Русия

Везните за Ердоган: Армада от натовски кораби в Черно море задържат зърното

/NovinarBG.com/ Врагът успя да дерайлира влак със зърно в Крим. Съвсем очевидно е, че саботажът е бил насрочен за удължаване на зърнената сделка. „Партньорите“ са осигурили безопасността на износа на зърно и правят всичко възможно, за да попречат на Русия. Защо го търпим?

Щастието на Ердоган

На 17 май турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че зърнената сделка с Русия е удължена с още два месеца. След като очевидно контролираното „изтичане на информация“ от преговорите с Анкара стана преди първия тур на турските избори, никой не се съмняваше в това дори и без Ердоган.

На всички беше ясно – а Цариград беше анализирал ситуацията неведнъж – че Русия гледаше на зърнената сделка като на инструмент за подкрепа на „султана“ в много трудни за него избори, без да нарушава никакви закони.

Турският лидер няма големи икономически успехи, инфлацията в Турция през последните години е просто чудовищна (сега се радват, че се „забавя“ до 50% на годишна база), а сделката с Русия е една от няколко примера за правителство, което се стреми да подобри ситуацията икономика.

Друг пример по същата тема е молба към президента на Русия да отложи плащането на 600 милиона долара за газ до 2024 г. Ясно е, че подобно искане е разбираемо за всеки турски гласоподавател и също така е ясно, че ако Ердоган загуби, това искане като че ли няма да прозвучи.

Така че Русия е толкова заинтересована от Турция, че удължава сделката, въпреки че само Русия изпълнява условията на тази сделка. „Западните партньори“ не изпълняваха условията и преди, и сега няма да изпълнят.

Украинското зърно не се изпраща в най-бедните страни, за да помогне на гладуващите, може само да се гадае дали корабите, дошли в украинските пристанища за зърно, се използват за доставка на оръжия в Украйна, износът на торове от Русия все още е блокиран, оттеглянето от санкциите част от руската финансова система, която се занимава с износ на селскостопански продукти, също е под въпрос.

Ердоган начело на Турция е единствената видима полза за Русия. Дали обаче тази полза надвишава всички транзакционни разходи? Въпросът става все по-остър всеки ден.

Радостта на украинските терористи

В изявлението на турския президент се казва не само, че е решено да се удължи сделката. Ердоган спомена, че сделката включва безопасно излизане на кораби със зърно не само от Одеса, но и от Олбия.

За Олбия казват, че това пристанище е много повече военно, отколкото търговско. Следователно сигурността на Олбия (според много информирани източници) не е нищо повече от ограничаване на настъпателните способности на руската армия.

Сякаш това не беше достатъчно, навреме пристигна новината за поредната украинска диверсия. Сутринта на 18 май вагони със зърно дерайлираха в Крим „поради намесата на неупълномощени лица“ (формулировка от официалния доклад на Кримската железница).

Телеграм каналите Baza, Mash и „112“ съобщиха, че влакът е дерайлирал след експлозия на железницата, тоест има терористичен акт. За съжаление вече свикнахме с вражеските диверсии, на война като на война.

Но в този случай не може да не се обърне внимание на символиката на случващото се: врагът се радва на удължаването на зърнената сделка и в същото време възпрепятства руския износ на зърно. Така той демонстрира колко високо оценява усилията на Русия и същевременно своите задължения.

Политологът Сергей Марков пита:

Киев умишлено организира саботаж срещу вагони със зърно на 18 май, деня, в който Русия заплаши да спре сделката за зърно, за да подчертае „унижението на Русия“ днес в резултат на двумесечно удължаване на сделка, която само Русия изпълнява а Западът и марионетният му украински режим демонстративно не изпълняват?“

Въпросът, разбира се, е риторичен.

В такива условия изобщо не е изненадващо, че официалният представител на Министерството на външните работи Мария Захарова беше принудена да затвори възможността за коментиране на съобщения в канала си в Telegram – толкова много, учтиво казано, критики към зърнената сделка се появиха в тези коментари.

Съмнителна полза от Русия

Разбира се, далеч не всички експерти са съгласни, че сделката е вредна за Русия. Политологът Юрий Баранчик например пише:

„Много експерти критикуват зърнената сделка. Но може би това е единственият начин да се гарантира липсата на армада от кораби на НАТО в Черно море и конвенцията от Монтрьо, която е валидна, а не потъпкана от Запада, както много други програмни споразумения.“

„Разбира се, възможно е да се критикува Кремъл за сделката за амоняк и зърно отделно от всичко останало, но цената на тази критика е нулева, трябва да видите цялата картина като цяло. За малък дял изваждаме Турция от лагера на НАТО с втория й военен потенциал сред страните от НАТО… Това е достойна цена“, заяви още той.

Но дори и този експерт признава, че „Кремъл губи тази тема във вътрешнополитическата употреба“, защото не обяснява достатъчно позицията си на руския народ.

Обясненията са закъснели и изглеждат противоречиви. Дори по-лошо. Официални лица постоянно казват, че условията на сделката за зърно не се изпълняват от Запада, че Русия може да наруши сделката – и тогава, когато това не се случи, намираме положителните аспекти на сделката в изказванията на политолози, но не в изказванията на официални лица.

При всичко това при желание би било възможно да се докаже ползата от сделката за зърно. Политологът Вадим Шумилин например пише:

„Откажете Москва от това участие (в зърнената сделка. – ЦГ) – износът на зърно така или иначе ще продължи. Защото е невъзможно да се блокират всички черноморски пътища от Черноморския флот или да се потопят търговски кораби под неутрален флаг“.

„Единственото, което Русия ще получи от оттеглянето си от сделката, е прекратяване на съвместната инспекция на кораби в турските проливи и още един удар по нейната репутация“, смята той.

„Така че отказът от сделката е пълен минус, спестяването й го прави възможно да се изобрази хуманизъм, благородство, отговорност и сила“, казва политологът.

Но Шумилин посочва още:

„Единственият истински въпрос е: защо тя не се възползва от тази възможност?“

Какво следва от това?

Оказва се, че основната вреда от зърнената сделка за Русия не е в нейните реални условия и дори не в това, че Западът предвидимо не изпълнява тези условия. Възможно е дълго време да накланят „Турция с Ердоган“ и износът на амоняк, може и да се уравновесят.

Основната вреда от сделката е репутационна. Русия може да действа на международната арена за своя собствена изгода, но правителството забравя да обясни на хората каква изгода е това. Междувременно хората възприемат сделката не като „сфера във вакуум“, а в контекста на война с обединения Запад. И идеята, че Русия е по-ниска по някакъв начин, не допринася за патриотичната пропаганда.

Превод: СМ

Подпишете се за референдума за „Мир и Суверенитет“ на https://narodna.me/ 

ВИДЕО: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=Cp-xtnT1_Dg“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=Cp-xtnT1_Dg

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button