СВЯТ

Китайските електромобили навлизат все по-уверено на пазарите в Югоизточна Азия

/NovinarBG.com/ Китайските компании за електромобили навлизат в Югоизточна Азия с безпрецедентна скорост от началото на годината, като разширяването им върви по всички възможни линии – от износ, до изграждане на фабрики за сглобявани и предоставяне на локализирани услуги.

Появата на пазара, доминиран досега от японски производители, на нови китайски играчи, променя постепенно конкурентния пейзаж с разнообразие от достъпни и високотехнологични модели електромобили.

„Без съмнение Югоизточна Азия се превърна в един от стратегически най-важните външни пазари за нашата компания тази година. Подготвяме инвестиции и маркетингова стратегия, както и много други китайски производители на електромобили“, казва пред  Global Times  представител на голяма компания, пожелал анонимност. По думите му, повечето електромобили, които китайските фирми продават в Югоизточна Азия, са компактни модели, на цена около $20 000, за да бъдат привлекателни за масовия потребител, и тази маркетингова стратегия засега се оказва с огромен успех. „Популярността на нашите модели в някои страни, като Тайланд и Индонезия, надхвърли очакванията ни. Много местни клиенти трябваше да чакат по няколко месеца за доставка“, добавя той.

През септември най-големият производител на електромобили в Китай BYD обяви, че ще създаде завод в индустриален парк в Тайланд, управляван от местния гигант WHA Group. Съоръжението, което ще бъде първото изцяло притежавано от BYD извън Китай, се очаква да започне работа през 2024 г. с проектиран годишен капацитет от 150 000 бройки.

Освен BYD, шанхайската „Хозон“ (Hozon New Energy Automobile Co.) отвори първия си тайландски шоурум в търговския център Central Rama 2 в Банкок през септември, а „Грейт Уол“ (Great Wall Motor) също се ангажира през ноември да удвои инвестициите си в Тайланд, след като навлезе на пазара там преди две години, съобщи японсикят информационен портал Nikkei Asia.

Благодарение на тази тенденция преките чуждестранни инвестиции от Китай към Тайланд почти се удвоиха през първите девет месеца на 2022 г. в сравнение с миналата година. И много неща се пренасочват към местния сектор на електромобилите, се казва в анализ на „Блумбърг“. В сравнение с други пазари, Югоизточна Азия е относително стабилен, както от геополитическа гледна точка, така и от гледна точка на веригата за доставки, подчертават наблюдатели от индустрията, посочвайки стабилността като една от ключовите причини за укрепване на местното присъствие на китайските производители на електромобили.

„Тази година в Европа има стратегически прозорец от възможности, тъй като търсенето на произведени в Китай електромобили е свидетел на експлозивен ръст поради липсата на авточасти и чипове на континента, които са критични за производството на тези коли. Но тази възможност няма да продължи дълго, а политическите рискове нарастват спираловидно и намаляват намаляване стимулите на китайските компании за дългосрочни инвестиции“, казва още анонимният източник на Global Times.

Същевременно пазарът на електромобили в Югоизточна Азия все още не е голям, което означава, че пространството за бъдещо разширяване е много обещаващо и може да се превърне в набор от възможности за китайските производители. Според данни на Федерацията на автомобилните компании от АСЕАН, продажбите в Югоизточна Азия са били 2,79 милиона бройки през 2021 г., което е с 14 процента повече на годишна база, като растежът се дължи главно на сегмента на електромобилите. Друг доклад, публикуван от изследователската фирма Research and Markets, прогнозира, че до 2027 г. пазарът на електромобили може да достигне обем от 2,67 милиарда долара спрямо пазарна оценка от 500 милиона долара миналата година, разширявайки се с 32,73 процента годишно.

На фона на стремежа към глобална въглеродна неутралност, страните от Югоизточна Азия също въведоха серия от политики за насърчаване развитието на сектора на електромобилите и свързаната с него инфраструктура, полагайки солидна основа за развитието на местния пазар. Според пътна карта, обявена от тайландското правителство, производството на електромобили трябва да представлява поне 50 процента от общото на различни превозни средства до 2030 г. спрямо предишната цел от 30 процента.

„Тайланд има предимство в развитието на бизнеса с електромобили. Това е най-големият автомобилен пазар в АСЕАН и център на автомобилното производство в Югоизточна Азия. Правителството също така прие редица мерки, свързани с изграждането на съоръжения за зареждане и намаляване на данъците за покупка на електромобил, което стимулира бързото развитие на сектора“, коментира говорител на BYD пред Global Times.

Навлизането на нови китайски играчи на пазара в Югоизточна Азия се очаква също да измести редица доминиращи до момента играчи като „Тойота“ и „Хонда“, чийто пазарен дял при бензиновите автомобили достига 80 процента в някои страни. „В сравнение с китайските производители на електромобили, които са спечелили водеща позиция в световен мащаб благодарение на капацитета за изграждане на цялата верига за доставки и конкурентните производствени разходи – в резултат на икономии от мащаба – адаптирането на японските марки изглежда доста бавно“, отбеляза анонимният източник на Global Times. Но въпреки това той посочва, че традиционните предпочитания на потребителите от Югоизточна Азия към японските модели означава също, че китайските ще трябва да харчат повече за реклама.

Миналата седмица BYD обяви, че е произвел и доставил 3-милионния си електромобил, което нарежда компанията сред едни от първите, постигнали този крайъгълен камък в продажбите, и говори много за мощта на автомобилното производство на Китай. Според изявление, изпратено от компанията до Global Times, данните за продажбите са едно от най-добрите доказателства, подчертаващи трансформацията на Китай от „голяма автомобилна страната“ в „силна автомобилна страна“.

На 1 януари 2022 г. мега сделката за свободна търговия – Регионалното всеобхватно икономическо партньорство, влезе в сила, което също благоприятства по-нататъшното насърчаване на интеграцията на сектора на електромобилите в индустриалните вериги в Азиатско-тихоокеанския регион и оползотворяването на сравнителното предимство както на Китай, така и на АСЕАН в пълна степен.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button