ПОСЛЕДНИ

Извънредно! Десетки убити и ранени, сред които и деца, при атака край летището в Кабул (Видео)

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Най-малко 13 души, включително деца, са загинали при предполагаем самоубийствен атентат край летището в Кабул, съобщи Ройтерс.

Според първоначална информация става въпрос за терористична атака, зад която стои “Ислямска държава”.

Това е първият атентат в района на летището, където през последните дни се тълпят хиляди в опит да напуснат Афганистан, след като талибаните завзеха властта.

В четвъртък западните държави предупредиха за опасност от атаки.

Според представител на талибаните има голям брой ранени сред талибаните, охраняващи периметъра на летището.

Американски представител каза, че сред ранените има американски военнослужещи.

Кабулски медици съобщиха, че при експлозията са ранени над 30 души, като шестима са починали напът към болницата.

Говорителят на Пентагона Джон Кърби съобщи, че експлозията, станала на един от трите входа към летището, е била част от “комплексна атака”, взела жертви.

Той каза също, че е имало поне още една експлозия във или близо до хотел “Барън”, който се намира близо до този вход. “Можем да потвърдим, че експлозията при входа Аби е резултат от комплексна атака, при която има известен брой убити и ранени американски и цивилни”, написа Кърби в Туитър.

Малко преди това турското министерство на отбраната съобщи в Туитър, че е имало две експлозии извън периметъра на летището в Кабул.

Единият взрив е станал близо до  Аби Гейт, една от трите входни точки към летището, където от 12 дни се тълпят хиляди афганистанци, опитващи се да напуснат страната, след като властта беше завзета от талибаните.

Другият взрив е близо до близкия хотел “Барън”, използван за обработка молбите на желаещи да заминат за Великобритания афганистанци.

Двама американски служители заявиха, че поне една от експлозиите изглежда е от самоубийствен атентат.

“Можем да потвърдим, че експлозията в Аби Гейт е резултат от сложна атака с жертви и ранени сред цивилни и американски военнослужещи”, заяви Кърби в Twitter. “Можем също така да потвърдим поне още една експлозия в или близо до хотел “Барън”, близо до Аби Гейт”, каза той.

Експлозията дойде след като САЩ и съюзниците призоваха афганистанците да напуснат района заради заплаха от “Ислямска държава”.

Американски служители смятат, че зад днешното нападение срещу летището на Кабул стои групировката ИДИЛ-Хорасан, предаде Ройтерс, цитирайки източник, запознат с информация, предоставена на Конгреса на САЩ.

Друг американски източник, информиран за дейността на разузнавателните служби, каза, че американското правителство още разследва атентата, но подчерта, че той носи “всички отличителни черти” на атаките на ИДИЛ- Хорасан.

ИДИЛ е съкращение от Ислямска държава в Ирак и Леванта.

Президентът на САЩ Джо Байдън е бил уведомен за експлозията, каза представител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.

Рискът от терористични атаки на “Ислямска държава” на летището в Кабул все повече затруднява усилията за евакуация, каза и германската министърка на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер, цитирана от Ройтерс.

Около 50 души са загинали на летището в Кабул през последните дни, каза руският посланик в страната. “На летището в Кабул цари хаос. Съединените щати не могат да защитят нищо там”, каза Дмитрий Жирнов пред руската държавна телевизия Русия- 24.

“Имаше жертви. Около 50 невинни човека са загинали”, каза той, цитиран от ДПА.

Преди това САЩ, Австралия и Великобритания предупредиха, че има голяма опасност от терористична атака на международното летище “Хамид Карзай” в Кабул. 

Те призоваха своите граждани да не пътуват към района или да го напуснат, ако вече са там.

Британски военен източник каза пред “Индипендънт”, че има много голям риск от терористично нападение чрез самоубийствен атентат или стрелба с леко стрелково оръжие срещу наброяващия 1000 души контингент на Обединеното кралство.

Въпреки предупреждението струпването продължава, съобщи западен дипломат, цитиран от Ройтерс.

Смята се, че 1500 души, които притежават американски паспорт или виза се опитват да влязат на международното летище.

Хиляди все още очакват евакуация.

Талибаните се противопоставиха на удължаване на крайния срок за напускане, но са обещали да позволят на чужденци и афганистанци да пътуват и след 31 август, съобщи американският държавен секретар Антъни Блинкен.

Междувременно Белгия прекрати евакуацията от афганистанската столица към Пакистан, предаде Асошиейтед прес.

Премиерът на страната посочи, че всряда са били извършени пет полета между Кабул и Исламабад и всички служители, участвали в операцията, както и евакуираните хора, сега са в Пакистан.

Белгийския министър-председател съобщи, че през следващите дни репатрирането към страната му ще продължи. През последните дни към Белгия са били превозени над 1100 души, каза Де Кро. Белгия изпрати в Афганистан 4 транспортни и пътнически самолети, уточнява ТАСС.

Мексико евакуира журналисти от Афганистан

Мексико прие 124 служители на медии от Афганистан и членовете на техните семейства, включително журналисти от “Ню Йорк Таймс”, съобщи правителството, цитирано от Ройтерс.

Афганистанците кацнаха на международното летище в столицата Мексико рано сутринта в сряда и бяха посрещнати от външния министър Марсело Ебрард.

Той заяви, че Мексико е решило да подкрепи човешките права на хората в Афганистан, които са поискали да получат бежански статут и убежище или са кандидатствали за хуманитарни визи.

Ден по-рано в Мексико пристигнаха пет от членовете на афганистанския отбор по роботика, който е съставен изцяло от момичета.

Мексико е поело ангажимент да помогне на афганистанските жени и момичета на фона на загрижеността какво ще е отношението към тях при управлението на талибаните.

Преговори между талибаните и съпротивата в Панджшер

На този фон излезе информация, че са се провели първите преки преговори между Националния фронт за съпротива и делегация на талибаните. Това съобщи на страницата си във Фейсбук един от представителите на Фронта Абдул Хафиз Мансур.

Преговорите са били в град Чарикар, административен център на афганистанската провинция Парван.

Атмосферата на разговорите е била добра. За първи път представители на двете страни водят пряк диалог, поясни Мансур, който досега е участвал в междуафганистанските консултации в състава на делегацията на правителството на Афганистан, отстранено от власт от талибаните по-рано този месец.

Междувременно лидерът на съпротивителните сили Ахмад Масуд заяви в интервю за Би Би Си, че те искат да създадат условия за връщане на бежанците в Афганистан.

“Ние като политици на тази страна не трябва да повтаряме историческите грешки. Ние трябва да изградим такава политическа система, така че хората да поискат да се върнат в родината си. Ние виждаме, че има възможност за създаване на такава система”, заяви Ахмад Масуд.

Той каза, че съпротивата на талибаните в териториален план не е ограничена само до Панджшер, а целият народ на страната продължава борбата в защита на своите ценности и убеждения.

“Не трябва да се мисли, че нашата съпротива в Панджшер има само военно значение. Това е символ, който изпраща послание на цял Афганистан и даже на целия свят”, казва Масуд.

Кой стои зад съпротивата?

Франс прес припомня, че Националният фронт за съпротива е ръководен освен от Ахмад Масуд, и от Амрула Салех, който беше вицепрезидент на Афганистан и заклет враг на талибаните. Съпротивата е съставена от бойци от милиции, сражаващи се срещу талибаните, и от бивши членове на афганистанските сили за сигурност.

Тя е съсредоточена основно в провинция Панджшер, която от дълги години е антиталибански бастион. Това е тясна долина, труднодостъпна, заобиколена от откри върхове, в сърцето на планината Хиндокуш. Най-южният ѝ край се намира на около 80 километра северно от Кабул. До долината има ограничен брой подстъпи и антиталибанските сили може да използва позиции отвисоко, за да вземат на прицел атакуващите ги оттам сили.

Долината има и огромно символично значение в Афганистан. Тя е район, който е оказвал съпротива на всички окупатори в продължение от над век. Съпротивата, съсредоточена в долината, населена основно с таджики, повлия силно на политическия пейзаж и на сигурността в Афганистан през 80-те и 90-те години на миналия век.

Най-почитаната фигура в Панджшер е легендарният командир Ахмад Шах Масуд, чието лице е изрисувано по стените на къщите в много населени места не само в долината, но и в други афганистански градове. Масуд ръководеше бойците срещу съветската армия през 80-те години. Тогава съветските сили използваха хиляди военни, хеликоптери и танкове, но не успяха да разгромят Масуд. Той повтори подвига си и в края на 90-те години, когато талибаните поеха контрола върху голяма част от Афганистан. Те така и не успяха да превземат Панджшер. Масуд беше убит на 9 септември 2001 г. от камикадзета на Ал Каида, представили се за журналисти.

Сега съпротивителните сили, оглавявани от сина на Масуд, разполагат с коли, оръжия и военно оборудване, които са трупали през годините, а някои от тях са донесени наскоро от членовете на афганистанските сили за сигурност, добрали се до долината, след като талибаните поеха контрола върху властта в средата на месеца.

Талибаните изпратиха стотици бойци в зоните около Панджшер и обявиха в понеделник, че са обкръжили бойците на Масуд, но още тогава казаха, че искат по-скоро да преговарят, отколкото да се сражават.

Съпротивата също каза, че е готова да се бие с талибаните, но също подкрепи идеята за преговори с тях за правителство, в което да бъдат включени представители на всички политически сили, етносни и прослойки на афганистанското общество.

Коментари

Коментара

loading…



There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

.’.’ .’text/javascript’>

Още новини

Back to top button