ИКОНОМИКА

Плашеха ни с тези 3 неща през 2023-а, но не се сбъднаха

Песимистите вещаеха 2023 г. да е трудна. Оказа се, че годината просто е непредсказуема. От „Марица“ събраха топ 3 на процесите, с които анализаторите ни плашеха и които, за щастие, не се сбъднаха.

 

Лихвеният оазис остана

В началото на годината всички финансови анализатори бяха учудващо единодушни – лихвите по кредити в България ще се увеличават. Така стана в цяла Европа и логиката сочеше, че това ще сполети и нас. Все пак Европейската централна банка /ЕЦБ/ вдигна 10 пъти основната лихва и това повлече и лихвите по кредити. 

Схемата бе ясна – първо ще поскъпнат новоотпуснатите заеми, а после увеличението ще се прехвърли и към старите кредитополучатели. Това обаче остана само на теория. Лихвите у нас не само че не се вдигнаха, но и станаха рекордно ниски в сравнение с Еврозоната. За сравнение – средната лихва по ипотека у нас бе 2.59% /към октомври 2023 г./, а във Франция – 3.42%, в Хърватия – 3.62 на сто, в Белгия – 3.78%, Испания – 3.86%, Естония, Литва и Латвия – между 5.20 и 5.89 на сто. Българите продължиха ударно да теглят заеми за жилище и за потребителски нужди и пак счупихме рекорд. 

Горивата не удариха тавана

Рефренът как цените на горивата ще ударят тавана в последните години се върти като стар шлагер. Най-масовият бензин А 95 наистина в момента наистина е малко по-скъп от началото на годината, но по всичко личи, че ще финишира 2023 г. без големи ценови промени. През януари горивото бе 2.65 лева за литър, сега е 2.73 лв.

Пропан-бутанът тръгна от 1.18 лева, и приключи годината с нищожно покачване – 1.24 лева. Дизелът пък от 3.03 лева в първите дни на януари падна до 2.79 лева в момента. Това са средните цена за страната. Най-драстично поевтиня метанът за една година – от 3.38 лв за килограм, сега е 2.31 лева. 

Обедняхме ли

Когато на средностатистическия човек му паднат доходите, той първо се лишава от развлеченията и удоволствията. Статистиката на НСИ обаче показва, че българите не се лишиха от пътувания, нищо че цените в туризма се увеличиха. За пътувания в страната през миналата година пръснахме над 1.6 милиарда лева, а за воаяжи в чужбина – 953 милиона, без да броим служебните пътувания и командировките. За 2023 г., при това само до септември, ситуацията е следната: за пътувания в страната сме похарчили приблизително 2.4 милиарда лева, а в чужбина – 914 милиона лева. 

Още новини

Back to top button