ПОСЛЕДНИСВЯТ

Как ще изглежда новият „Москвич“!? Правителството на Москва пое автомобилния завод от френското „Рено“

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Сензационно изявление направи правителството на Москва, което пое автомобилния завод в столицата от френското „Рено“. Желанието на града да запази работни места е разбираемо. Съобщението за възстановяването на автомобилната марка „Москвич“ от пепелта предизвика дискусии. Как може да изглежда?

Делът на „Рено“ в АвтоВАЗ стана собственост на НАМИ. Това е Научно-изследователският автомобилен и моторен институт, който е подчинен на Министерството на промишлеността и търговията. Това е официалната информация на ведомството. Важно условие на сделката е вариантът „Рено“ да изкупи обратно своя дял в АвтоВАЗ, който може да бъде упражнен в рамките на следващите 6 години. Междувременно предприятието в Толиати планира да сглоби модели „Лада“ на собствена руска платформа.

Стана известна и съдбата на московския завод на френския концерн. Той изцяло премина в ръцете на московското правителство. Любопитно е, че кметът на столицата Сергей Собянин обяви възобновяването на производството на леки автомобили в московския завод „Рено“-Русия под историческата марка „Москвич“. КАМАЗ ще стане основен технологичен партньор на завода „Москвич“. На първия етап ще се организира производството на класически автомобили с двигател с вътрешно горене, а в бъдеще ще се произвеждат дори електрически автомобили.

Преди това заводът на „Рено“ в Москва произвеждаше джиповете на „Рено“ „Дъстър“, „Каптур“, на „Нисан“ – „Терано“. Капацитетът на завода е 188 хиляди автомобила годишно. Общата инвестиция на „Рено“ в завода в Москва достига 480 милиона евро.

Любопитното е, че това не е първият път, когато правителството на Москва спасява завода „Москвич“. Автомобилите под тази марка започват да се произвеждат след Великата отечествена война. През 90-те години на миналия век сглобяването на автомобили става субсидирано. През 1996 г. възниква въпросът за фалита на завода. Правителството на Москва обаче взе предприятието в доверително управление. Беше решено да се произвеждат малки партиди скъпи автомобили от бизнес класа на платформите Москвич-2141 и Москвич-2142. По това време качеството на сглобяването и компонентите падна драстично. Следователно половината от проблемните компоненти и възли бяха заменени с вносни аналози. Но фалитът от 1998 г. направи това начинание нерентабилно. През 2001 г. заводът застина напълно. Докато не се появи „Рено“.

Не се знае точно какъв може да бъде новият автомобил с марката „Москвич“. Досега е предоставена много малко информация. Могат обаче да се допуснат четири сценария. Първо, старата платформа на Москвич може да се вземе за основа и тази кола буквално ще се възроди от пепелта, като птица феникс.

Експертите не споделят ентусиазма за възраждането на марката „Москвич“.

„Смятам, че е неуместно сега да се връщам към колата“ Москвич“. Не вярвам, че има нещо, което си струва да се прави на тази стара платформа. Това „чудо”, което беше чудо дори през деветдесетте, е страшно да си го представим в наше време. Това ще бъде позор за Русия. Поддържам нова платформа и нови подходи“, казва Владимир Можанков, основател на „АвтоСпецЦентър“.

Любопитно е, че близо 200 000 автомобила Москвич все още са регистрирани в Русия (данни на „Автостат“ към 1 януари 2022 г.). Повечето от тях са в Москва (15,6 хиляди) и в Алтайския край (12,9 хиляди), а в други региони са по-малко от 10 хиляди. Но поне едно копие на тази марка се намира във всички останали региони на страната, дори в Чукотка (има четири автомобила „Москвич“).

Вторият възможен сценарий е създаването на автомобил на платформата „Рено“ „Логан“ под марката „Москвич“. Подобни слухове вече се появиха на пазара. „С голяма степен на вероятност това няма да е кола на платформата „Логан“ с надпис „Москвич“. По-скоро е фейк. Много се съмнявам, че „Рено“ изобщо ще има нещо общо с този проект. Трябва да се изтеглят, иначе попадат под санкции. Не мисля, че французите са решили да хитруват, надявайки се, че никой няма да познае на каква платформа се правят „Москвич“, казва автомобилният експерт, партньор на аналитичната агенция „Автостат“ Игор Моржарето.

Далеч по-реалистични и желани са други два сценария. Че правителството на Москва ще привлече китайски или корейски автомобилни производители като стратегически инвеститор, които, за разлика от западните, все пак няма да напуснат Русия. „Виждам като възможност варианта за китайска кола с марката „Москвич“, казва Моржарето.

Три китайски марки постигнаха значително присъствие на руския пазар. Това са „Хавал“, „Чери“ и „Гили“, които миналата година продаваха по 25-40 хиляди автомобила годишно. Но много китайски компании трябва да се задоволят с много по-скромни продажби. Това са „Чанган“, „ЕКСИД“, „Лифан“, „Зотие“ и други. Много от тях имат къде да растат. Освен това в самия Китай има стотици местни марки автомобили, които могат да се възползват от „прозореца на възможностите“.

„Бих искал да постигнем споразумение с корейците, които водят агресивна политика за завладяване на руския пазар“, казва Владимир Можанков. Според него преговорите ще бъдат по-ефективни, ако се водят с три или четири марки едновременно. „ Спомняте си опита на Съветския съюз, когато преговаряхме с французи и италианци, а след това купихме платформата на „Фиат“, смята Можанков. Говорим за първия „Жигули“, който напусна поточната линия в Толиати през 1970 г. ВАЗ-2101 е създаден на основата на „Фиат-124“.

„Основното нещо е да не наричате новата кола „Москвич“ при никакви обстоятелства. По-добре е да измислите нова марка. Нашите момчета са креативни и могат да измислят нещо по-интересно“, каза източникът.

Експертите имат големи съмнения дали е необходимо да се спасява московският автомобилен завод по този начин? „По едно време предприятията на АвтоВАЗ и ГАЗ бяха корпоративни и все още работят успешно. Но в заводите на „Москвич“ и ЗИЛ Лужков не позволи това. Ограбени бяха огромни суми пари, които бяха дадени за издръжката на тези неефективни чудовища. Лужков се държеше неефективно по този въпрос“, казва Можанков.

Заводът ще остане с цялото оборудване и персонал, но няма да живее дълго, според Моржарето. „Градът пое завода по напълно разбираеми причини: за да не останат хората без работа. Въпреки това е неизгодно да се държи такъв гигант в центъра на Москва. Това предприятие винаги ще бъде нерентабилно. Запазването на десет хектара „златна“ земя за промишлено производство в центъра на Москва, довеждането на работници тук, тъй като московчаните работеха тук само на ръководни позиции, е много скъпо. Заводът можеше да съществува само поради факта, че правителството на Москва му даде сериозни данъчни облекчения, плащаше му сметките и логистика“, казва Моржарето.

Според него по един или друг начин, но заводът ще престане да съществува в центъра на Москва и ще напусне столицата. И тъй като това е неизбежно, по-добре е да се случи сега, а не след няколко години напразни опити за поддържане на индустриалното производство в центъра на столицата.

Превод: В. Сергеев

Коментари

Коментара

loading…

There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Още новини

Back to top button