Русия

Уранов удар в тила на руснаците: Казахстан 117 МиГ-а на Киев и строи път, заобикалящ Русия

/NovinarBG.com/ Еманюел Макрон изведнъж се появи в Централна Азия като джак в кутията. С изключително изгодни оферти за местните елити, на които те не могат да откажат. Но за това френският президент поиска от Казахстан нещо повече от уран и нефт.

В Астана френският президент беше посрещнат като скъп гост. Те минаха по червения килим, демонстрираха изделията на местните занаятчии и постиженията на националната икономика…

След като ЧВК Вагнер помогна на народа на Нигер да свали прозападното правителство, френските неоколониалисти, които бяха изцедили целия сок от страната, бяха помолени да напуснат. Включително и от местни уранови мини.

Но френските атомни електроцентрали трябва да работят върху нещо и тук Казахстан с неговите уранови мини, разработени главно от руски специалисти още по времето, когато републиката беше в една държава с Русия, беше полезна.

В Астана посещението на французина беше наречено ни повече, ни по-малко от „историческо събитие“, каза президентът Касим-Жомарт Токаев. След което неговата пресслужба съобщи:

Казахстан е готов да увеличи доставките на петрол за Франция и вижда потенциал в износа на уран.

Говорим за доставки на уран за Франция, за да се осигури работата на всички френски атомни електроцентрали. Но разговорът между президентите не беше само за това.

Момента на истината

Макрон каза, че Франция цени Казахстан за това, че следва собствения си път, „отказвайки да бъде васал на когото и да било, стремейки се да изгради множество и балансирани отношения с различни страни“.

Леле мале! В случая с Астана е подходящо да се каже, че тя напуска по-големия си брат и става пряко зависима от хитър и ласкателен враг.

Французинът също похвали казахстанския си колега за отказа да подкрепи Русия в специалната военна операция.

Той поне можеше да трепне в отговор. Но не. Моментът на истината настъпи, когато френски журналист зададе следния въпрос на президента на Казахстан:

„Смятате ли, че Русия направи грешка, като нападна Украйна?“

На което той отговори:

„Аз не съм пророк. По-късно историята ще произнесе своята присъда.“

Неслучайно в навечерието на посещението на Макрон Bloomberg написа:

„Но има и втори мотив за пътуването, да насърчи бившите съветски републики да намалят зависимостта си от Русия. Според френски официални лица конфликтът в Украйна е нарушил отдавна установените отношения в региона и това открива нови възможности.“

Бойни самолети за врага

Всъщност заместник-председателят на комисията на Държавната дума по въпросите на ОНД, евразийската интеграция и връзките със сънародниците Константин Затулин каза същото в разговор с Цариград:

„Президентът на Франция обикаля постсъветското пространство, опитвайки се да покаже своята активност тук. И в Узбекистан, и в Армения“.

„Опитва се да демонстрира подкрепа за арменците и да задълбочи тяхното разочарование от руската подкрепа. Макрон играе ролята на младши партньор на САЩ, но много иска да бъде независим“, заяви той.

И сякаш в потвърждение на думите му в медийното пространство се появиха съответните прозрения. Телеграм каналът „Буданбай – Казахстан и Централна Азия“ съобщава:

„На закрито заседание на политическите стратези на президентската администрация на Казахстан бяха повдигнати въпроси как да се превърне страната в най-враждебната среда за руснаците“.

„Тези задачи са поставени пред тях от западните куратори: да откъснат Казахстан от Русия в културен и икономически смисъл по примера на Полша и Украйна.“

Западът, според авторите на канала, разглежда страните от Централна Азия като нови колонии по примера на Африка и Пакистан.

По същото време казахстанските медии съобщават, че Астана е пуснала на търг 117 (!) бойни самолета съветско производство: Су-24, МиГ-27, МиГ-29 и МиГ-31. Пишат обаче, че машините са в негодно състояние. Те не само могат да летят, но дори няма да са подходящи за резервни части.

„Въпреки това, дори и за счупени самолети, обявената цена от $3,9 милиона е твърде скромна“, смятат авторите на канала „Контора пише“.

“ Това може да означава, че купувачът вече е идентифициран или това е елемент на изнудване – те казват, че ако Русия не купи, Украйна ще го направи. По-вероятен вариант обаче изглежда закупуването на самолети през страните от Източна Европа в интерес на Киев“, предлагат още те.

Царград обсъди тази ситуация с журналиста и политик Айнур Курманов.

Цариград: Наистина ли под този предлог Астана възнамерява да продаде авиационна техника на врага на Русия?

Айнур Курманов: Такава опасност съществува. През 90-те години Казахстан вече продаваше остарели типове самолети. Вярно, Северна Корея.

Сега това се прави под прикритието на рециклиране. Всъщност всичко това може да е прикритие. Те могат да попаднат в украинските въоръжени сили под формата дори не на цели самолети, а на резервни части.

Те могат да сглобят една бойна машина от две или три машини, като цяло тази опция е доста реалистична. Помните ли как миналата година силите за сигурност идентифицираха различни следи от опити за продажба на съветски оръжия и боеприпаси от казахстански складове през трети страни?

Една от основните цели на визитата на Макрон беше изтеглянето на Казахстан от проруската орбита…

— Макрон изпълнява задачата да консолидира предишни споразумения и споразумения, сключени през септември тази година в Ню Йорк по време на срещата на върха C5+1, където Байдън председателства; в края на септември – с Олаф Шолц и представители на германския елит в Берлин по време на подобна среща на върха.

Макрон, действащ като агент на Запада, трябва да убеди президентите на Казахстан и Узбекистан да се преориентират геополитически към ЕС и Запада като цяло. И те отказаха да засилят по-нататъшното сътрудничество с Русия. Това се прави и за ограничаване на китайското влияние.

По какви признаци ще може да се разбере, че предложението на Казахстан е прието?

— Астана може да откаже проекта, предложен от Росатам, за изграждане на атомна електроцентрала в южната част на Казахстан. И да избере подобен проект, предложен от Франция.

Ако ръководството на републиката се съгласи с това, ще бъде напълно ясно, че страната ясно е избрала пътя на Запад. И води линията за прекъсване на съюзническите отношения с Русия.

Токаев не каза „да“, защото чакаше нещо?

„Убеден съм, че не само Токаев и неговото обкръжение, но и управляващите елити на други републики внимателно следят как ще приключи СВО. Но преди да приключи с победата на Русия, Западът може да има време да създаде допълнителни огнища на напрежение по периметъра на руските граници.

Именно Казахстан ще играе ролята на локомотив в процеса на украинизация на Централна Азия. Защото тук е най-голямото присъствие на западния капитал. Външната и вътрешната политика на казахстанското ръководство се контролира предимно от Лондон. И колективния Запад.

Какво следва от това?

Казахстан е инструмент за провеждане на англосаксонската политика в Централна Азия. И, разбира се, те ще окажат натиск върху него, а самият той от своя страна ще окаже натиск върху съседен Киргизстан, така че те да се откажат от проруския курс и да се придвижат в руслото на обединение в рамките на Организацията на тюркските държави. Също, между другото, британски проект. И към по-нататъшна европейска интеграция.

Свързващата връзка за това, според техния план, трябва да бъде транскаспийският маршрут, който заобикаля Русия. Като пряка връзка със Запада. В момента се развива активно и в него се инвестират големи средства.

Има много доказателства, че южната съседка е готова да премине в лагера на врага на Русия. Но той не взе окончателно решение. Той чака да види кой ще надделее в специалната военна операция. Ако е така, със сигурност ще спечелим. Защото за това стои човечеството – да бъдем приятели само със силните.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button