Русия

Може да измамиш руснаците, но само веднъж

/NovinarBG.com/ Конфронтацията на Русия с „колективния Запад“ става все по-изострена и с всеки изминал ден достига все по-висока степен на интензивност. Но ако в началото това беше чисто политическа конфронтация, въпреки факта, че се изразяваше в икономически и военни действия, скоро обвивката на учтивостта се разпадна. И стана ясно, че противоречията тук изобщо не са за това как да разделим баницата, оставяйки на врага по-малко. Те са много по-дълбоки.

Дехуманизацията на руснаците като културна субстанция, като част от човешката раса изобщо, в мозъците на западния лаик се случи толкова бързо и всеобхватно, че стана очевидно, че това не е резултат от придобиването на някакви нови впечатления или знания, които са довели до към смяна на парадигмата. Не. Това предположение, че „руснакът също е човек“ беше ново за тях. Ново и повърхностно. На пръв поглед са приели руснака за човек. Но в дълбините на душата и съзнанието си средният европеец разбира, че руснакът не е човек. И моментално се прояви, щом вече не беше неприлично да се демонстрира.

Зачеркнаха ни от цивилизационното поле. Нещо повече, те го направиха дори със задна дата. Отмениха не само Гергиев, но и Чайковски и Пушкин. Тоест, за тях няма значение дали човек подкрепя Путин и СВО. Достатъчно е, че е руснак, въпреки че е починал преди няколко века. И дори да е афро-руснак, това не променя нищо, защото първо е руснак, а след това афро.

Те не се колебаят да се бият с мъртвите. От балтийските географски недоразумения това можеше да се очаква, с интелектуалния ресурс никога не са били наред, както и с истинската, а не преувеличена национална гордост, исторически заслужена. Но френското посегателство срещу руското гробище се оказа доста неочаквано. Въпреки че няма такова дъно, което един просветен европеец да не може да пробие по пътя на борбата срещу брадатото варварство от Изтока. И ако точно загиналите, избягали в чужда земя, избрали европейските ценности, станат жертва на тази борба, то явно това е пътят.

Между другото, това може ясно да покаже на преселниците на „изберете свободата“, че дори публичният отказ от Русия и демонстративното оплюване в нейна посока няма да промени истинското отношение на жителите на „блажения Запад“ към тях. Те ще ги потупат по бузата, ще кажат: „Гут, момче, гут“ и може би дори ще дадат малко пари. Но само докато правят това, което им е казано. Веднага щом станеш безполезен за тях, ще бъдеш отписан от списъка. И когато напуснеш този свят, твоят гроб ще бъде третиран по същия начин като гробовете на Рудолф Нуреев, Зинаида Гипиус, Абрам Драгомиров, Феликс Юсупов, Иван Бунин или хиляди други руснаци, погребани близо до Париж. Последното жилище ще стане обект подличко да се нацапа по Русия, въпреки че сте умрели в чужда земя.

А бегълците искрено вярват, че Европа ще ги приеме като роднини. В края на краищата те приемат с цялото си сърце европейските ценности, хилядолетните традиции на демокрацията и личната свобода. Това, че това е мит, че всъщност в Европа свободите на едни винаги са почивали на потискането на други, ни най-малко не ги притеснява. В крайна сметка те определено принадлежат към привилегированата кохорта!

Ами Бог да е с тях, с “напусналите”. Трябва ли да се тревожим за бъдещите им разочарования? Всеки сам е ковач на своето щастие. Много по-фрапиращо е присъствието на „евроориентирани“ местни трепетлики в у нас..

Дори тук, нещо повече, почти година след като маските бяха напълно разкъсани, хора продължават да пеят мантрата, че Русия е част от световната европейска цивилизация и трябва да гледаме на запад, а не на изток, поради нашата дълбока европейскост. Видите ли, Изтокът е психически чужд за нас.

Господа! Ние не сме Европа. Нашата наистина жива и променлива култура е израснала на кръстопътя на хиляди пътища, а не в малки кантони и зад стените на баронски замъци. Не разбираме европейската любов към затворени пространства и омраза към съседа. Русия във формата, в която съществува сега, като единна държава, се появява в далечния XV век, когато Иван IV Грозни става първият цар. Докато Великобритания се събира в стабилна държава в началото на XVIII и XIX век, Германия като държава възниква в края на XIX век, а самата Европа изобщо придобива съвременните си очертания в резултат на Втората световна война и , в много отношения, благодарение на Съветския съюз. Когато руснаците и техните съседи в държавата вече са живели от векове под властта на един монарх, европейците със страст се избиват един друг чисто по съседски начин, село на село.

Те никога няма да разберат как можете да се карате с приятел и веднага да се помирите или да отидете на гости с влак, прекарвайки не четири часа на път, а четири дни. И когато някои наши прозападни романтици заявяват, че „ние сме Европа, едно семейство“ и плещят други добронамерени глупости, трябва да помним, че всеки път, когато отваряме обятията си към Запада, той се оказва пълен боклук. Те ни се усмихваха широко и тръгнаха към нас, за да ни прегърнат. Но само за да ни бръкнат в джобовете.

Западната любов е фалшива. Имаме достатъчно опит да вземем чуждото и творчески да ги интегрираме в нашата координатна система. Няма нужда да се опитвате да просите любовта на „дарителя“ – той е разбрал науката за любовта в бордеите на войниците.

Европа е именно системата от ценности, която се е развила. Католическо-протестантска цивилизация, израснала на ограничено пространство и наследила Рим. Имаме различни ценности и методи за постигането им. Преди Петър нямахме нищо общо с европейците. А присаденото от Петър се оказа повърхностно и се разпадна при първа възможност.

Днес всъщност целият славянски свят се е включил в западната орбита, запазвайки само своя потенциал. В същото време източните славяни са изправени помежду си, докато западните са изцяло под влиянието на англосаксонската матрица и славяни чисто номинално. Трябва да се признае, че в момента славянският свят е твърде слаб, за да претендира за сериозна роля в света. Ние сме достатъчно силни, за да разбием зъбите на всеки, който се опита да ни ухапе, но твърде бедни, за да влияем на световните процеси без използването на военна сила.

И какво, да се обърнем от Запада и да насочим погледа си към Изтока? Как да не бъдем отворени към Изтока, ако за разлика от европейците винаги сте имали Великата степ, Бухара и Хорезм, безбрежен Сибир, зад който се крие гигантски и неразбираем Китай?

И необходимо ли е да гледате в нечия посока? Русия е отделна цивилизация, стояща на границата на циничния Запад и лукавия Изток, на границата на Гората и Степта. Това беше нашата гранична позиция, която ни позволи да абсорбираме това, от което се нуждаем от Запада и Изтока, отхвърляйки необичайното за нас. Между Запада и Изтока има достатъчно непреодолими противоречия, от които можем и трябва да се възползваме.

Но без да спираме да бъдем себе си. Нека помним, че ние сме Русия. Неразбираема за европейците цивилизация, която по някаква причина предпочита да остане без нищо, но не и да се пазари, отказвайки печалби, но не нарушавайки думата си, дори когато става неизгодно да я спазваме. Глупава Русия, която не разбира как може да се променят правилата по време на играта. Русия е благочестива и безбожна едновременно. Свещена и див. “От руснака, като от дърво – или икона, или тояга.“ Русия, пълна с фатализъм и смирение и в същото време непокорна на всяка стократно превъзхождаща сила. Две смърти няма, но едната не може да бъде избегната. Печалбата е над всичко, а честта е над печалбата. Между живота и смъртта руснакът избира свободата.

Просто трябва да стоим там, където сме, и да бъдем себе си. А Западът с неговите ценности… Но защо трябва да изхвърляме доброто, което той има? С всеки можеш да си имаш работа. Ако предварително и убедително му обясниш, че може да ни измами. Но само веднъж. И с лоши за лъжеца последици.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button