Русия

Санкциите се провалят. Търговският оборот между Русия и ЕС се увеличи до рекордно високо ниво

/NovinarBG.com/ Стокообменът между Русия и Европейския съюз се оказа най-впечатляващият за последните осем години. Изглежда, че европейската санкционна преса, която оказа натиск върху икономиката ни миналата година, не ни попречи да поставим рекорд. Политиците от ЕС признават, че не е било възможно Русия да бъде изолирана като Северна Корея. Експертите обаче призовават да не се самозаблуждаваме и обясняват защо се е получил парадоксалният резултат.

Търговският оборот между Русия и страните от ЕС, с всички санкционни мерки на ЕС, достигна максимума си за осем години. Това показват данни на Евростат.

През 2022 г. вносът на стоки от Русия в Европейския съюз се е увеличил с една четвърт и е достигнал 203,4 млрд. евро, отбелязва РИА Новости . Това е само с 230 милиона евро по-малко от историческия максимум от 2012 г. Европейският износ за Русия спадна с повече от 38%, което обаче не попречи на максималния (от 2014 г.) ръст на руско-европейския търговски оборот.

Още по-любопитна динамика показаха статистическите служби на европейските държави през есента на 2022 г. Оказа се, че през лятото на 2022 г. търговията на Русия с шест страни от ЕС се е върнала към стойностите от февруари миналата година, отбелязва „Комерсант“ . И тук става дума не само за руски износ, но и за внос на европейски продукти на руските пазари. Има данни, че вносът от Латвия се е увеличил с 67%, а от Словения и Хърватия – с почти 30-40%.

В самия край на миналата година европейската статистика показа още по-благоприятно състояние на нещата за Русия. През януари-август 2022 г. три четвърти от страните от ЕС са увеличили търговията с Русия. Най-много нараства стокообменът с Русия на България (с 2.4 пъти), Гърция (с 2.3 пъти), и Словения – два пъти. По-активно с Москва започват да търгуват Австрия и Чехия (с 1,8 пъти), Унгария и Италия (с 1,7 пъти), Белгия и Кипър (с 1,6 пъти).

Всички тези цифри не могат да бъдат пренебрегнати от лидерите на страните от Стария свят. Например в интервю за вестник Der Standard австрийският министър на европейските и външните работи Александър Шаленберг заяви, че пълната икономическа изолация на Русия от ЕС е невъзможна. „В Европа има гласове, които искат пълно отделяне от Русия. Трябва да внимаваме какво си пожелаваме. Русия няма да изчезне, но ще остане най-големият съсед на ЕС “, каза Шаленберг.

Предсавата, че Русия може да бъде изолирана като Северна Корея, е заблуда, – подчерта шефът на австрийското външно министерство.

Цифрите за търговията с Европа могат да вдъхват оптимизъм или да предизвикат изненада, но трябва да се има предвид, че търговията се изчислява в чуждестранна валута и нейните рекордни стойности са причинени от рекордното поскъпване на руските експортни стоки. А именно енергийните ресурси.

Олег Комолов , доцент във Финансовия университет към правителството на Русия, посочва това обстоятелство . „ Европа никога не е познавала такива (както през 2022 г.) цени на газа“, каза Комолов пред REGNUM . Но е възможно да се увеличат стойностите на търговския оборот при едновременно затягане на санкциите само за сметка на „тръбата“, смята източникът.

Що се отнася до икономическите връзки между Русия и Европа като цяло, тогава, естествено, те намаляват във физическо изражение “, подчерта експертът. — Виждаме, че ЕС продължава да въвежда допълнителни външнотърговски ограничения по отношение на Русия. Десетият пакет от санкции продължи тази тенденция. Европа постепенно заменя руския газ с американски .

Но е малко вероятно икономическото сътрудничество между Русия и ЕС да спадне до нула, „освен ако не започне пряка война между Русия и Европейския съюз“, твърди Комолов.

„Например виждаме, че Брюксел затяга санкциите, но те все още не важат за жизненоважни лекарства. Отказът да ги доставя ще удари репутацията на Европейския съюз, изобличавайки го като кръвожаден и жесток режим, който не се свени да застрашава живота на хората в икономическа конфронтация, отбеляза експертът . Така че ще има доставки. И не мисля, че търговските връзки ще спрат напълно. Войната си е война, но европейците знаят как да броят парите.

Георгий Остапкович , директор на Центъра за пазарни изследвания във Висшето училище по икономика, отчасти се съгласи с тази гледна точка . Според него ЕС не успя да постигне икономическа изолация на Русия.

Но това е всичко от гледна точка на един продукт “, поясни той. – Да, ако вземем предвид статистиката, тогава няма изолация. Но структурата на продуктите вече не е толкова ясна. Технологично, вносът е намалял много драматично. И това е, което пречи на структурното преструктуриране на руската икономика. Защото структурното преструктуриране е невъзможно без технологични пробиви.

В същото време Остапкович смята за утопия и прогнозите за свеждане до нула на икономическото сътрудничество между ЕС и Русия.

Във всеки случай обменът на стоки ще минава през други страни“, убеден е експертът. „ Днес няма и не може да има затворена икономика. Не сме първите, които минават през такъв мощен санкционен натиск. По едно време Куба, Иран и Южна Африка се сблъскаха с това. И все пак пристигаха продукти от санкционираните страни. Единствената затворена икономика е световната икономика, защото ние не търгуваме с други планети. И както и да затворите икономиката, потоците пак ще минават през Армения, през Казахстан, през Турция и т.н.

Въпреки това, разбира се, не е необходимо да чакаме следващи рекорди на руско-европейската търговия през 2023 г., каза Александър Сафонов , професор във Финансовия университет към правителството на Руската федерация, пред агенция REGNUM.

Първо, ЕС в рамките на политиката на санкции ограничи транспортната логистика, както и набора от стоки, доставяни в Русия, обясни експертът. Второ, закупуването директно на руски суровини непрекъснато намалява, и трето, цената им вече е намаляла.

Десетият пакет от санкции няма да допринесе за разширяването на търговията с ЕС, въпреки че Русия може да премине към внос на потребителски стоки от други страни, каза Татяна Белянчикова, доцент в катедрата по световни финансови пазари и финтех в Руския икономически университет „Плеханов“.

Още през 2023 г. ще видим резултатите от пренасочването на руския износ на стоки от европейските пазари към пазарите на приятелски и неутрални страни, прогнозират експерти. Както обясни Антонина Левашенко , ръководител на Руския център за компетентност и анализ на стандартите на ОИСР на РАНХиГС, в тази посока ще говорим не само за енергоносители, но и за стоки от агропромишления комплекс, инженерния сегмент, включително медицински оборудване.

Превод: ЕС

Гласувайте с бюлетина № 14 за ЛЕВИЦАТА и конкретно за 11 МИР Ловеч с водач на листата Румен Вълов Петков – доктор по философия, главен редактор на ‘Поглед.Инфо’ и в 25 МИР-София с преференциален №105. Подскажете на вашите приятели в Ловеч и София кого да подкрепят!?

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button