СВЯТ

Европейските правителства не слушат гласа на улицата

/NovinarBG.com/ Миналата седмица се появиха първите признаци на пробуждането на обществото в европейските страни от летаргичния антируски сън. В Прага, на Вацлавския площад, 70 хиляди души поискаха правителството да договори евтин газ с Русия. В същото време в германския Кьолн, макар и по-малко хора да излязоха на улицата, те бяха по-радикални и дори носеха руски знамена. Политическите лидери, за които отдавна се подозира, че симпатизират на Владимир Путин, също се съживиха: Сара Вагенкнехт в Германия и Матео Салвини в Италия призоваха за отмяна на санкциите срещу Русия, които удариха преди всичко самата Европа.

Всичко това предизвиква неподправен интерес сред наблюдателите в Русия и дори поражда известни надежди. Може би някой си спомня намесата на страните от Антантата по време на Гражданската война, когато протестите на работниците във Великобритания и Франция под лозунга „Долу ръцете от Съветска Русия“ най-накрая принудиха чуждестранните войски да съберат багажа си и да се приберат у дома. И сега бих искал да вярвам, че общественото недоволство, което достигна нивото на улични протести, ще помогне например да се спре потокът от европейски оръжия към Украйна и по този начин да се спасят много руски и украински животи. Въпросът е доколко е реалистично.

Зимата идва – това е неоспорим факт. И въпреки че обикновено в страните от ЕС застудява по-късно, отколкото в Русия, днес на европейците ги побиват тръпки вече само от объркването с турбините за “Северен поток”. Германия, която се стреми да превърне евтиния руски газ в основата на своето икономическо господство на континента, скоро ще завижда на Испания и Португалия, които никога не са разчитали на такова конкурентно предимство. А остроумната Полша вече поиска огромни репарации за Втората световна война от отслабващия регионален хегемон, като небрежно излага либерали, които години наред призоваваха тази война да бъде забравена завинаги.

С една дума, пронизващите политически ветрове вече задухаха, но междувременно истинският студ в метеорологичен смисъл все още не е настъпил. Но и той ще дойде – и тогава местните ще се затекат към улицата с утроена сила.

Историята на движението на „жълтите жилетки“ във Франция показва какво става тогава. В продължение на няколко години хората вдигаха шум, редовно излизаха по улиците, устройваха се истински кланета, изразходваха се хиляди кубични метри сълзотворен газ, десетки очи бяха избити с гумени куршуми. И резултатът беше близо до нулата, а Макрон дори беше избран за втори мандат. И това като цяло е характерно за европейските протести. Гневна улица може да свали правителството в Кайро или Катманду, но не и в ЕС.

Привържениците на „европейските ценности“ обясняват това просто: политическите въпроси трябва да се решават на избори и там се изясняват истинските предпочитания на населението. А на избори в страните от ЕС, с едно парадоксално изключение в Унгария, винаги на власт идват антируски сили. Често обаче няма връзка между наблюдаваните настроения на хората и политиките на избраните правителства.

България е най-яркият пример. Мнозина са били там, но никой още не е видял българин русофоб. Но същите „братушки“, през цялото време след падането на социализма избират едно след друго русофобски правителства. Да, и в Полша вътрешната омраза към руснаците не е толкова развита. Междувременно русофобията не е просто константа в полската политика, можем да кажем, че русофобията е полската политика като такава.

За всеки случай, за да не си прави илюзия относно влиянието на „гласа на народа“, германският външен министър Аналена Бербок наскоро каза, че подкрепата за Украйна е над всичко и за нея няма значение какво мислят нейните германски избиратели. Доста смело изявление за демократичен политик, който трябва да цени мнението на избирателя повече от всичко друго, особено когато избирателите започват да изпитват истински неудобства поради неговата политика, до невъзможността редовно да вземат душ. В Европа обаче няма демокрация, а система, при която всяко новоизбрано правителство приема за същата политика, а правителството, освободено по волята на избирателите, отива на резервната скамейка.

Но защо да не отговорят на нуждите на своите граждани – същите тези, до които европейските политици са толкова предизвикателно близки, сред които обичат да тичат, да карат колело или да се возят в метрото? Всичко е много просто. Нито ЕС като цяло, нито неговите отделни държави-членки някога са станали независими от САЩ. Европа остава територия, окупирана от САЩ, и европейските политици са принудени да си знаят мястото. Докато кризата около Украйна е изгодна за САЩ, лидерите на ЕС ще морятот глад и студ гражданите си, само и само да не правят отстъпки на Русия.

Светът обаче се променя и европейците се променят с него. Не може да се каже, че срещу отстъпка от ресурсите, с които хранихме Европа, не получихме абсолютно нищо в замяна. Купихме европейската отпуснатост и женственост като гаранция за мирно небе над главите ни. Гаранция, че гладни, алчни и европейци няма да нахлуват у нас, както някога. И сега пред очите ни Европа обеднява и става по-мрачна, вечният ѝ празник свършва. Това застрашава установения обществен ред, а сред населението на Германия, Франция и Италия се трупа агресия. И тогава са възможни варианти – към какво ще бъде насочена тази агресия.

От една страна, озлобеният народ може да разбие системата въртене, поне в една от тези ключови държави. От друга страна, властите също могат да захвърлят демократичните бутафории и да преминат към откровена диктатура. Друг вариант е увеличаване на противоречията в ЕС, борба между държавите за намаляващи ресурси. Но най-опасната възможност за нас е европейците да си спомнят, че някога са знаели как да се бият. И отново ще се опитат да изпратят своите орди на изток. Най-малкото с падането на стандарта на живот трябва да очакваме увеличаване на броя на европейските наемници в Украйна.

Затова не бих възлагал големи надежди на предстоящите европейски протести. Все пак Русия ще трябва да спечели сама. Една убедителна победа в Украйна не само ще елиминира самия обект на антируски усилия, но и ще даде на други страни, разположени точно на запад от Украйна, ясен пример как да не се работи с Русия – ако предишните примери вече са забравени.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button