Русия

България беше принудена да се примири с руския газ

/NovinarBG.com/ Опитите на България да спечели нелегално милиард евро годишно от руски газ се провалиха. Унгария постигна това, защитавайки своите интереси, тези на Русия и, колкото и да е парадоксално, интересите на самата България. Как се случи това и защо България все още се надява да се върне към тази идея?

На 18 декември българският парламент реши да отмени въведената през октомври такса върху транзита на руски газ през страната. По-точно да се отложи събирането на парите за този транзит.

Изглежда, че решението не е съвсем логично. Тогава, през октомври, българските власти казаха, че транзитната такса е отлична инициатива. Дори само защото е в крак с общоевропейската тенденция. „Новата такса е напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива“, увери тогава Асен Василиев, министър на финансите на страната.

Освен това този данък трябваше да носи добри пари в българския бюджет. Именно през България руският газ от „Турски поток“ отива за страните от Югоизточна и Централна Европа. Българите искаха да таксуват малко над 100 евро за хиляда кубически метра и предвид обемите смятаха, че така могат да получат до 1 милиард евро годишно.

На практика обаче това решение се оказа не толкова изгодно. Първо, българите не получиха пари. „Газпром“ отказа да плати новата такса, като я определи за незаконна. И в бъдеще може да се окаже, че българите ще трябва да извадят парите.

„Самото решение за въвеждане на тарифа за транзита на руски газ е дискриминация спрямо отделен доставчик. Противоречи на общоевропейските норми и в частност на антимонополното законодателство. Затова България трудно ще поддържа това решение, ако делото стигне до европейските съдилища”, обяснява Игор Юшков, преподавател във Финансовия университет и експерт във Фонда за национална енергийна сигурност.

Да, има малък шанс за „Газпром“ в европейските съдилища – но не той ще стигне до съдилищата. Факт е, че нито сърбите, нито австрийците, нито унгарците подкрепиха инициативата на България. Тоест тези, които получават руски газ през България и прекрасно разбират всички последствия от новата тарифа. Освен това въпросът тук дори не е, че местните потребители ще трябва да платят 100 евро повече, а че притокът на газ може напълно да спре.

„Когато цената на газа падне до около 300 долара за 1 хил. куб. м, същият данък от над 100 за транзита на всеки хиляда кубически метра може да направи доставките на руски газ неизгодни за „Газпром“. Тогава руската компания ще обяви форсмажорни обстоятелства по договорите и ще спре доставките. Това се опитват да постигнат САЩ с помощта на българите – те изтласкват Русия от европейския газов пазар“, продължава Игор Юшков.

Страните от Източна Европа не са доволни от този сценарий, особено Унгария, която е напълно зависима от руските енергийни ресурси. „Ако притокът на газ от Русия към Унгария бъде спрян, ще бъде физически невъзможно да се гарантира сегашното ниво на потребление на енергия в страната“, каза унгарският външен министър Петер Сиярто. След което Будапеща по традиционен модел обяви, че ако нейните интереси продължават да бъдат накърнявани, ще използва инструментите си в рамките на Европейския съюз, за да ги защити. Тоест правото на вето.

Факт е, че България (както и Румъния) в момента води преговори за присъединяване към Шенгенската зона. И тук София има сериозен напредък. Доскоро само Холандия (заради недостатъчната борба на София с корупцията) и Австрия (която не иска бежанци да влизат в Австрия от Турция през България) бяха против влизането на България в Шенген. В крайна сметка обаче съгласието на Амстердам е получено и австрийците вече са се отместили от позицията си – възразяват само срещу отварянето на сухопътната граница.

Българските власти искрено вярваха, че рано или късно ще успеят да принудят Виена към пълно съгласие. Включително и чрез прословутата тарифа за руски газ, една от целите на въвеждането на която според българския икономист Георгий Ангелов е била именно оказването на натиск върху Австрия.

След въвеждането на транзитната такса обаче Унгария също се присъедини към списъка на противниците на Шенген. И тя дори не се поколеба открито да свърже тези две точки. „Дадохме да се разбере на българите, че ако продължат по този начин, ако застрашават сигурността на енергийните доставки на Унгария, тогава ще наложим вето на присъединяването им към Шенген“, каза Петер Сиярто.

Българите, разбира се, първо се възмутиха. „Не искаме да ставаме заложници на решения, които нямат нищо общо с общата логика на развитие на ЕС“, каза българският премиер Николай Денков.

Но с поведението си по други въпроси унгарските власти доказаха, че няма да могат да ги натиснат (особено с лозунги за европейска солидарност). Че трябва да направят отстъпки. И България в крайна сметка реши да направи тези отстъпки.

„Ако отпадне данъкът върху руския газ, проблемите с Унгария за влизането ни в Шенген ще изчезнат“, увери Николай Денков пред депутатите. „Вече сме много, много близо до Шенген. Не можем да позволим нещо да ни извади от курса в последния момент. Затова решихме да приложим така наречения европейски подход”, каза Бойко Борисов, председател на комисията по външна политика в парламента.

Най-просто казано, българите са отложили тарифата, докато се вземе общоевропейско решение за въвеждането й. Което, както се казва в София, вече се договаря с Брюксел.

Проблемът обаче е, че въвеждането на такава тарифа е невъзможно без съгласието на Унгария. Което, естествено, ще гласува против. Затова сега българските медии коментират с голямо задоволство инициативата Унгария да бъде лишена от право на глас в Европейския съюз по въпроси, свързани с Русия.

Резултатът е интересна ситуация. Българските власти критикуват и клеветят Унгария, че по същество защитава българските национални интереси. И, разбира се, помага за продажбата на руски газ в Европа.

„България получава пари за транзит и дори без специална такса печелеше добре“, спомня си Игор Юшков. „Освен това, ако спрат изцяло доставките на руски газ, ще пострада самата България, където при недостиг газът ще скочи като цена. В края на краищата, въпреки че страната отказа да купува руски газ директно от „Газпром“ (не искаше да премине към плащане в рубли), тя го купува чрез турски, сръбски и гръцки търговци.

За българските власти обаче е важно нещо друго. „България трябва да се подготви за момента, в който Путин може да я заплаши. Затова трябва да развиваме въоръжените сили и да участваме в НАТО”, казва Денков. И съответно да помогне на САЩ напълно да лиши Европа от руски газ. А самата България – последните остатъци от собствената й независимост.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button