Русия

Хитър ход. Русия и Китай взеха нестандартно решение

/NovinarBG.com/ Тридесет руски банки се свързаха с китайската платежна система ЧИПС, аналог на СУИФТ. Десетки очакват одобрение на кандидатурите. Сега търговията ще бъде по-лесна и логистиката ще стане по-предсказуема – не само за големите компании, но и за малкия и среден бизнес.

Бърз растеж

Необходимостта от опростяване на разпла е узряла дълго време. Ръстът на търговията между Русия и Китай (почти една трета през изминалата година) изисква бързи и точни плащания. Председателят на Руско-азиатския съюз на индустриалците и предприемачите (РАСИП) Виталий Манкевич оценява взаимната търговия само за четири месеца на 71,15 милиарда долара. Според премиера Михаил Мишустин 70% от транзакциите се извършват в национални валути. Освен това все повече и повече банки предлагат депозити в юани – вече около петдесет.

Възможността за бързо и безопасно плащане независимо от СУИФТ е необходима за ефективно сътрудничество в областта на енергетиката, строителството, научните изследвания и търговията, включително паралелния внос. При неуспешни плащания доставките се забавят, логистиката се нарушава. Това е заплаха за бизнеса.

„Основният проблем с плащанията сега е, че те не минават. Или продължават много по-дълго, отколкото бихме искали. Всъщност, когато плащате, не знаете дали парите ще отидат при получателя. При ЧИПС има няма да има такива проблеми”, обяснява партньорът на „Плащания и преводи” Георгий Михайлец.

Сега 30 руски кредитни институции са свързани с китайската система за сетълмент. Засега обаче само косвено. На практика това означава, че операциите ще трябва да се извършват чрез банки кореспонденти. Директен достъп до системата имат само китайски компании или техните филиали, например руският клон на най-голямата банка ИЦБЦ.

Има един нюанс

В това отношение експертите виждат няколко трудности: непълна функционалност, удължено време за обработка на плащанията, както и „спряно състояние“ – кореспондентът може да изключи участника по свое усмотрение. Михайлец предполага, че формалните изисквания могат да ограничат пряката връзка и че понякога тя може да бъде много скъпа.

„Вероятно има два проблема – организационен и технически. В организационен план всяка банка трябва лично да се съгласува с китайската страна и най-вероятно да адаптира работата към изискванията на ЧИПС. В технически план това е създаването на софтуер и компютърни инструменти и обучение на персонала“, казва Манкевич.

На майски бизнес форум в Шанхай главният изпълнителен директор на ВТБ Андрей Костин каза: „На фона на експлозивния ръст на трансграничните плащания между Русия и Китай – повече от 200 процента през последното тримесечие само чрез нашата банка – необходимостта от директна връзка на руските банки към системата ЧИПС все повече се усеща.“

Според него за вътрешната икономика юанът всъщност се е превърнал в заместител на долара и търсенето му расте. Освен това има смисъл да се разшири пазарът на финансови инструменти в китайска валута в Русия – много граждани биха предпочели да държат спестяванията си в юани, добави Костин.

Междувременно желаещите да се присъединят към китайската платежна система не са по-малко. Роман Чернов, изпълнителен директор на Руската национална асоциация на участниците във финансовите комуникации (“Росфинком”), каза, че ЧИПС не е в състояние да се справи с потока от приложения. Някои чакат по няколко месеца. Свързването е сложен процес както технически, така и юридически. Освен това изисква настройка на вътрешни системи за кандидатстване.

Алтернативи

Към днешна дата десет банки са прекъснати от СУИФТ, включително “СбербанК”, ВТБ, БКБ, РСХБ. Има случаи, когато няма официална забрана, но блокиращите санкции не позволяват извършването на преводи в чуждестранна валута. Сред такива кредитни институции са “Алфа БанК”, “Транскапиталбанк”, “Инвестторгбанк”, Далекоизточната банка.

В момента около 40 банки работят със Суифт, включително “Тинкоф”, “Солид” и Цифра”. Някои имат ограничения. Така за “Газпромбанк” таксата за превод се е увеличила от един на три процента, а минималната сума е 20 000 долара. Същото установиха и от “Райфайзенбанк”, като услугата могат да ползват само премиум клиенти, свързали се с пакета преди 23 февруари 2023 г.

Най-добрата алтернатива на свързването с чужда система би била привличането на чуждестранни партньори към руската СБП (система за бързо плащане). „Той е един от най-модерните и технологично напреднали от гледна точка както на крайния потребител, така и на банките и магазините, свързани с него“, подчертава Михайлец. По този начин СБП може да обслужва единно пространство в рамките на ШОС или БРИКС.

Експертите обаче признават, че все още има политически и методологически трудности. Следователно вътрешната платежна система остава продукт за вътрешно потребление, а китайският ЧИПС е относително безопасен начин за осигуряване на непрекъснати доставки и стабилни търговски отношения между Москва и Пекин.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button