СВЯТ

Полша се е устремила към Азия в навечерието на бъдещата война на САЩ с Китай

/NovinarBG.com/ По време на видеоконференция, проведена в сряда, 19 октомври, министрите на отбраната на Полша Мариуш Блашчак и на Южна Корея Лий Джонг-соп се договориха да засилят сътрудничеството в отбранителния сектор. В случая с Варшава това означава масови покупки на южнокорейски оръжия – танкове, гаубици, реактивни установки за залпов огън, бойни самолети на обща стойност 14,5 млрд. долара.

Досега Полша, като страна-членка на НАТО, разчиташе на доставките на предприятия от военно-промишления комплекс на Северноатлантическия алианс, предимно американски. Но през май 2022 г. Блашчак лично посети южнокорейските концерни “Хануа” и “Хюндай”, за да проучи техните военни продукти. През юли двете компании подписаха общ договор с Полската агенция по въоръженията, а през август беше подписан първият изпълнителен договор по общия. „Желанието на полското правителство да модернизира въоръжените сили беше силно, както се вижда от бързия преход от подписването на споразумението до началото на неговото изпълнение“, съобщава едно от южнокорейските издания в тази връзка. То цитира думите на генерал Мачей Яблонски, инспектор на полските сухопътни сили, който отбелязва, че след „руското нахлуване“ на територията на Украйна полската армия е решила да придобие „много оръжия за много кратко време“, най-важното от които са танковете и „в този момент в залата се чуха аплодисменти от корейските официални лица“.

Сътрудничеството между Варшава и Сеул не се ограничава само до договори за отбрана. Полското правителство стигна финалната линия по въпроса за определяне на изпълнители за изграждането на атомна електроцентрала в страната. Три компании участваха в надпреварата за тези проекти – американската “Уестингхаус”, френската “Електрисит дьо Франс” и КХНП. Онзи ден полският вицепремиер Яцек Сашин и министърът на климата и околната среда Анна Москва трябва да посетят Съединените щати. Според полските медии те ще се срещнат на място с министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм, за да договорят последните детайли по договора за изграждането на първия реактор на АЕЦ, чийто, чийто изпълнител ще бъде “Уестингхаус”. Въпреки това, както писаха някои полски издания, по-рано Сашин щеше да лети за Сеул, за да се споразумее за започване на работа с КХНП, но посещението му беше блокирано от полския премиер Моравецки.

Трудно е да се каже дали в действителност. Въпреки че изглежда, че южнокорейският вариант с изграждането на атомна електроцентрала остава на масата. Така или иначе такова разнообразно сътрудничество между Варшава и Сеул, на фона на това, че по отношение на отбранителната и ядрената сфера отказват да разчитат на европейските корпорации, поражда въпроси. Ясно е, че когато Полша инвестира в Съединените щати и полската управляваща партия „Право и справедливост“, и опозицията считат тази страна за гарант за сигурност. Но защо Варшава започна трескаво да засилва и укрепва сътрудничеството с Южна Корея? Може би “ПиС” са решили да действат за бъдещето. През последните години Полша се страхува, че фокусът на Вашингтон върху Китай ще маргинализира така наречения източен фланг на НАТО. И дори началото на специална военна операция на Русия на територията на Украйна, която принуди САЩ да се съсредоточат върху противодействието на Москва, очевидно не успокои особено Варшава.

Полша в тази ситуация се е устремила към Азия през Южна Корея. Сътрудничеството в областта на отбраната със Сеул, както и вероятното участие на КХНП в изграждането на полската атомна електроцентрала, дава основание на Варшава да се опита да се закрепи на този плацдарм в условията, когато Вашингтон формира различни антикитайски съюзи и коалиции. В края на краищата, ако Полша доброволно участва в спонсорирани от САЩ мисии в Ирак и Афганистан, тогава защо да не е редом до американците в Южна Корея или някоя друга азиатска страна? А по време на Руско-японската война от 1905 г. полските революционери се втурват към Япония, надявайки се да намерят съюзник в Токио срещу Санкт Петербург. Официален Пекин засега не е коментирал внезапно избухналия интерес на Полша към Южна Корея. Но южнокорейските издания започнаха да плетат интриги.

Първоначално разговорите на Блашчак с южнокорейския му колега трябваше да се проведат очи в очи в Сеул. Самолетът с полския министър на отбраната обаче не е получил команда за излитане поради открита в последния момент „техническа неизправност“. Южнокорейската информационна агенция “Йонхап” и телевизионният оператор Ес-Бе-Ес казаха, че всъщност посещението на полския министър е било прекъснато от Пекин. Най-краткият път от Полша до Южна Корея минава през Китай, алтернативните маршрути са твърде сложни и дълги. Твърди се, че Пекин не е разрешил прелитането на самолета на Блашчак поради „благосклонната политика на Полша към Тайван“, а също и защото „Китай вероятно е на страната на Русия, когато Полша купува корейски оръжия в голям мащаб“. Разбира се, може да има и други причини за провалянето на визитата на полския министър на отбраната в Сеул. Но нещо подсказва, че Варшава все пак ще се прояви в китайско направление, работейки в интерес на Вашингтон.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button