Русия

Как проблемите с корабоплаването в Червено море заплашват Русия

/NovinarBG.com/ Корабоплаването в Червено море намалява поради опасения от нападение от хусите. Наемането на кораби и застраховките стават по-скъпи. Какво ще се случи, ако корабите, превозващи руски петрол, също трябва да се откажат от директния маршрут в Червено море и да заобиколят Африка през нос Добра надежда? И защо Саудитска Арабия няма да изтласква руския петрол от Азия?

Атаките на хусите срещу товарни кораби намалиха корабния трафик в Червено море. От средата на януари броят на танкерите в Суецкия канал е намалял повече от половината, съобщават западни анализатори. Разходите растат, като тарифите за товари се повишават с една трета от средата на декември, а застрахователните премии се повишават до около 1% от застрахователната стойност.

Съобщава се, че ставката за корабите “Афрамакс”, които могат да транспортират до 700 хиляди барела суров петрол, се е удвоила до 80 хиляди долара на ден, а за корабите “Суецмакс” – до 70 хиляди на ден.

Все повече компании избират алтернативни маршрути за доставка на стоки, включително петрол, около Африка през нос Добра надежда, което удължава пътуването с цели две седмици.

Западните експерти твърдят, че този проблем може да засегне и Русия. Ако корабите, превозващи руски петрол, също трябва да изоставят Суецкия канал и да променят този директен маршрут със заобиколен, тогава нашите разходи ще се увеличат. Тогава руският петрол ще поскъпне за Индия и Китай и ще пристига по-късно.

Всичко това би могло да предостави на Саудитска Арабия нови възможности – техните танкери не е задължително да минават през Суец. Увеличаването на продажбите за Азия би укрепило финансите на страната, която пое голям дял от съкращенията като част от сделката ОПЕК+, пише Reuters.

Засега обаче ситуацията не е толкова критична и е трудно да се повярва в кавга между Русия и Саудитска Арабия. „Русия изобщо не е променила логистиката. Корабите, превозващи нашия петрол, все още плават през Червено море покрай Йемен и ние вероятно ще сме последните, които ще напуснат Суецкия канал. Русия явно ще се опита да се разбере с Иран да съгласуват преминаването на руски танкери през Суецкия канал и Червено море“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.

Като цяло, каза той, големи потоци от кораби продължават да преминават през Суецкия канал; не са много по-малко от тях, отколкото преди атаката на хусите. Не всички кораби промениха маршрута си и обиколиха Африка. За промяната на маршрута съобщиха най-голямата компания, занимаваща се с контейнерни превози – “Мерск”, тъй като е европейска компания, както и петролните гиганти “Бритиш Петролиум” и “Шел”. Западните кораби се страхуват от хусите. Въпреки това много кораби, включително превозващи руски петрол, са регистрирани в Азия.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

За Русия е изгодно да поддържа същата логистика. „За Русия е по-трудно да промени маршрутите, отколкото за много други превозвачи. Тъй като сега вече има недостиг на налични танкери, през последните две години логистиката на нашите доставки вече се удължи: преди доставяхме петрол на европейския пазар, а сега на азиатския пазар. Ако минем през Африка, маршрутът пак ще се удължи и пак ще трябват повече танкери. Но ще бъде трудно да купим танкери и да попълним сенчестия флот с десетки кораби“, казва експертът от ФНЕС.

Като цяло Русия, разбира се, печели, ако всички останали производители на петрол са принудени да изпращат корабите си около Африка през нос Добра надежда, а самата Русия запазва по-краткия предишен маршрут през Суецкия канал и Червено море, смята Юшков. Тъй като логистичните разходи за всички други компании ще се повишат, тези разходи ще бъдат включени в цената на петрола, която ще се повиши. Докато в Русия транспортните разходи ще останат същите, но петролът може да се продава на по-висока цена.

Що се отнася до Саудитска Арабия, Русия има много повече точки на съгласие с нея, отколкото различия. Следователно залагането на Запада на кавга между двете страни заради цялата ситуация с корабоплаването в Червено море е преждевременно.

„Не виждам сериозно намаляване на доставките на руски петрол за Индия и Китай. Освен това Русия сама намалява обемите на производство и износ, включително като част от новите задължения по споразумението с ОПЕК+. В същото време Русия все още е най-големият доставчик както за Индия, така и за Китай. Затова не си струва да казваме, че сме изтласквани от тези пазари”, казва експертът на ФНЕС.

Няма проблеми с продажбата на руски петрол и не е ясно защо Саудитска Арабия ще изтласка Русия от азиатския пазар. През предходните две години сменихме пазарите: саудитците получиха европейския пазар, откъдето Русия си тръгна. В същото време Саудитска Арабия остава представена в Азия, където Русия сега се превърна в силен играч. Няма икономически смисъл да конкурираме и да издърпваме чергата един под друг.

„Не виждам условия, при които Русия и Саудитска Арабия ще се борят за азиатските пазари“, казва Юшков. За да изтласкат руския петрол от азиатските пазари, саудитците ще трябва да предложат същата цена, каквато предлага Русия. „За Саудитска Арабия обаче е по-изгодно да изпраща петрол в Европа, дори около Африка, отколкото да дава същата отстъпка от 10 долара за барел, която Русия дава на Индия и Китай. Дори и Саудитска Арабия да направи тази отстъпка, Русия пак няма да има къде да отиде, ние не можем да доставяме този петрол в Европа. Това означава, че ще трябва да дадем още по-голяма отстъпка на азиатските клиенти. Защо Саудитска Арабия ще се конкурира с нас с отстъпка, за да доставя петрол на Китай и Индия, ако те имат европейски пазар за продажби“, аргументира се събеседникът.

„Още нещо: ако Саудитска Арабия и Русия доставят петрол в Азия, тогава кой ще доставя петрол в Европа? Тогава ще има дефицит на петрол в Европа, цената ще расте и европейците ще примамват неруския петрол с висока цена“, добавя Юшков. Съответно няма предпоставки.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button