Русия

Палестинско-израелският конфликт е катализатор за развитие и източник на заплахи за Северния морски път

/NovinarBG.com/ След като на 7 октомври 2023 г. започна нов кръг от палестинско-израелския конфликт, движението на Хуситите, шиитска войнствена организация, която контролира Северен Йемен, открито обяви подкрепа за Палестина и движението Хамас във войната им срещу Израел.

В същото време лидерът на хуситите Абдул-Малик ал-Хути предупреди Съединените щати да не се намесват в конфликта на страната на Израел, заплашвайки в противен случай, че ще влезе във войната и ще удари американските въоръжени сили с ракети и безпилотни летателни апарати (БПЛА).

Малко след началото на нахлуването на Израелските отбранителни сили (ЦАХАЛ) в ивицата Газа, на 19 октомври 2023 г., разрушителят USS Carney от клас Arleigh Burke на ВМС на САЩ свали три крилати ракети (КР) и няколко безпилотни летателни апарата. (БПЛА), насочващи се към Израел, изстреляни от хусите от Йемен. Според получената по-късно информация общо разрушителят Carney е свалил четири крилати ракети и петнадесет БПЛА, изстреляни от хуситите.

Оттогава атаките срещу различни цели в Израел и в Червено море се повтаряха редовно – на 27 октомври 2023 г. два БПЛА бяха изстреляни по Израел от южната част на Червено море, на 31 октомври Израел беше атакуван от балистични и крилати ракети от Червено море, друга ракета беше прихваната от ЦАХАЛ на 1 ноември, американски БПЛА MQ-9 Reaper беше свален.

След изявление на говорителя на хуситите Яхя Сареа за тяхното намерение да атакуват кораби, собственост на израелски компании или плаващи под израелски флаг, на 19 ноември цивилният кораб Galaxy Leader беше заловен и изтеглен до йеменското пристанище Ходейда, а на 25 ноември израелски товарен кораб, плаващ под малтийски флаг, беше заловен.

На следващия ден плаващият под либерийски флаг кораб Central Park беше отвлечен в Аденския залив. Ден по-късно, след намесата на американския есминец USS Mason в този инцидент, по него бяха изстреляни няколко балистични ракети, които паднаха в Аденския залив. И тогава на 3 декември 2023 г. разрушителят USS Carney свали два дрона – камикадзе, изстреляни от Йемен.

Впоследствие от хуситите бяха нападнати: норвежки танкер, превозващ петрол, на който избухна пожар, след като беше ударен от крилата ракета, нефтохимическият танкер Ardmore Encounter, плаващ под флага на Маршаловите острови, контейнеровозът Maersk Gibraltar (под флага на Хонконг), контейнерните кораби Al Jasrah и MSC Paladium III (под флага на Либерия), контейнеровозния кораб MSC Clara (под флага на Панама), нефтохимическия танкер Swan Atlantic (под флага на Каймановите острови) и други плавателни съдове.

В резултат на горепосочените събития министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, по време на посещението си в Близкия изток, обяви началото на операция „Страж на просперитета“ /„Guardian of Prosperity“/, която включва създаването на международна коалиция за борба със заплахата, произтичаща от хуситите.

Въпросът е, че хуситите и Йемен не са Ирак, а по-скоро Афганистан и тук няма да е възможно да се реши въпросът с красиви въздушни бомбардировки, ще трябва да слезете на грешната земя и да изчегъртвате хуситите с техните крилати ракети от бедните землянки и подземни тунели.

И някак си коалицията на САЩ не върви – според последната информация Франция, Испания и Италия отказаха да участват в операцията „Пазител на просперитета“, може би започват да разбират, че „хегемонът вече не е същият“?

Междувременно действията на хуситите вече нанесоха тежък удар върху международния морски транспорт, търговията и икономиката на редица страни. В бъдеще отрицателните икономически последици от военните действия в Аденския залив и Червено море само ще се засилят.

Икономическият колапс

По принцип глобалната търговия по отношение на международния морски транспорт не е чужда на грабежите, в смисъл, че участниците в международния морски транспорт биват ограбвани редовно и „с вкус“ – спомнете си само непрекратяващата се епопея със сомалийските пирати. В крайна сметка не бедни чернокожи рибари организираха всичко това, а напълно почтени господа, говорещи безупречен английски.

Около 12% от световния търговски обем минава през Червено море, включително 30% от световния контейнерен трафик. Вече се наблюдава намаляване на транспортираните обеми и увеличаване на времето за доставка.

Логистичните компании се опитват да променят маршрутите, но нямат голям избор – маршрутът около Африка ще осигури само многократно увеличаване на времето за доставка на товари и съответно сериозно увеличение на транспортните разходи.

Увеличаването на рисковете при корабоплаването неизбежно ще доведе до увеличаване на тарифите за застраховане на товари и кораби, което също ще се отрази на увеличаването на разходите за доставка на товари. Разбира се, в крайна сметка всички разходи, както обикновено, ще паднат върху плещите на западноевропейските лузъри.

Корабните компании бяха принудени да пренасочат най-малко 120 контейнерни кораба поради заплахи от бунтовниците Хусити от движението Ансар Аллах, корабите отиват до пристанища в Европа и Америка по маршрут около Африка вместо икономически жизнеспособния маршрут през Червено море и Суецкия канал.

Това съобщава водещият японски икономически вестник Nikkei, позовавайки се на изчисления на редица международни експерти. Според тях към 20 декември транспортните компании трябваше да променят маршрута за доставка на повече от 1,6 милиона контейнера. В резултат на обстрела от страна на хусите редица експерти смятат, че общият обем на глобалния морски транспорт ще намалее с 20%“.

Освен това хусите предупредиха, че ако Съединените щати започнат военни операции срещу Йемен, те ще отговорят, като ударят петролните полета на Саудитска Арабия, което може да доведе до нов кръг от конфликти с участието на страните от Персийския залив.

В крайна сметка всичко това съдържа достатъчен потенциал, който може да доведе до голяма война, включително с евентуалното участие на Иран, в резултат на което цените на петрола ще скочат до небето и световната икономика ще тръгне надолу.

При тези условия безопасен алтернативен маршрут за превоз на товари от Азия до Европа и обратно е Северният морски път.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

От „тихия пристан“ до бойното поле

Северният морски път (СМП) е не само най-краткият морски път между европейската част на Русия и Далечния изток. При транспортиране на стоки от азиатски страни до европейски страни и обратно, дължината на маршрутите през СМП и Аденския залив/Червено море е доста сравнима, при това корабите няма да трябва да преминават през места, където е напълно възможно да получат дрон – камикадзе на борда, или дори крилата или балистична ракета.

Русия инвестира значителни средства в развитието на СМП – на 1 август 2022 г. беше приет план за развитие на СМП до 2035 г. Предвижда се изграждането на морски претоварни комплекси и терминали за втечнен природен газ (LNG), терминали за въглища и петрол, както и други елементи на инфраструктурата. Един от най-важните инструменти за развитието на Северния морски път е мощният ледоразбивачен флот, който няма равен в нито една страна в света, а само Русия разполага и с атомни ледоразбивачи.

Сега основните потребители на Северния морски път в Русия са минни компании като Норилск Никел, Газпром, Лукойл, Роснефт, Росшелф, както и руските северни територии – Красноярския край, Република Саха-Якутия, Чукотски автономен окръг. През май 2023 г. от Росатом и НОВАТЕК обявиха пускането на целогодишна навигация в източното направление на СМП в началото на 2024 г.

През ноември 2022 г. пробна пратка суров петрол беше изпратена през СМП до Китай, втората подобна пратка в историята. NOVATEK планира да изнася 80% от LNG, произведен в рамките на проекта Arctic LNG-2, в азиатските страни, осигурявайки доставка по Северния морски път в рамките на 15 до 24 дни.

За да осигури функционирането на международния проект, Русия завърши създаването на специализирана спътникова група, предназначена да получава метеорологична информация от арктическите региони.

Съзвездието включва метеорологичните спътници Aрктика-M и Eлектро – Л. Сателитите Aрктика – M могат да правят изображения в три канала от видимия диапазон на дължината на вълната с разделителна способност един километър на пиксел и в седем канала от инфрачервения диапазон с разделителна способност четири километра на пиксел. Тази резолюция е напълно достатъчна за решаване на метеорологични проблеми, докато от геостационарна орбита сателитът вижда цялото земно кълбо като цяло.

Разбира се, конкретните успехи не могат да не събудят завистта на западните страни, които не искат да загубят контрола над морския транспорт и, още по-лошо, да го прехвърлят към нашата страна. Северозападният проход между Тихия и Атлантическия океан в западното полукълбо, по протежение на северното крайбрежие на Северна Америка, е малко полезен за търговски транспорт, така че единственият начин за западните страни е да изтръгнат Северния морски път /СМП, NSR/ от Русия.

Северозападният проход все още не е оправдал надеждите на Съединените щати, може би всичко ще се промени в резултат на глобалното затопляне – след около петдесет години

Напоследък се увеличи броят на различни военни учения, в които участват както САЩ, така и страните от Арктическия регион – Норвегия, Канада. Скорошното влизане на Финландия в НАТО и нейните агресивни изявления и действия спрямо Русия предполагат, че тази страна също ще се включи активно в арктическата конфронтация с нашата страна, пренебрегвайки рисковете да се превърне в радиоактивна пустиня .

Русия реагира на тези действия както с политически, така и с военни мерки.

По-специално, Министерството на външните работи (МВнР) на Руската федерация обяви оттеглянето на Русия от Баренцовия/Евро-Арктическия съвет, след като Финландия не потвърди готовността си да прехвърли председателството на Русия по предписания начин. Не е изключено оттеглянето на Русия от Арктическия съвет, в който освен Русия влизат Дания, Исландия, Канада, Норвегия, САЩ, Финландия и Швеция.

Между другото, Норвегия, друга русофобска държава, подкрепи решението за прекратяване на сътрудничеството с нашата страна след началото на Специалната военна операция (СВО) в Украйна. Освен това Русия отказва да се присъедини към Договора за открито море, което може да доведе до значителни ограничения върху икономическата дейност извън 200-милната крайбрежна зона.

Военният отговор беше възстановяването и укрепването на арктическите бази – преди всичко на все още нямащиия аналози руски „Арктически трилистник“. Разработени са арктически образци на военната техника, способна да функционира при изключително ниски температури.

„Aрктически Трилистник“ е военна база на Руската федерация на остров Земя на Александър в архипелага Земя на Франц Йосиф

За защита на Северния морски път в състава на Северния флот е сформиран нов авиационен корпус, включващ два изтребителни, смесен и вертолетен авиационни полка, които ще бъдат въоръжени с изтребители Су-33 и МиГ-29К, Ан-12 и Ан-26 военнотранспортни самолети и самолети за борба с подводници Ил -38Н, хеликоптери за търсене и спасяване и борба с подводници Ка-27, транспортно-щурмови Ка-29 и Ми-8АМТШ. Новият авиационен корпус ще бъде покрит от зенитно-ракетни системи и системи за радиоелектронна борба.

Заключения

Провеждането на военна офанзива на Русия в Украйна, както и враждебните икономически действия на Съединените щати срещу Китай ясно показаха колко сложен е светът и отношенията между държавите в наше време. Дори когато са във война, страните често не са в състояние напълно да прекъснат икономическите връзки.

Също толкова впечатляващо далечният палестинско-израелски конфликт може да повлияе на ускореното развитие на Северния морски път, особено ако ситуацията в региона, разположен почти на противоположния край на планетата, продължи да се влошава.

В същото време, както обикновено, новите възможности носят със себе си нови рискове и нови предизвикателства за страната ни. Великите сили, чието господство се основава на контрола върху морските транспортни артерии, едва ли ще искат да загубят значителна част от влиянието си, което означава, че когато воюваме на Запад, не трябва да забравяме за Севера.

Време е да зададем въпроса от една популярна сага – чий е Северът? И отговорът на него може да бъде само един – наш!

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button