Русия

Възмездие връхлита в зоната на СВО. Истината, която не бързат да говорят публично

/NovinarBG.com/ Удари на възмездието по пристанищата на Одеса и Николаев за Кримския мост, липса на боеприпаси, украинска контраофанзива и война с дронове. Как технологията променя правилата на войната? За всичко това разговаряме с военния експерт на Царград Андрей Пинчук.

Ракетните удари срещу пристанището в Одеса станаха най-мощните в историята на СВО. Според кмета на града Генадий Труханов те не помнят нищо с такъв мащаб . Руското министерство на отбраната подчерта, че нощната атака в Одеса е акт на отмъщение за Крим и Кримския мост. На 17 юли украинските бойци с помощта на Запада взривиха Кримския мост, в резултат на което загинаха двама души – мъж и жена , а дъщеря им беше тежко ранена.

Според официалния представител на Министерството на отбраната генерал-лейтенант Игор Конашенков руските военни са ударили производствени цехове и складове за безпилотни катери в района на Одеса и Иличевск, Одеска област, унищожени са обекти на горивната инфраструктура и складове на въоръжените сили на Украйна с боеприпаси край Николаев. Също така, високоточно оръжие е ударило авиобаза Канатово на украинските ВВС.

Конашенков съобщи, че целта на удара е постигната, всички набелязани цели са поразени . Но защо такива атаки не се правят редовно? За това говори редакторът на отдела за разследвания на Първи руски Александър Степанов с първия министър на държавната сигурност на ДНР, полковника от резерва на ФСБ Андрей Пинчук в новия проект на Царград „Силата е в истината“ .

Възмездие за терористичните атаки в Крим

Александър Степанов: Андрей, след ударите по Кримския мост ние нанесохме ответни удари по пристанищата на Одеса и Николаев и по други обекти. Защо говорим за ответни удари? Защо тези удари не са редовни?

Андрей Пинчук : Обществото има информационни очаквания. След такива болезнени процеси като удара по Кримския мост хората искат да чуят някакво информационно обяснение, информационно облекчение. Но мисля, че това е чиста реторика.

Възмездие е, когато капацитетът на тази операция надвишава капацитета на текущата операция, в рамките на която се извършва. И трябва да е повече от всичко, което се случва около СВO в момента. Но дали е така?

Представете си, че лети самолет. Носи ракети X-22, например. Или три броя от 59-ките. Едната ракета е ракета за отмъщение, а другите две ракети са просто ракети в рамките на СВO. Летят към целта, има експлозия. И така, как ударите на възмездието се различават от ударите, които не са за възмездие?

Слушах прессекретаря на президента на Русия Дмитрий Песков и официалния представител на Министерството на отбраната Игор Конашенков , които излязоха и казаха: военни цели, използвани за терористични цели, бяха ударени като отмъщение . Това е военна цел! И затова не бих харесал тази терминология.

На първо място, тези атаки са насочени към запасите, към поточните линии. Защото понякога ги превръщат в агрегатно състояние. Но ударите, за които говорим, бяха насочени към друго. Това не са ответни удари. Те са прагматични и се фокусират върху пристанищната инфраструктура. Защото след като Русия се оттегли от сделката за зърно, украинският президент Владимир Зеленски се опита да направи такъв финт : да убеди турците и някой друг да продължат трафика без Русия под прикритието на турски, натовски знамена и кораби.

Недостигът на боеприпаси

– Нашето Министерство на отбраната твърдо каза, че няма да допуснем това.

– Как да не можем да го допуснем? Ще стреляте по зърновозите в морето? Няма ли да е същото? Никой няма да направи това. Единственият начин да се предотврати това е да се унищожи пристанищната инфраструктура и зърнохранилищата . Просто да няма закъде да плуваш.

И то така, че нито една морска застрахователна компания да не издава застраховка, осъзнавайки, че това е военна зона. Това означава, че това е зона с висок риск. Следователно тези удари имат конкретна приложна прагматична цел .

Що се отнася до оръжията. Дойде края на съветското въоръжение. А западните оръжия имат производствен цикъл. Всички помним тази тежка реторика, която доведе до това, което беше наречено „бунта на Пригожин“. Това е липсата на боеприпаси.

Знаете ли колко им е казал началникът на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин, че им трябват артилерийски снаряди на ден, когато са се водили боевете в Бахмут? 80 хиляди снаряда. И ако смяташ за 10-12 дни, тогава това е около един милион снаряда. Тоест разходът на боеприпаси е безумен. Разбира се, не този от Великата отечествена война, но все пак огромен. Опразват се складовете.

Какъв е проблемът с едни и същи артилерийски снаряди? Артилерийският барут не се взема от никъде, не пада от небето. Изработен е от различни естествени съставки. Памук, технически коноп и др. А реколта няма. И резерви няма. Невъзможно е да се достигнат такива обеми наведнъж. Но сега Русия напредва. Наистина се увеличи производството. Но трябва да възстановим селското стопанство.

Западът готви военно престъпление

Говореше се, че доставките на касетъчни боеприпаси за Украйна се спират . Както си спомняме, Русия, Украйна и САЩ не са ратифицирали това в конвенцията за неизползване на касетъчни боеприпаси.

– Нищо не се спира. Това се дължи на факта, че линиите за доставка на боеприпаси не работят, нямат достатъчно. Те всъщност сега ги изграждат, също като нас. Има създадена дупка, която те запълват с касетъчни боеприпаси. И няма значение, че те не са ратифицирали конвенцията за забраната им, именно Америка обяви преди година-две, че „това е чудовищно и нечовешко военно престъпление“. И ето ти на – мина малко време! И сега казват: нека бъдем малко военнопрестъпници .

Можем ли да използваме тези касетъчни боеприпаси? Имаме ли ги и ние?

– Със сигурност. Имаме много ракетни системи за залпов огън като Ураган и Смерч.

Но ние все още не ги използваме? Чакаме те да започнат първи?

– Ясно е, че когато се използват касетъчни снаряди, ще има загинали. Но когато един войник е окопан по всички инженерни правила, те не са опасни за него. Те се изстрелват и се разпръскват във въздуха. И ако седите в своя окоп, тогава касетъчните боеприпаси няма да ви направят нищо.

Каква е опасността тогава?

„Опасни са в нападение. Ето, ти започваш движение. Отработват своето същите тези „Ураган“, „Смерч“. Съответно касетите се разлитат. Но това е локална атака. И след като Украйна заяви, че те са в настъпление, а не ние, тогава, според тяхната логика, възниква въпросът: защо им трябват тези касетъчни боеприпаси ?

Освен това касетъчните боеприпаси са опасни за цивилните. Но тъй като се доставят в голям обем, трябваше да кажат нещо. Ами да успокоят Украйна. Не можеше да им се каже: свършват ви патроните, снарядите, но нищо няма да ви дадем, нямаме още нищо. Затова решиха така.

Войната с дронове

Андрий, ние видяхме, че веднага щом Украйна започна да използва по-активно морски дронове, като цяло БПЛА от различни видове, дронове, веднага започнаха да се рекламираха. Boeing наскоро обяви, че тества нов тип подводен БПА.

„Светът наистина е в безпилотна революция. Имаме безпилотни камиони, които се движат по магистралата Москва-Петербург. Yandex пусна безпилотно такси. И руските пощи пускат дронове. Дронът е нов технологичен свят. Което е особено свързано с AI и по-сложни решения. Няма такава твърда обвързаност със СВO. Просто дроновете наистина променят картината на света.

Една от напредналите области на военното дело, върху която работи Западът, са хиперзвуковите дронове. Това са ракети и противоракети. И какво да правим с него не е ясно. Що се отнася до военноморските дронове , ще кажа следното: има такова научно изследване като симулация на военни операции в Китайско море около Тайван.

По същество американците създадоха нов военен съюз около проблема с Тайван. И е доказано, че ако ядреният фактор бъде премахнат, то по време на морските бойни действия, техен приоритет ще бъдат не подводниците, а безпилотните самолети. И всички световни военни изследователски центрове работят върху това, за да увеличат своите възможности.

– А ние как сме, имаме ли?

– Това е въпрос към Министерството на отбраната. Имаме дронове, това е сигурно. Владимир Путин обяви около един трилион рубли за стартирането на националния проект за дронове . Но ние говорим повече за граждански дронове.

Аз съм горещ привърженик на създаването на отделно подразделение или вид безпилотни войски в армията. Да овладеят както морски, въздушни, така и наземни дронове. Да се адаптират към новата реалност . Но това вече са различни военнорегистрационни специалности, различни научни институти, различна логистика.

Не е същото, което виждаме сега, включително и полуконтрабанда. Когато дроновете са изведени на фронта… И то масово, с техните обсеги и бойни мисии, с междувидовото военно взаимодействие. Тогава ще бъдем в тази логика. Но засега все още не сме в нея.

Да, създадени са около дузина безпилотни роти, пуснат е първият батальон . Предимно на базата на ВДВ. Но всичко това е занаятчийство и не е систематично. А светът върви в тази посока.

– Благодаря ти!

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button