Русия

Закрито небе над Москва? „Внуково“, „Шереметиево“ и „Домодедово“ в зоната на риск

/NovinarBG.com/ Небето над Москва често се затваря поради дронове, идващи от югозапад. Това се нарича активиране на план „Килим“, когато всички граждански самолети бързо кацат, докато всички военни изтребители стартират, за да перехванат врага.

На 6 август, на московското летище Внуково бяха забавени 21 полета и още няколко бяха отменени. Самолетите не казаха и не излитаха. Същият план беше активиран през нощта на четвъртък, 10 август, когато на небето бяха открити неизвестни летящи обекти.

Обикновено московските власти съобщават какво се е случило, без подробности. Казват, „имаше опит за проникване към Москва с дрон. Той беше унищожен от ПВО сили. Военните са страхотни“.

Все пак, постоянното активиране и деактивиране на този план е доста уморително. В столицата предотвратяват атаки с дронове три пъти седмично. Може би е добре да затворят небето над Москва и Московската област напълно? Все пак, небесата над единадесет южни градове са затворени: Краснодар, Анапа, Геленджик, Ростов-на-Дон, Брянск, Воронеж, Белгород, Курск, Липецк, Симферопол и Елиста. Да добавим и дванадесетият град.

Въпреки това все още четири града в близост до Москва ще трябва да бъдат затворени за полети: скромното Одинцово, в близост до което се намира Международното летище „Внуково“ им. А. Н. Туполев, скромната Лобна, до която са терминалите на международното летище „Шереметьево“ на името на А.С. Пушкин, и Домодедово със същото име, или по-скоро на името на М. В. Ломоносов. Международното летище „Жуковски“ до скоро беше изцяло военно.

Военният експерт, директор на музея на войските ПВО, пенсиониран полковник Юрий Кнутов смята, че не е необходимо да спираме гражданските самолети, макар да признава, че все още имаме проблем с пролетта на дроновете мимо средствата за откриване на крайно ниски височини, така те проникват в нашата територия:

– Трябва да се заемем с това, да намалим радиолокационното поле до минимум, да увеличим броя на системите, които могат да работят с тези дронове.

Това включва не само системите за радиоелектронна борба (РЕБ), но и системите на зенитно-ракетни комплекти „Панцир“. Но това е само едно от посоките на дейностите за предотвратяване на ударите от дрон-„камикадзе“ на противника.

Има и второ направление, за което говорих няколко пъти, то може дори да е основното, приоритетно – създаване на ПВО граница от Азовско море до Брянск, Белгород и след това до Санкт Петербург.

Тази граница трябва да е много надеждна, чрез нея, както се казва, „дори комар не трябва да може да преминава“, нека не говорим за дронове.

СП“: Смятате ли, че няма нужда специално да се затваря нещо, тъй като небето над Москва вече отдавна е затворено за врага, както е било от съветските времена? Може би малките дронове квадрокоптери не представляват толкова голяма заплаха?

– Те са различни. Има я така наречената „Баба Яга“, както нашите военни я наричат, това са големи индустриални дронове, с размер около метър и повече. Тези безпилотни летателни апарати могат да носят няколко мини. Но, разбира се, те няма да достигнат от Украйна до Москва.

Основната опасност идва или от дронове от типа самолет, като UG-22, многофункционален ударен авиационен комплекс от компанията UKRJET, или дронът „Бобьор“, който се използва все по-често. Тежи 150 кг, боевата част е 20 кг. Той е оборудван с кумулативен снаряд КЗ-6, способен да пробие бетонна стена.

Затова трябва да се концентрираме върху борбата с тези дронове, макар че е трудно. Те се произвеждат от композитни материали и почти не се виждат на радарите, освен двигателя.

Имат способността да летят на разстояние до 700 км – UG-22, „Бобьор“ – до хиляда километра. Тази техника може да достигне до Москва от територията на Украйна.

Те летят по определена програма, въведена в бортовия компютър. Почти нямат връзка с външния свят и затова дронът не излъчва, не приема сигнал и следователно нашата РЕБ система не влияе на него по време на полет.

Само при наближаване той започва да се ориентира, включва GPS, за да атакува обекти, въведени в паметта на компютъра и по този начин, в този момент, той става уязвим. Обикновено нашите системи тогава ги изваждат от курса или ги принуждават да кацнат.

СП“: Това са снаряди тип „въздух-земя“, те нямат връзка с нашите пътнически самолети, гражданските самолети не са тяхна цел?

– Те могат да прелетят през въздушни пътища и е възможно сблъсък с въздухоплавателно средство. А взривното устройство там е контактно, стигне ли до пътнически самолет – веднага експлозия и загуба на стотици животи.

СП“: Но вероятността голяма ли е?

– Вероятността съществува, ако дронът-камикадзе лети по маршрут, обозначен за полети на гражданска авиация.

СП“: И все пак, смятате ли, че трябва да затваряме небето над Москва за полетите на гражданската авиация не само за часове, но и за седмици или месеци?

– Не, не трябва да правим това. Достатъчно е временно затваряне, което се случва, когато се откриват дронове на наближение.

И трябва да използваме по-широко бойните хеликоптери, те са подходящи срещу дронове, напълно способни да ги унищожават. Хеликоптерите са особено ефективни, когато обикновените граждани засичат прелет на дронове и съобщават за това на МЧС.

Трябва да инсталираме оборудване на Ми-8 и след това те ще получат специализация за решаване на тези задачи…

Заслужилият пилот на СССР Олег Смирнов признава, че военните и гражданските авиатори работят много тясно заедно:

Аз например завърших военното училище, служих като пилот на изтребител, после работих в гражданската авиация, и има много пилоти като мен.

Всички ние отбелязваме Деня на Въздушните сили на Русия на 12 август. А общо взето тази година беше стогодишнината на руската гражданска авиация.

И въпросът за възможното прекратяване на полетите над Москва, от гледна точка на безопасността на пътниците, е напълно правилен. В гражданската авиация най-важният е не пилотът, инженерът или диспечерът, а пътникът.

Затова вашата загриженост е напълно оправдана. Тези почти ежедневни налети на дронове напрягат и няма гаранция, че те няма да увеличат честотата и мощността си. Този въпрос става все по-актуален. Може би ще стигнем до момента, когато такива ограничения ще бъдат наложени.

СП“: Както в единадесетте южни руски града?

Да. Но в момента няма основание да забраняваме полетите над Москва. Ограничаването на полетите в Московската зона означава практически спиране на повече от половината от авиационните превози.

СП“: При нас не само всички влакове, но и самолетите летят през Москва?

Вече не всички, сега ситуацията се променя, но лъвската дял от полетите минава през Москва. Спирането им означава спиране на цялата гражданска авиация в Русия.

Това е стъпка, която не може да бъде направена бездумно и особено решенията да бъдат взимани от тези, които не разбират нито от авиация, нито от дронове, нито от ПВО. И такива имаме достатъчно. Главното е да не направим нещо бързо. И трябва да мислим как авиокомпаниите да понасят по-малко загуби, а пътниците да изпитват по-малко неудобства.

У нас има система за предотвратяване на терористични атаки и трябва да я подобряваме. Когато се обявява „Килим“, полетите се ограничават в момента по определени маршрути, в зависимост от мястото, където радарите откриват дрон.

СП“: Според пункт № 176 на Решението на Правителството на РФ „За одобряване на федералните правила за използване на въздушното пространство на РФ“, сигналът се обявява при незаконно пресичане на границата на Россия с въздушни обекти, при появяването на неопознани летателни обекти и други материални обекти.

— Всички въздухоплавателни средства, с изключение на изтребителите-прихватчици и издирвателно-спасителни средства, трябва незабавно да кацнат или да напуснат тази област.

Нарушителите могат да бъдат свалени. Това е ефективна система и трябва да продължим да я използваме, като същевременно работим усърдно по засилване на системата за противовъздушна отбрана. Откриването и принуждаването на модерни дронове към кацане не е така лесна задача.

Наистина у нас не само самолетостроенето беше разрушено, но и не сме разработвали радари за откриване на дронове. Затова сега трябва да работим върху това, и това да става в режим на мобилизация. Не както нашите министри го правиха.

Казваха, че самолетът МС-21 ще бъде готов през 2020 година, след това през 21-ва, 22-ра, 23-та и сега казват, че ще го завършат през 2024-та!

Вече има случаи, когато вражески дрон е открит от противовъздушната отбрана, но няма забрана за излитане. Той спокойно се изкачва на пистата. Когато дронът е във въздуха, трябва да се забрани излитането. Така пътниците няма да се страхуват и авиокомпаниите няма да изгарят авиационен керосин напразно.

СП“: Вероятно, във връзка с новата ситуация и опасността от дронове, трябва да се внесат промени в регламентацията за полетите?

— Да, трябва да се направи това, без да се чакат теракти със смъртни случаи.

И най-важното е да предприемаме всички възможни мерки чрез нашите дипломати и държавни служители, за да прекратим този хаос. Ситуацията в момента е сложна и аномална. Трябва да я премахнем от нашия живот.

И има само един начин да стане това: да ударим толкова силно, че те да загубят възможността да стартират своите дроны. Или да постигнем споразумение, или да ги накажем така, че да нямат с какво да ги изстрелват.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button