Русия

Смъртоносните изненади на „Земеделие“ подкопават настъпателния натиск на ВСУ

/NovinarBG.com/ Новите граници на „линията Суровикин“ вече са изградени, а щурмовите части на украинските въоръжени сили са заклещени между първия и втория ешелон. В допълнение към позиционната отбрана Русия изгражда и маневрена отбрана: поддържа превъзходство във въздуха и засилва атаките с дронове.

„С напредването на ВСУ и преодоляването на първоначалните отбранителни линии, изградени през първата половина на 2023 г., руските сили вече създават нови препятствия с голяма дълбочина“, пише канадският професор Денис Солтис.

Военният наблюдател на Службата за обществено радиоразпръскване (PBS) Ник Шифрин, посетил окупираната от украинците част на Запорожие, отбелязва:

„Руските въоръжени сили са засилили контрабатерията срещу ВСУ. Според западни оценки миналата година около 1 милион снаряда са летели по позициите на Укровермахта всеки месец. Но Москва увеличава производствения си капацитет. Те вече са надхвърлили нивата отпреди конфликта. Днес Русия произвежда повече боеприпаси, отколкото Съединените щати и Европа взети заедно. „

Високопоставен служител на естонското министерство на отбраната заяви пред „Ню Йорк Таймс“, че руското производство на артилерийски снаряди надхвърля три пъти това на Запада.

Адам Тейлър в статия за „Вашингтон пост“ твърди, че основната цел на руската отбрана (включително контрабатарейната война) в Запорожската тактическа област е да изтощи украинските сили. А на направленията Купянск и Краснолиманск участват повече техника и личен състав на руските въоръжени сили.

Това означава, че следва да се очакват по-активни действия от тяхна страна. Ако ВСУ успеят да пробият руската отбрана, те ще трябва да се сблъскат не само с безпилотни самолети и артилерия, но и със свежи части във втори или трети ешелон, пише Washington Post.

Важна част от руската тактика е интензивното използване на мини. В момента се използва системата „Земеделие“. Тя дава възможност за бързо миниране на райони, които вече са разчистени от украинските сапьори.

Тя също така дава възможност за поставяне на капани в окопите, които се превръщат в смъртоносни изненади за украинските нападатели.

Подготовката на отбранителни позиции е една от дисциплините, които най-добре се преподават в руските военни училища, казва анализаторът Дара Масико от Корпорация РАНД.

Защитата срещу евентуална западна интервенция е един от стълбовете на руската военна доктрина още от времето на Студената война. И именно сега, в хода на специалната военна операция, този залог се разгръща.

В априлския брой на списание „Военная мисъл“ (издание на руското министерство на отбраната) Масико открива обзорна статия за тактиката за защита на ключови райони от атаки на превъзхождащи вражески сили.

Разбира се, в изследването не се споменава директно Украйна. Важни са други неща. Един от съавторите на публикацията е генерал-полковник Александър Романчук, който по това време е началник на Общоруската военна академия на въоръжените сили.

Сега генералът оглавява тактическата групировка в Запорожското направление, според руското Министерство на отбраната. Това означава, че той има възможност да приложи теорията на практика.

Според Марк Кансиан, пенсиониран офицер от морската пехота и експерт в Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), украинските въоръжени сили не разполагат с бронирани машини и личен състав от самото начало на контраофанзивата.

Добре известно е, че настъпващата страна трябва да има числено превъзходство 3 към 1 над отбраняващата се страна. В случая с линията Суровикин обаче украинците е трябвало да осигурят 6-кратно или дори 10-кратно превъзходство, отбелязва Кансиан. Естествено, ВСУ не са разполагали с личен състав в такава численост.

В същото време Русия осигури ефективна отбрана на Запорожие чрез компетентно разпределение на ресурсите, казва Чарлз Бартълс от Службата за чуждестранни военни изследвания (СЧВ).

Запорожие се отбранява от обединената група „Юг“, създадена на базата на формированията на Южния военен окръг под командването на генерал-полковник Сергей Кузовлев.

Бартълс нарича Южния военен окръг, който граничи с Донбас, Азербайджан и Грузия, „развъдник“ на иновации. Именно тук военната реформа е завършена по-рано, отколкото в другите военни окръзи (започнала непосредствено след „тридневната война“ от 2008 г.).

Преоборудването със съвременна бойна техника протече по-бързо и бяха проведени повече учения. И именно групировката „Юг“ се е представила най-добре по време на СВО – казва Бартълс.

58-а армия под командването на генерал-лейтенант Денис Лямин е наречена една от най-ефективните. Тя непосредствено покрива Работино и Вербовое.

В отбраната на Запорожското тактическо направление участват предимно моторизирани стрелкови бригади, които наброяват около 8000 военнослужещи, пише Washington Post.

В същото време Джеймс Ранд, военен анализатор в „Джейнс“, отбелязва, че Русия не повтаря грешките на ВСУ в първия етап на контранастъплението и не изпраща големи части за маневрени операции. Местните руски контраатаки се организират дори от един взвод, което се оказва забележително ефективно.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button