СВЯТ

Европа изпитва инфлационен шок

/NovinarBG.com/ През декември инфлацията в еврозоната може да надхвърли десет процента. И през следващата година най-големите банки чакат рязко забавяне на икономическия растеж или рецесия. ЕЦБ вече повиши основния лихвен процент до исторически връх, но призна, че не е в състояние да спре скока на цените. За последствията от кризата за Европа – в материала.

Рекордно ниво

Според Евростат годишната инфлация в 19 страни от еврозоната се е ускорила до рекордните 9,1 процента през август, достигайки нов рекорд за всички времена. Най-голям принос има рязкото поскъпване на енергията и храните. В енергетиката цените са нараснали с 38,3 на сто. Храните, алкохола и тютюна с 10.6. Неенергийни промишлени стоки като облекло, домакински уреди и автомобили – пет, услуги – 3.8.

В Германия, най-голямата икономика в Европа, инфлацията през август достигна 8,8 процента на годишна база. Това е рекорд от почти половин век.

Най-лоши са резултатите в Естония (25,2 процента), Литва (21,1) и Латвия (20,8). Извън ЕС ситуацията не е по-добра, като Великобритания достигна 40-годишен връх от 10,1 през юли, според Организацията за национална статистика.

Златно електричество

Както следва от прегледа на аналитичната компания „Ристад“, средната месечна цена на електроенергията в Европа през август е най-високата в историята на наблюденията. Причината е ясна: рязкото покачване на цените на газа.

„Цените през август счупиха рекорди на всички големи европейски пазари“, казва говорителят на компанията Фабиан Ренинген.

Според „Ристад“ най-зле са Италия, Франция, Германия и Великобритания. Така в Италия средната месечна борсова цена надхвърли 500 евро за мегаватчас, а цената на едро за следващата година във Франция и Германия – 1000.

Във Великобритания се опитаха да въведат таван на цените за доставчиците на електроенергия, но това не помогна. Според прогнозите на анализаторите електроенергията вече ще струва на повечето британски домакинства 4136 евро годишно, а при песимистичен сценарий – 7090. През февруари бяха две хиляди и британското правителство вече нарече това финансов удар за населението.

Лихвата не работи

Инфлацията в еврозоната се ускорява вече три поредни тримесечия, поставяйки нов абсолютен рекорд всеки месец. Затова в края на юли Европейската централна банка (ЕЦБ) за първи път в историята повиши основната лихва с 0,75 базисни пункта едновременно – до 1,25 процента.

Според „Ройтерс“ ЕЦБ може да повиши лихвите до два процента или повече. Според президента на Германската федерална банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Йоахим Нагел инфлацията в еврозоната ще достигне своя връх през декември – над десет процента.

Регулаторът призна, че няма да е възможно да се справи с цените с парични мерки, тъй като е невъзможно да се повлияе на котировките на енергийните ресурси. Увеличаването на лихвите само ще увеличи цената на заемите, ще намали потребителската активност и в резултат на това ще забави икономиката.

„Не съм в състояние да направя енергоносителите по-евтини и да убедя основните играчи на световния пазар да намалят цените на газа“, каза президентът на ЕЦБ Кристин Лагард. „Не мога да реформирам пазара на електроенергия. Добре е, че Европейската комисия предприема стъпки в тази посока, защото паричната политика тук е безсилна.

Според нея, ако синьото гориво продължи да поскъпва, кризата няма да бъде избегната.

Рецесията е неизбежна

Икономистите прогнозират спад в Германия, Италия и Централна и Източна Европа, тъй като високите цени на енергията намаляват покупателната способност на населението. Според „Морган Чейс“ през четвъртото тримесечие на годината БВП на еврозоната ще намалее с 2-2,5 процента, в някои страни с три.

„Индексите показват, че Европа навлиза в рецесия по-рано, отколкото предполагахме, и водена от най-голямата икономика на континента – Германия. Вече е ясно, че рецесията ще бъде продължителна“, смятат експертите на Канадската кралска банка

Както подчертава списание „Економист“, дълбочината на рецесията до голяма степен зависи от европейските политици. Засега те не са се отказали от идеята за ограничаване на цената на руския газ, но няма единство.

Петнадесет държави от ЕС подкрепиха тавана на цените, но само три го изискват само за Русия. Още три не са решили и биха искали да извършат дългосрочни прегледи на икономическата устойчивост. Пет държави са или против, или неутрални.

В същото време според „Гардиън“ се обмислят и алтернативни мерки. По-специално, данък върху свръхпечалбите за европейските енергийни компании – за насочване на допълнителни средства за смекчаване на последиците от енергийната криза.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button