Русия

Разрушаването на “Харковския “Азовстал” ще срине настъпателните възможности на ВСУ

/NovinarBG.com/ Руските военни отново атакуваха Харковския бронетанков завод. Там, според Министерството на отбраната, противникът е ремонтирал повредени по време на боевете танкове. Каква е трудността да се унищожи този обект и защо е толкова важно да се премахне?

Министерството на отбраната съобщи за нападение срещу производствените цехове на Харковския бронетанков завод близо до града. Каналът на ведомството в “Телеграм” отбелязва, че компанията е водила ремонт и възстановяване на бронирана техника на ВСУ.

На свой ред координаторът на съпротивата в Николаев Сергей Лебедев, позовавайки се на данни от свои другари от Харков, твърди, че железопътният сортировъчен център също е бил атакуван. Координаторът добави, че след експлозиите жителите на Харков са чули вторична детонация и звуци от срутване на строителни конструкции.

Това не е първият случай, когато руската армия атакува завод в Харков. Така през септември миналата година бяха поразени производствените цехове за бронирани машини, в който имаше повече от 90 танка и други бойни машини на ВСУ. Подобни съобщения бяха получени през април миналата година.

Харковският бронетанков завод – бившият 115-ти танкоремонтен завод на Министерството на отбраната на СССР – след отделянето на Украйна от Съветския съюз се занимава първо с производството, а след това основно с ремонта на танкове съветски тип, включително най-новите съветски разработки Т-80 и модернизиран Т-80БВ.

Експертите посочват: Харковският бронетанков завод ще бъде много трудно да бъде напълно унищожен. Съветското наследство, което Украйна наследи, беше създадено да издържи. Самите предприятия са набор от стоманобетонни конструкции и укрепления. В тази връзка, смятат събеседниците, Русия трябва да прегледа опита от превземането на “Азовстал” в Мариупол.

„Бях в завода в Харков. И мога да кажа, че това предприятие не е много по-различно от “Азовстал”. През съветските години производството беше изградено така, че да може да оцелее във война“, каза военният експерт Александър Артамонов.

„Цеховете са мощни, подовете са стоманобетонни. Освен това обектът е заровен в земята. Дори ако вземем, да речем, ФАБ-1500, по-голямата част от мощността ще бъде изразходвана просто за пробиване на бетона. В това отношение, според мен, Русия трябва да действа възможно най-сурово и настойчиво“, смята той.

„Предприятието е било атакувано и преди. Един от първите удари е миналата пролет. Но проблемът е, че нито едно, нито две долитания са достатъчни, за да унищожат напълно централата“, добавя военният анализатор Михаил Онуфриенко.

„Преди началото на СВО в Украйна имаше 13 ремонтни завода, само четири от които работеха. Съветските танкове се ремонтират в Харков, врагът все още има доста от тях. Ако този завод бъде деактивиран, ВСУ ще трябва да закарат техниката в Лвов“, добави събеседникът.

„Съответно пътят за доставка ще стане по-голям“, убеден е анализаторът. „Освен това обхватът на ремонтите ще стане по-ограничен – всяка част от оборудването ще отнема повече време. Така че ползите за руската армия са очевидни. Това обаче може да не е достатъчно, защото вражеските танкове все пак ще стигнат до фронта. Но ако веригите за доставки бъдат прекъснати, тогава ВСУ ще имат реални проблеми. И тук може да ни помогне разрушаването на мостовете през Днепър. Тогава просто няма да има адекватни маршрути за доставка на оборудване”, посочи Онуфриенко.

„За да се извади от строя един завод, той трябва да бъде ударен с мощен удар с най-малко две-триста бомби с бойна глава от 500 кг. Само чрез превръщането на територията на предприятието в „лунен пейзаж” ще успеем да премахнем заплахата“, казва докторът на военните науки Константин Сивков.

„Когато отделна работилница или съоръжение е атакувано, врагът все още има шанс да го възстанови. Времевата рамка за ремонт може да варира, но по един или друг начин ще бъдат завършени в рамките на няколко месеца. Но ако заводът бъде напълно унищожен, възстановяването може да отнеме около три-четири години“, отбелязва източникът.

Според военния експерт Василий Кашин „наследството, което Украйна наследи след разпадането на СССР, играе срещу нас“. „Типичната глава на „Калибър“ е едва 500 кг. Съответно, ако удари ракета, тя може да унищожи само цех, но не напълно. За да се извади от строя такова солидно предприятие, е необходимо едновременно да се изстрелят няколко десетки или дори сто-двеста ракети“, обясни той.

„Вторият вариант за унищожаване на съветски завод е използването на авиация с голям брой половинтонни и дори топ и половина авиационни бомби. Но за това е необходимо като минимум напълно да се потисне ПВО на противника“, твърди събеседникът.

„Разузнаването също играе голяма роля. Сега, очевидно, извършваме целенасочени удари, тъй като получаваме информация за работата на даден цех. В същото време трябва да разберем, че ако лишим врага от възможността бързо да ремонтира техниката, това сериозно ще опрости постигането на целите, поставени в рамките на СВО“, е убеден експертът.

„Бронираните машини, особено танковете, се повреждат доста често. За тях ситуацията на циркулация между фронта и тила е нормална. И колкото повече време им отнема да стигнат до там и колкото по-дълъг е процесът на възстановяване, толкова по-малко от тях ще има на бойното поле“, заключи Кашин.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button