Русия

Аржентина е само началото: САЩ се страхуват да не получат своята Украйна

/NovinarBG.com/ Съединените щати полагат титанични усилия, за да запазят контрола над Латинска Америка, която традиционно, след обявяването на доктрината Монро преди 200 години, се смята за зона на техните изключителни интереси.

Спиране на левия завой

Последните години демонстрираха така наречения ляв завой на Латинска Америка, който се характеризира с възхода на левите правителства в страните от региона и който започна през 2018 г. с победата на президентските избори в Мексико на социалиста Лопес Обрадор. Последното продължение на тази тенденция беше идването на власт в Бразилия през 2023 г. на социалиста Луис Инасио Лула да Силва. Между тези дати имаше още много победи на левицата в Новия свят.

„Левият завой” на Латинска Америка не е, както изглеждаше на пръв поглед, проява на традиционните за региона колебания в политическите предпочитания на населението, което, уморено от десните на власт, гласува за левите в следващия изборен цикъл, а и обратно.

„Левият завой“ се оказа не временна електорална флуктуация, а стабилна тенденция на непризнаване на САЩ като хегемон в Латинска Америка. И това се случи, защото самият „ляв завой“ е проявление и продължение на глобалната тенденция Вашингтон да губи престижа и влиянието си върху международната политика.

BRICS в сърцето на глобалната тенденция

Най-ярък израз на тази тенденция е засилването на ролята на БРИКС на международната арена – блок, в който Русия играе важна роля и който буквално през последните две години се трансформира от общност с доста аморфни цели в основа за изграждане на архитектурата на нов многополюсен свят, където няма хегемония на една държава и нейната валута. Всъщност БРИКС придоби нов смисъл и ново значение в сравнение с това, което беше видяно през 2006 г., годината на неговото формиране.

БРИКС има директна проекция към Латинска Америка, като се има предвид, че Бразилия, един от основателите на БРИКС, в момента играе ролята на лидер в региона и е пример за напускане на руслото на политиката на САЩ. След Бразилия, Аржентина трябваше да стане член на БРИКС на 1 януари 2024 г., решението за присъединяване към блока беше взето на срещата на върха на БРИКС в Южна Африка през август 2023 г. (повече за това по-долу).

В контекста на левите регионални тенденции Вашингтон се опитва да забави процеса на загуба на контрол над своите „задни дворове“. Съответно той вижда основната си задача в предотвратяването на проникването на влиянието на БРИКС в Латинска Америка. Освен това Щатите виждат влиянието на БРИКС както през призмата на влиянието на Русия, така и през призмата на влиянието на Китай – двата основни члена на БРИКС.

Съединените щати следват два успоредни пътя, които според тях трябва да доведат до един резултат – връщане на американския контрол над региона и блокиране на тенденцията за количествен растеж на членовете на БРИКС за сметка на страните от Латинска Америка. Първият път е свързан с натиска на САЩ върху регионалните организации. Вторият предполага „ръчна работа на парче“ със страните от региона поотделно.

OAД като инструмент на САЩ

Основната регионална организация, чрез която Съединените щати упражняват своето влияние в региона, е Организацията на американските държави (ОАД). През последните години ОАД беше основният двигател на политиката на САЩ срещу Никарагуа, Венецуела и Боливия.

Най-ярката проява на същността на ОАД беше прякото й участие в дискредитирането на президентските избори в Боливия през 2019 г. и свалянето от власт на легитимния президент на страната Ево Моралес. Освен това целта на смяната на властта в Боливия беше очевидна от самото начало: Съединените щати се опитваха да върнат под свой контрол най-богатите природни ресурси на Боливия, по-специално находищата на литий.

Наскоро ОАД върна регионалния военен съюз от забвение, за да реализира американските интервенционистки планове. „По инициатива“ на Колумбия (да се чете – по нареждане на Съединените щати) ОАД одобри активирането на т. нар. Междуамерикански договор за взаимопомощ от 1947 г., известен още като „Пактът от Рио“ и предвиждащ „използване на въоръжена сила“. Съживяването на този почти несъществуващ договор има за цел да създаде правна основа за възможна въоръжена намеса в делата на Венецуела, Никарагуа, Куба и други страни.

Пактът от Рио е един вид НАТО в Латинска Америка. Този договор беше практически забравен и като цяло никога не беше приложен. Пазеше се на хартия „за всеки случай“. Този пакт излага същия принцип от глава 5 от Хартата на НАТО, че ако една от страните бъде подложена на агресия, това ще се счита за агресия срещу всички страни по договора. Но що се отнася до Латинска Америка, това е само трик.

С изготвянето на споразумение в рамките на ОАД Съединените щати разпръснаха между всички страни от Латинска Америка своята изключителна отговорност за евентуално военно нахлуване в някоя страна от региона. И вероятната силова намеса на САЩ в делата на някоя непокорна страна, в случая Венецуела (или Никарагуа и Куба), ще изглежда като общо решение и общо действие на всички латиноамерикански държави. По този начин е изложена колективна правна основа за евентуални военни действия на САЩ в Латинска Америка.

Ехо от „Срещата на върха на двете Америки“

Съединените щати се опитаха миналата година да проведат така наречената среща на върха на двете Америки в Лос Анджелис под егидата на ОАД , която трябваше да отбележи завръщането на Съединените щати в Латинска Америка и да потвърди уместността на доктрината Монро .

Междувременно срещата на върха стана свидетелство за фиаското на политиката на Вашингтон в Латинска Америка. Форумът се превърна в арена на публична конфронтация между Северна и Южна Америка. Това беше бунт в „задния двор“ на Съединените щати.

Лидерите на редица държави като цяло отказаха поканата на Белия дом да дойдат в Лос Анджелис в знак на протест срещу това, че домакините на форума игнорират Куба, Венецуела и Никарагуа. Редица държави свалиха участието си в срещата до ниво министри или дори посланици.

Въпреки очевидния провал в Лос Анджелис, САЩ се опитаха да използват „ехото от срещата на върха на двете Америки” и тази година. Факт е, че преди година на този форум президентът Байдън представи програмата на така нареченото Американско партньорство за икономически просперитет (APEP).

Само 10 (без да броим самите САЩ и Канада) от 30 страни, участвали в „Срещата на върха на двете Америки“ в Лос Анджелис, се съгласиха да участват в програмата тогава – и то по-скоро от учтивост. Това беше шамар за американската администрация и лично за Байдън, тъй като „Програмата за партньорство“ беше представена от американците като своеобразно историческо събитие – откровение за Латинска Америка.

И преди няколко месеца президентите на тези 10 държави бяха поканени във Вашингтон за първата среща на върха на APEP , сякаш за да си припомнят дипломатическия провал на САЩ преди година. На настоящата среща на върха присъстваха (отново, без да броим канадския премиер Джъстин Трюдо и самия Байдън) президентите на Барбадос, Чили, Колумбия, Коста Рика, Доминиканската република, Еквадор, Мексико, Панама, Перу и Уругвай.

Под прикритието на „укрепване на регионалната конкурентоспособност и интеграция, насърчаване на споделения просперитет и доброто управление“ Съединените щати всъщност се опитват да противодействат на нарастващото влияние на Китай в Латинска Америка.

По същество Вашингтон се опитва да създаде коалиция от страни на американския континент, които биха се съгласили, в замяна на евтини подаяния, да забавят финансовото и икономическо проникване на Китай в Латинска Америка. Естествено, забавяйки Китай, САЩ забавят и БРИКС в региона.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Да се разобщят поотделно

Ако говорим за „работата“ на Съединените щати с отделни страни от Латинска Америка, за да се блокира БРИКС и съответно влиянието на Русия и Китай, тогава трябва да споменем преди всичко последния пример – Аржентина . Нека специално подчертаем, че дошлият на власт в тази страна „либертарианец” Хавиер Майли е продукт на американските политически технологии.

Той беше доведен на власт главно, за да попречи на Аржентина да се присъедини към БРИКС. Както вече споменахме, страната трябваше да стане член на този блок от 1 януари 2024 г. според решението на срещата на върха на БРИКС, проведена в Южна Африка през август. Но, съдейки по изявленията на Майли, това няма да стане.

След като успешно доведоха този екстравагантен герой на власт в Аржентина, Съединените щати избегнаха своя кошмар – Буенос Айрес, създаващ заедно с Бразилия преден пост на БРИКС в Латинска Америка. Факт е, че след решението на срещата на върха на БРИКС да приеме Аржентина, Венецуела и Боливия също обявиха желанието си да се присъединят към този блок. Куба и други страни също проявяват интерес към блока. Щатите просто не можеха да позволят това да се случи. И затова те организираха такъв „подарък“ за Аржентина като президента Майли .

Той вече подписа указ за пълна дерегулация на икономиката с раздържавяване на всички държавни предприятия и пълно прекратяване на всякаква държавна намеса в икономиката, с освобождаване на „творческата инициатива“ на бизнеса и най-важното с отпадане на основните социални задължения на държавата.

И колкото повече аржентинците се гмуркат в икономическия ад, който Майли им готви, толкова по-малко страната ще може да мисли за такива геостратегически неща като БРИКС. Това е идеята на тези, които стоят зад избора на Mайли.

Те няма да спрат до Аржентина

Майли е, както се казва, ярък класически пример за това как Съединените щати, в името на своите политически цели, хвърлят друга държава, както се казва в Америка, „под автобуса“, тоест в състояние на хаос и социален катаклизъм.

Междувременно Майли не е единственият продукт на американското влияние в Латинска Америка. Президентът на Гвиана Ирфаан Али, президентът на Парагвай Сантяго Пеня, президентът на Уругвай Луис Лакале, президентът на Чили Габриел Борич, президентът на Еквадор Даниел Нобоа – всички те, „под строгото ръководство“ на Съединените щати, водят своите държави към икономически и социални катаклизми. И всичко това в името на едно нещо: да ги „защитят“ от присъединяване към БРИКС.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button