ЛЮБОПИТНО

Технологиите, който Западът открадна от СССР

През 90-те години на миналия век технологиите на СССР внезапно стават тема за разговори. Всички се опитват да докажат, че съветската страна е изостанала от света във всяко отношение и че тромавата бюрокрация не й позволява да внедрява напреднали разработки и да произвежда конкурентни и полезни неща.

Но всъщност голяма част от модерните съвременни джаджи са дело на съветската инженерна мисъл, пише Труд.

„Тесла“ за колхозници

Днес електрическите автомобили се смятат за сериозно достижение на науката, но веднага след Великата отечествена война в СССР е разработен електрически трактор.

Машината е създадена на базата на съветски верижен трактор, има батерия, която се захранва от трифазен ток директно от електропроводи, към които е свързан с помощта на уред за събиране на ток. Машината може да обработва от 60 хектара земя, а с допълнително оборудване – до 200 хектара.

Пускането на трактора е принудително – след войната има малко нафта. Тестовете са прекратени, след като на територията на Казахската ССР са открити големи петролни находища.

Мобилни телефони

В началото на 1947 г. в селските райони машинните и тракторните станции се оборудват с мощни радиостанции на Омския приборостроителен завод „Урожай-1“ и „Урожай-2“, които комуникират помежду си с помощта на ретранслаторни станции.

Радиостанциите се произвеждат в продължение на 20 години почти без промени и играят ролята на „мобилни телефони“, позволявайки на колективните ферми да пестят пари и да доставят необходимите части за оборудване.

От 1960 г. преносимите радиостанции „Недра-1“, „Недра-П“ и „Недра-2“ са пуснати за гражданска употреба. Те работят до 50 часа на батерии, а имат обхват до 50 км.

През 1957 г. съветски инженери разработват прототип на мобилен телефон ЛК-1 и базова станция. А през 1958 г. в Научноизследователския институт по комуникациите е създадена първата автоматична мобилна комуникационна система „Алтай“, телефоните са монтирани в автомобили, а комуникацията се осъществяваше чрез антена.

Подобна система се появи в САЩ година по-късно. До 1970 г. системата „Алтай“ вече работи в 30 града. През 1965 г. е изстрелян първият комуникационен сателит „Мълния-1“, който осигурява комуникация между Москва и Далечния изток. От 1967 г. спътниците и 20 наземни станции покриват цялата територия на СССР с релейни телевизионни сигнали.

Първите компютри

В СССР има десет производители на компютри. Тогава те се наричат електронни изчислителни машини. Съветският компютър „Елбрус-1“, се появява през 1978 г., 14 години преди американците да успеят да създадат подобен. Самата скаларната архитектура на компютрите е изобретена именно в СССР.

Съветският суперскалар от 1978 г. странно се оказва почти идентичен с популярен американски компютър, който започва да се произвежда едва през 1995 г.

Това е свързано с факта, че през 1991 г. Институтът по прецизна механика и компютърни науки „Лебедев“, където е разработен „Елбрус-1“, е посетен от американеца Розенблад, който отнася всички документи в САЩ.

Робот секретар

Обърнато е внимание и на ежедневния комфорт на гражданите. През 1966 г. в СССР инженерът Борис Гришин изобретява робота секретар АРС. Системата е аналогова, а самият робот е механичен. Тази машина чудо може да събуди собственика, да включи касетофона и да му напомни за дневния график. Роботът отговаря на телефонни обаждания и записва съобщения.

В присъствието на собственика роботът му носи телефона и ако номерът е зает, автоматично набира отново. АРС може сам да набере номера в случай на спешност при болест или пожар в дома.

Роботът включва и изключва домакински уреди, записва телевизионни и радио програми, поддържа зададена температура, отваря вратата на гостите, включва музика. Най-сложният механизъм е ръката, с която отваря бутилка шампанско, налива в чаши и  сервира на поднос. Всички видове „Boston Dynamics“ стигат до това ниво едва след 45 години.

Разработки на военните

СССР има много разработки във военните технологии, които карат Западът да се облизва, когато ги вижда. Благодарение на статията на инженер Пьотър Уфимцев „Методът на крайните вълни във физическата теория на дифракцията“, който предлага промяна на формата на корпуса на военния самолет за невидимост, се появява американският стелт самолет F-117.

Външният дизайн на американските совалки Dream Chaser е копиран от съветския проект „Спирала“, разработен през 60-те години на миналия век. Това е орбитален кораб, който трябва да носи ядрена бойна глава. Проектът включва безпилотен ракетен самолет БОР. По време на тестовете през 1982 г. западните военни успяват да го снимат, а 30 години по-късно американците имат совалка, която е негово копие.

В СССР е разработена тежкотоварния триплан „Херкулес“, който вдига товар от 450 тона и достига скорост от 840 км/ч. Проектът е замразен, а САЩ внезапно се сдобиват с подобен самолет – Stratolaunch 351.

През 1987 г. в СССР за първи път излита Як-141, първият свръхзвуков самолет с вертикално излитане. През 1991 г. американците подписват договор с конструкторското бюро Яковлев и цялата документация отива на Запад. Разработките на съветските инженери са използвани в програмата F-35.

Още новини

Back to top button