Русия

Как Русия може да се бори с вражеските сателити

/NovinarBG.com/ Командващият космическите сили на САЩ Чанс Салцман обвини Русия, че се опитва да попречи на американската сателитна комуникационна система Starlink в Украйна. Той заяви това в интервю за The Washington Post, като увери, че подобни опити са били уж неуспешни.

Американският генерал каза още, че Съединените щати възнамеряват да изведат до хиляда спътника в ниска околоземна орбита за нуждите на Пентагона, като голям брой от тези устройства ще затруднят много различните отити за противодействието им.

В същото време командирът на космическите сили на САЩ се оплака от липсата на достатъчно подготвев личен състав в подчинените му войски.

Да се лиши противникът от навигация

Сергей Денисенцев, експерт от Центъра за анализ на стратегиите и технологиите, посочва, че борбата на руските войски с навигационните възможности на противника, който получава подкрепата на американската спътникова група, се провежда в изключително тежки условия. „Можете да попречите на наземните приемници, работещи в GPS системата “, казва събеседникът на IA Regnum . – Но със сателитите е по-трудно. Например, безполезно е да се намесвате в системата Starlink, защото в нея вече работят хиляди сателити .

Противодействието на сателитната навигация на американската космическа група не е лесна задача, съгласен е военният експерт Иля Крамник . Теоретично е възможно да се свалят спътници, с които се извършва навигация. „Но сега не правим това, защото не сме във война със Съединените щати “, иронизира експертът.

Разполагаме със средства за борба, способни да „заглушават“ сателитната навигация “, пояснява той. „Можем да видим всичко перфектно, например по начина, по който понякога възникват проблеми с навигацията в центъра на Москва . “ „Заглушаването“ на навигацията за прехващане на украински дронове, независимо дали се използва за други цели, е резултат от работата преди всичко на стационарни установки с доста голяма мощност, уточнява Крамник.

Далеч не винаги е възможно да ги разположим в челните редици, тъй като тези инсталации се издават със самото си присъствие, с работата си “, казва събеседникът на ИА Regnum . – Те могат да бъдат локализирани и съответно унищожени. Така те винаги стават точка на привличане, обект на обстрел от врага .

Особеността на радиоелектронното, радиотехническото разузнаване е, че ако се използва станция за заглушаване, значи тя е източник на излъчване, на радиовълни, ще бъде видима “, уточнява експертът. „ Достатъчно е да има специални средства, които да я констатират, след което е въпрос на технология физически да се открие на земята и да се удари.“

Умелите действия на руската армия обаче, дори и при наличните възможности, често не оставят шанс на врага. И така, на 13 август руското министерство на отбраната публикува кадри от унищожаването на комплекс на Starlink от дрон, използван от украинските военни за собствени цели, което показва натрупването и използването на определен опит в идентифицирането на наземна комуникация и навигационни станции.

Да се развие собствена космическа групировка

В същото време руските спътници, както отбелязва Крамник, създават големи проблеми за Украйна поради ефективната работа на вътрешната система Глонасс.

Експертът отбелязва, че Русия трябва да увеличи сателитната си група. „Това изисква рязко увеличаване на производството на самите сателити и свързаната с тях електроника “, заявява той. „ И успехът ще зависи от това как можем да установим канали за доставка на електроника от чужбина .“

Необходимо е да разработим собствена космическа програма “, съгласен е Денисенцев. – Да изстрелваме свои спътници – разузнавателни, оптични. Разположете своя аналог на Starlink в сътрудничество с външни партньори. Да речем Китай. В Индия космонавтиката се развива също доста бодро.

Въпреки това няма да е възможно да се реши проблемът с помощта на отделни програми, подчертава събеседникът на IA Regnum . Необходим е системен подход, включително договорености на най-високо политическо ниво. И тази нужда също предполага определени трудности.

Партньорството в тази област с Индия очевидно е труден въпрос “, казва Денисенцев. „Космическите програми, които разработва сега, същата лунна програма, се развиват поради способността да взаимодействат със западните страни, да получават електронни компоненти от тях . “

В същото време перспективите за сътрудничество между Русия и Индия в областта на създаването на спътникова групировка, предвид санкционната политика на Запада, са неясни, подчертава експертът. „Имаме нужда от електроника “, отбелязва събеседникът на IA Regnum . „И преди не беше лесно да се купи, но след санкциите е много трудно . “

А Съветският съюз, който дълги години беше лидер в космическата надпревара, чийто наследник е Русия, престана да съществува преди повече от 30 години, припомня Денисенцев. „В сегмента на електрониката за космоса сме много назад, тъй като руските технологии в тази област не са се развивали “, казва той. „ Включително защото през 2000-те те разчитаха силно на вносната компонентна база . “

Причини за оптимизъм обаче все още има. Индийският премиер Нарендра Моди по време на срещата на върха на БРИКС в Южна Африка покани страните членки да създадат консорциум за космически изследвания, за да задълбочат сътрудничеството в космоса. Прави впечатление, че подобно изявление беше направено след успешното кацане на индийската станция. За първи път в историята апаратът кацна на южния полюс на спътника на Земята.

По-рано военният политолог Владимир Корнилов подчерта в коментар за ИА Regnum, че интервюто на командващия космическите сили на САЩ Залцман трябва да се приема много сериозно, тъй като то означава, че САЩ се готвят за ожесточена конкуренция за открития космос.

По този начин Русия има способността да се противопостави на космическото съзвездие на САЩ, но успехът в бъдеще до голяма степен ще зависи от наличието на широкомащабна програма за развитие на собствено съзвездие. Решението на този проблем се усложнява от трудната международна обстановка и зависимостта на някои от потенциалните партньори на Русия в космическия сектор от западните страни.

В същото време, в реалностите на военната специална операция в Украйна, най-ефективният начин за противодействие на навигационните възможности на противника е физическото унищожаване на наземни елементи с високоточни артилерийски и безпилотни удари. Има и добри перспективи за средствата за радиоелектронна борба, но съответните устройства са относително уязвими на удари. Очевидно и този проблем изисква внимателно проучване на високо експертно ниво.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button