украйна и Русия, сочи проучване на нагласите, осъществено от агенция ЕСТАТ. Проучването „Войната в Украйна и познаването на историческите факти в отношенията България – Русия“ е национално представително и е направено между 16 и 28 април 2022 сред 1002 пълнолетни лица.

Данните бяха обобщени от Иво Желев – изпълнителен директор на изследователската компания ЕСТАТ. „Време е да се преразгледат нагласите и стереотипите и да се вгледаме в историческите факти“, каза Валери Панджаров от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ по време на огласяването на данните.

На въпроса каква трябва да бъде българската позиция, за неутралитет се обявяват 68,4% от анкетираните. Според авторите на изследването това са предимно проруски настроени български граждани и такива с леви убеждения.

Според 7,5% от запитаните българската позиция трябва да е в подкрепа на Русия, а 21,1 на сто настояват тя да бъде в подкрепа на Украйна. Над средния е делът на обявилите се в защита на украинската позиция – това са младите хора, жителите на София, висшистите, а по партийни приистрастия става въпрос за избирателите на ПП, ДБ, ГЕРБ и столичаните, какакто и висшистите. 3% не могат да преценят какво да отговорят.

Изводът на авторите на изследването е, че близо половината българи смятат за напълно или частично необективна поднесената от медиите информация.

32,9% от запитаните не смятат, че информацията за конфликта е обективна, а на обратното мнение са само 8,6 на сто. Като по-скоро обективна я определят 29 на сто, а 13,6% са убедени, че ни се предостав напълно необективна информация за войната в Украйна. Изводът на авторите на изследването е, че близо половината българи смятат за напълно или частично необективна поднесената от медиите информация.

В отговор на въпроса на чия страна са техните симпатии, най-много, 40,7 на сто отговарят – на нито една от двете. Зад Украйна са 32,4%, а 23,6% симпатизират на Русия.

Зад Русия застават в по-голяма степен мъжете, хората над 50, жителите на областните центрове, избирателите на БСП и ИТН. Подкрепа за Украйна декларират жените, хората до 30, столичаните, избирателите на ГЕРБ, ДБ и ПП. Индиферентната гледна точка доминира и е почти поравно разпределена сред социалните прослойки и електоралните групи. Поне на декларативно ниво, избирателите на Възраждане заемат в по-голямата си част неутрална, а не проруска позиция.

Ако днес се проведе референдум за членство на страната в НАТО, ще го подкрепят по-малко от половината български граждани – 41,2%. Против биха гласували 33,3 на сто, а изобщо няма да участват в допитването 15,2%. Не могат да преценят 10,3 на сто от анкетираните.

55,7% от запитаните знаят за българо-руските отношения от учебниците преди 1990 г., а 44,1% от българските медии. 41,5% са осведомени от историческа литература, а от филми – 34,1%.

42% смятат, че политиката на Русия спрямо България е користна. Между 20 и 25 процента от участниците в допитването са посетили Русия поне веднъж. Голяма част от симпатизантите на БСП са били на посещение там.

Действията на Русия във войната в Украйна имат одобрените на мъже, хора над 50, избиратели на БСП и ИТН. А подкрепа за Украйна има от жени, столичани, млади хора и привърженици на десните формации. Избирателите на „Възраждане“ избират позиция на неутралитет. Около 25 на сто от участвалите в допитването одобряват анексирането на Крим през 2014 година.

Повечето хора (съотношение 2 към 1) гледат с подкрепа към бежанците, но само 7,2 на сто са дали своята подкрепа за тях, каза още Желев.

Прекратяване на доставките на газ е най-честият отговор, който обяснява резултата от включването на България в списъка на Русия с неприятелски страни.

Скрийншот: ЕСТАТ

Скрийншот: ЕСТАТ

Скрийншот: ЕСТАТ

Скрийншот: ЕСТАТ

Скрийншот: ЕСТАТ

Коментари

Коментара

loading…



There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Още новини

Back to top button