СВЯТ

Европа се изплаши от тавана на цените на газ от Русия

/NovinarBG.com/ Европейската комисия продължава да действа в интерес на САЩ, а не на ЕС. Това сериозно кара Европа да обсъжда идеята за налагане на таван на цените на газа, подобно на тавана на цените на петрола. ЕК се крие зад свещена цел – да свали цената на газа. Ако обаче махнем руския газ, ефектът явно ще е обратен. В отговор няколко държави предложиха въвеждане на таван на цените не само за Русия, но и за всички доставчици.

В петък, 9 септември, енергийните министри на страните от ЕС не се споразумяха за решение за въвеждане на таван на цените на газа от Русия. Това беше съобщено първо от източници на “Ройтерс”, а след това беше потвърдено от унгарския външен министър Петер Сиярто. Той каза, че срещата е била по-скоро политическа дискусия и се очаква следващата или следващата седмица Европейската комисия и страните членки на ЕС да излязат с реални предложения.

Много европейски държави не се уплашиха да се противопоставят на идеята за ЕК. По-специално австрийският министър на енергетиката Леонор Гевеслер обяви отказа си да подкрепи тази инициатива, тъй като страната остава зависима от доставките на газ от Русия. На същата позиция са Унгария, Франция, Италия и Чехия. Последният смята, че дискусията за тавана трябва изобщо да бъде изключена от дневния ред. ЕК е подкрепена, разбира се, от Полша и вероятно от редица други европейски страни, които вече отказаха да купуват руски газ.

Германските власти, които поради затварянето на “Северен поток-1” по технически причини също се оказаха без руски газ, все пак се противопоставиха на ограниченията върху цените на газа от Русия. Ръководителят на Министерството на икономиката на страната Роберт Хабек обясни това със загриженост за други страни от ЕС, които все още са зависими от руските доставки. Нима германецът все още не отписва “Северен поток-1” и се надява проблемът с него да се реши?

Идеята да се наложи таван на цените на руския газ по начало е луда, дори повече от идеята за таван на цените на петрола. Защото нито един от алтернативните доставчици на газ – нито Норвегия, нито САЩ, нито Катар, нито Алжир, нито Азербайджан не са в състояние бързо да намерят допълнителни количества газ, съизмерими с тези 150-180 милиарда кубически метра гориво, които Русия достави на Европа. Този факт се потвърждава както от самите доставчици, така и от европейските потребители.

Въвеждането на таван на цените на газа е нещо като ембарго, защото Русия няма да продава горивото си на неизгодна цена и ще отговори с пълно спиране на газовия кран. Сега, след спирането на „Северен поток-1“, продължават да работят две трасета – украинското (наполовина) и втората линия на „Турски поток“.

„Осъществяването на тази идея, дори и в навечерието на есенния отоплителен сезон, означава огромен риск за Европейския съюз. Единствено със запълването на подземните хранилища и рязкото намаляване на потреблението на газ Европа едва ли ще успее да изкара отоплителния сезон. Но ако такава инициатива бъде осъществена, тогава ЕС може да получи реален физически недостиг на газ, ще има още по-голям дисбаланс на енергийния пазар“, казва Алексей Громов, директор на енергийното направление на Института по енергетика и финанси.

Според него, докато решенията в ЕС се вземат единодушно, тази инициатива няма шанс да бъде приета през тази година, защото определено няма да има единство по този въпрос сред европейските страни. „Според мен не е в интерес на Европейския съюз да ескалира ситуацията около доставките на руски газ, които вече рязко са намалели“, каза Громов.

Защо Европейската комисия разтръби тази идея, знаейки много добре, че осъществяването й е опасна за европейските икономики?

„Подхвърлянето на тази идея беше направено, за да се изпитат позициите на страните от ЕС към това предложение, да се опипа почвата за бъдещето. Сега повечето членки на ЕС отхвърлят тази идея в зародиш, но не е изключено през следващата година ситуацията да се промени. Първо, семето е посято, а изпълнението на идеята ще се работи в недрата на ЕК. Второ, следващата година редът на вземане на решения от членовете на ЕС може да се промени, когато ще бъде достатъчно да получите мнозинство от гласовете, а не всички. Трето, Европейският съюз ще има време да работи индивидуално с всяка страна, която днес недвусмислено се е обявила против въвеждането на таван на цените на руския газ, за да ги убеди“, смята експертът от бранша.

Проблемът със скъпия газ в Европа не се ограничава до тези години. Преди няколко дни анализаторите на “Ситигруп” казаха, че Европа ще трябва да изчака до края на това десетилетие, преди да види някакъв спад в цените на природния газ. „Някъде между 2025 г. и 2027 г. цените в Европа ще се върнат там, където бяха в началото на 2021 г.“, каза Ед Морс, глобален ръководител на стоковите изследвания в банката.

„Европа я чакат две, може би дори три трудни зими, когато цените на газа ще бъдат високи. Затова инициативата с тавана на цените на Европейската комисия е по-скоро сондиране на почвата за бъдещето. Очевидно е, че Европейската комисия по този въпрос е подкрепена от САЩ, които са главният бенефициент от тази история. Американският ВПГ ще навлезе на европейския пазар с голямо удоволствие през 2025-2026 г.”, казва Громов. Точно навреме за тези години в Съединените щати се планира вълна от пускания на нови заводи за втечняване, тоест те ще имат повече газ за износ.

Интересното е, че по време на дискусията на енергийните министри на ЕС идеята за таван на цените на руския газ се трансформира в нова инициатива: да се въведе таван на цените не само за руския газ, но и за всеки друг. Най-малко 10 европейски страни са готови да подкрепят тази идея, твърдят източници на “Файненшъл Таймс”. Те включват Белгия, Италия, Полша и Гърция.

„Има разумни енергийни министри, които повдигнаха въпроса какво ще даде на Европа налагането на ограничения върху цените на руския газ? Европа просто ще се лиши от руски газ, тъй като Русия ще спре всички доставки. Това ще увеличи дефицита на пазара и ще повиши цената на синьото гориво. Само други доставчици на газ като Норвегия, САЩ и Катар ще спечелят от това. Затова предложиха да се въведе таван на цените за всички доставчици на газ без изключение. В този случай може да се реши основната задача – да се свалят цените на газа и да се намалят финансовите загуби на европейците. Това е много по-разумна идея от позицията на ЕС, защото отговаря на стремежите на европейците“, смята Громов.

Проблемът е, че Европейската комисия едва ли ще осъществи тази идея, която наистина би могла да облекчи енергийния пазар на ЕС.

„Очевидно е, че ЕК работи в тясно сътрудничество със САЩ по санкциите срещу Русия. И САЩ определено няма да подкрепят въвеждането на таван на цената на газа за всички доставчици, включително и за себе си. Следователно тази идея е обречена на провал от самото начало”, вярва Громов.

Освен това никой не трябва да обяснява наказателните мерки само срещу руския газ. И как да ги обяснят срещу Норвегия, Катар, Алжир, Азербайджан?

Всъщност Европа има лесен начин да облекчи енергийната криза. За да се сринат цените на газа, е необходимо да се решат техническите и санкционните проблеми за „Северен поток-1“. И въпреки че възстановяването на пълния капацитет на тръбопровода ще отнеме време, дори официалните изявления, че Германия се е споразумяла с ЕС, Канада и Великобритания, че никога повече няма да има санкции срещу руския газопровод, вече ще бъдат достатъчни за значително намаляване на газа цени за борсовите пазари в Европа.

И ако в същото време се премахне политическата пречка и се пусне “Северен поток-2”, което може да стане много по-бързо, тогава “Ситигруп” ще трябва да седне и да пренапише прогнозите си за цените на газа, защото те ще се сринат и може да се върнат до нивата от 2021 г. много по-рано.

Въпреки това в Германия днес няма политическа сила, способна да предприеме такава опасна стъпка от гледна точка на политик.

А това означава, че сега Европа практически няма поле за маневриране, защото до началото на отоплителния сезон остава по-малко от месец и половина, когато потреблението на газ ще започне да расте. Разчетът на европейските политици е само за още по-рязко намаляване на потреблението от първото полугодие (паднало с 20% или 90 млрд. куб. м). Освен това се надявам зимата да е топла. Громов смята, че в Европа вече не са останали инструменти.

„Ще наблюдаваме с интерес хода на зимата. Протестното движение в Европа вече е започнало, но все още не може да се каже, че засяга по-голямата част от населението. Но да видим какво ще стане, когато населението на Европа започне да получи сметките през отоплителния сезон. Ще предизвика ли това нова вълна на недоволство в Европа или властите ще успеят да спрат това напрежение чрез финансови субсидии за разходите за комунални услуги?“, заключва директорът на енергийното направление на Института по енергетика и финанси.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button