Русия

Своите ракети – под земята. Украйна преминава към тактиката на хуситите

/NovinarBG.com/ Украинската армия с всеки изминал ден изпитва все по-голям недостиг на боеприпаси и техника. На фона на факта, че Конгресът на САЩ от шест месеца блокира въпроса за военна помощ на Киев, ВСУ търпят неуспехи на фронта, озъбвайки се единствено с удари по руска територия. Ключовият проблем в Киев е липсата на артилерийски боеприпаси. Европейските страни така и не успяха да осигурят на своите съюзници достатъчно количество снаряди.

В сегашната ситуация украинското ръководство може да разчита само на отбранителния си комплекс, пише The Washington Post. В същото време, отбелязват журналистите, обемите на производство не са достатъчни, за да компенсират загубата на международна подкрепа, особено американската.

Сега Украйна разчита на ракетни „оръжия-чудо“ собствено производство. Washington Post съобщава, че страната е започнала производството на нови ракети през февруари. Според министъра на стратегическите индустрии Александър Камишин те ще имат обсег на поразяване от 640 километра.

На базата на „Гром“

Изданието не дава никакви подробности. Като цяло украинската отбранителна индустрия може да произвежда такова оръжие, каза в коментар за ИА Regnum военния експерт, автор на телеграм канала „Руски инженер“ Алексей Василиев.

Основата за новия продукт може да бъде ракетната система Гром, чиято разработка Киев започна още преди избухването на военните действия.

Те разработваха проекта „Гром“, след това „Гром-2“. Беше заявено, че обсегът им на поразяване трябва да бъде около 500 километра, а бойната им глава – около 480 килограма. Ако намалите масата на бойната глава, можете съответно да увеличите обхвата на унищожаване до 600 километра. Това е възможно“, отбеляза експертът.

Програмата за развитие и бойното използване на тактическата ракетна система Гром-2 всъщност е засекретена. В същото време украински източници се оплакват, че ракетите така и не са влезли в производство поради недостатъчно финансиране.

В същото време руското министерство на отбраната многократно е съобщавало, че силите на ПВО са унищожили ракети Гром-2 над територията на Крим.

Най-вероятно преди избухването на военните действия украинската индустрия успя да произведе ограничен брой ракети, след което производството беше спряно поради атаки срещу предприятия от украинския военно-промишлен комплекс.

Киев обаче успя да прехвърли част от производствения си капацитет в подземни цехове. Там могат да се правят нови ракети.

Комплексът е разработен съвместно от предприятия от Харков, Павлоград, киевското конструкторско бюро „Луч“, а основен разработчик е конструкторското бюро „Южное“ от Днепропетровск. По наши данни има големи подземни цехове, където може да се създаде производство“, разказва Алексей Василиев.

Минаха под земята

Украинското ръководство обещава скорошно стартиране на производството на собствено оръжие от всички видове, но служителите от по-ниско ниво са по-сдържани в прогнозите си.

За да се овладее такова производство, да се развият такива мощности, трябва да минат десетилетия“, каза Максим Поливяни, ръководител на украинското предприятие за бронетехника, пред Washington Post .

Сега е трудно да се оцени адекватно състоянието на украинския военно-промишлен комплекс. Преди началото на СВO Украйна се опита да промотира своите продукти на световния пазар и да се конкурира с руския военно-промишлен комплекс.

Киев предложи за износ танкове и бронетранспортьори, произведени в Харков, противотанкови ракетни комплекси, произведени от киевското конструкторско бюро „Луч“, стрелково оръжие и боеприпаси.

Но през февруари 2022 г. ситуацията се промени драматично. В първите месеци на конфликта бяха извършени масирани атаки срещу най-големите предприятия. По-късно, когато Киев се опита да възстанови производствения си капацитет, отделни фабрики отново станаха мишени.

В такива условия е почти невъзможно да се продължи производството на повечето оръжия, смята военният експерт, офицерът от резерва от танковите войски Александър Михайловски .

За да произведете танк, са необходими усилията на дузина предприятия – от рудодобив и топене на стомана до производство на оръдия и двигатели. Същото важи и за артилерийските стволове и други „традиционни оръжия“.

Следователно те сега са пряко зависими от външните доставки по отношение на разработването и доставката на оръжия. Те самите признават това“, – каза експертът в интервю за ИА Regnum .

От началото на СВO, Министерството на отбраната на Украйна и концернът за отбрана „Укроборонпром“ практически не са публикували информация за производството на нови оръжия, опасявайки се от нападения на предприятията. Но от откритите източници можем да заключим, че отбранителната продукция е преместена от границата с Русия.

Всъщност те преминаха към таен, често подземен режим на работа.

Основните направления днес са производството на боеприпаси от съветски тип и сглобяването на различни видове дронове. Сглобяването е значително по-евтино, тъй като компонентите за дронове се предлагат на свободния пазар. При достатъчна и не много сложна преработка, може да се създаде военен дрон на базата на комерсиален дрон, с което се и занимават в Украйна.

Война по близкоизточен образец

При създаването на такива „тайни“ предприятия Киев може да използва опита от последните конфликти в Близкия изток, по-специално в Палестина и Йемен.

И в двата конфликта една от страните значително отстъпва на противника, който нанася ракетни и въздушни удари по военни цели и предприятия. Единственият изход остава създаването на система от подземни работилници, фокусирани не върху производството, а върху сглобяването на оръжия от компоненти, които могат да бъдат получени даже на цивилния, гражданския пазар.

Например йеменските бунтовници хусити са под строги санкции от много години и са в състояние на транспортна блокада. Те се удрят редовно от въздуха. Обаче произвеждат маса оръжия и не само държат съседните страни „на нокти“ с ракети и удари с дронове, но също така влияят на световната търговия.

Заслужава да се отбележи, че йеменските бунтовници първи изпробваха атаки с дронове срещу петролни рафинерии.

Предполагам, че Киев е осъзнал, че няма шанс в традиционната война. Това означава, че може да се опита в ролята на условен Хамас.

Тъй като не можем да се борим честно, ще се опитаме да окажем натиск. Нецеленасочен обстрел на гранични райони, опити за целенасочени удари. За целта безпилотните самолети и ракетите са основните оръжия. Щом успяват да ги произвеждат в Йемен, тогава Украйна със своя съветски произход също може да започне да ги произвежда“, казва Александър Михайловски.

Всъщност украинската военна доктрина се преструктурира, за да отговаря на възможностите на индустрията. Ако заводите не могат да произвеждат достатъчно количество снаряди, а западните партньори не доставят бронирани машини и самолети, остава да се преориентира към военна стратегия по модела на Близкия изток.

Освен това производството на ракети изисква много по-ниски разходи, отколкото създаването на самолети или танкове. Особено ако някои от компонентите могат да бъдат получени от Запада.

По-рано иранските власти стигнаха до подобно заключение. Военната индустрия на страната не успя да произведе повечето от оръжията и се съсредоточи върху производството на ракети. Сега Киев се опитва да овладее същата тази стратегия.

Има обаче редица „но“.

Първо, възможностите на украинския военно-промишлен комплекс, дори във версията за сглобяване на оръжия от „чужди“ компоненти, са сериозно ограничени. Неслучайно украинските източници постоянно се оплакват от недостига на безпилотни самолети от всякакъв вид.

Второ, украинските ракети и дронове в този случай ще трябва да преодолеят руската противовъздушна отбрана. Как да стане това, особено на големи разстояния, е открит въпрос за Киев.

Следователно, дори и да иска, Украйна едва ли ще може да повтори успехите на йеменските хусити.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button