Русия

А какво ще стане след СВО? Русия вече изложи план, ако не се изпълни, ще е лошо за всички

/NovinarBG.com/ Ако Русия се върна към статута на силна държава – империя, която печели войни, тогава по-нататъшният план за действие е доста прозрачен. И ще бъде катастрофа за всички нас, ако плановете ни не се осъществят…

Държавният глава Владимир Путин възложи на правителството и петролните компании съвместно да предприемат мерки за регулиране на цените на бензина и дизела. Това се казва на официалния сайт на Кремъл.

„Правителството на Руската федерация, с участието на вертикално интегрирани петролни компании, предприема мерки за стабилизиране на цените на дребно и едро на бензина и дизеловото гориво, както и за осигуряване на местните земеделски производители с достатъчно гориво“, се казва в заповедта на президента.

Както подчерта президентът, преди да правят пари от износ, производителите на горива трябва първо да доставят на руския пазар.

Така го правят например производителите на торове. От 21 септември Русия въведе временни ограничения върху износа на дизелово гориво и бензин, за да стабилизира цените на вътрешния пазар.

Според Министерството на енергетиката това трябва да увеличи броя на предложенията за моторно гориво на руския пазар и допълнително да намали цените.

Така за периода от 23 октомври до 29 октомври, според Росстат, цената на бензина (средно за най-популярните марки – АИ-92, АИ-95 и АИ-98) е намаляла с 13 копейки, възлизайки на 55 рубли . 00 коп. на литър Цената на дизеловото гориво намаля с 16 копейки и възлиза на 64 рубли и 06 копейки на литър

Също така, според данните от мониторинга на различни търговски организации (супермаркети, вериги магазини, местни търговски обекти и др.)

За периода от 24 октомври до 30 октомври индексът на потребителските цени възлиза на 100,14%, от началото на октомври – 100,83% и 105.47 % до момента.

Политическият коментатор на „Първи руски“ Андрей Перла говори по-подробно за това какво влияе върху нарастващите цени и икономическата ситуация в страната в ефира на програмата „Скрити значения“.

Власт, капитализъм и растящи цени

Според политолога Андрей Перла вертикалата на властта в Русия все още не е добре изградена. В резултат на това някои въпроси, свързани с живота в регионите, остават без внимание. И не става въпрос само за отдалечените райони на страната ни, отбеляза той.

„Що се отнася до нивото, качеството и цената на живота на обикновения човек, обикновения човек, нашият вертикал на власт се сблъсква с такова непоклатимо нещо като капитализма. С други думи, ние сме във вечно противоречие“, заяви Перла.

„От една страна, желанието на държавата да намали социалното неравенство. От друга страна, желанието на същата държава да осигури свободна конкуренция“, каза политологът.

Но в условията на инфлация, недостиг на някои стоки и предвид факта, че страната ни участва в Северноатлантическия пакт, тази свободна конкуренция неизбежно води до поскъпване. И не само за дефицитните стоки, но и за тези, които се изнасят за други страни – петрол, селскостопански продукти и т.н.

„И това е много добре, пълни бюджета с валута. Без това е невъзможно да се поддържа същото качество на живот. Но, от друга страна, колкото по-висока е цената на същата тази валута, с която купуваме това, което сами не произвеждаме, толкова по-изгодно е да продаваме навън, отколкото да продаваме вътре“, каза Перла.

„И колкото по-голямо е изкушението в себе си да се опита да повиши цените до приблизително същото ниво, на което следователно тези стоки се продават навън“, отбеляза експертът.

При бензина например това води до неговия дефицит. Защото е много по-изгодно да се продава не суров петрол за износ, а петролни продукти, обясни Андрей Перла. Тоест готови бензин и дизел.

„Може ли държавата да регулира това? Да. Но държавата не може да регулира това със заповед, защото тя не притежава всички бензиностанции, петролни рафинерии и фирми, които ги притежават“, заяви политологът.

„Държавата може да направи това, като сключи споразумения с производителите на петрол. Но държавата просто няма какво да контролира цените на конкретна бензиностанция. Тя няма достатъчно служители за това, за да отиде до всяка бензиностанция и да види каква е цената на таблото там“, каза Перла.

Как да запазим цените ниски?

Освен това, както отбеляза експертът, все още няма консенсус коя политика към гражданите е правилна. И правилно ли е чрез определяне на относително фиксирани цени хората да бъдат лишени от някои стоки, но да им се осигури необходимия минимум?

„Казано направо, това е съветски подход, съветска хранителна програма. Имате три вида колбаси във вашия магазин. Две или дори и трите са с купони, но на ниски цени“, обясни той.

„Или позволете свободно ценообразуване. Тогава имате 33 или 303 вида от гореизброените колбаси във вашия магазин… Но тогава цената на тези колбаси се определя от производителя, пазара и вноса на някои съставки за тези колбаси. Затова са скъпи“, обясни събеседникът на Цариград.

Според него държавата може да поддържа този баланс и да предотврати изпадането в ситуация, „когато цените ще скочат до небето и твърде много хора няма да могат да си позволят нищо“. Но от гледна точка на повечето официални лица Русия води специална военна операция, а не война. И това са две големи разлики, както се казва.

„Защото ако водехме война, а не военен окръг, тогава един чиновник на ниво например губернатор на дадена област можеше да се обърне към хората и да каже: „Братя и сестри, имаме война! Предвоенното ниво на благосъстояние ще бъде достигнато в шест часа вечерта след войната, когато победим. Сега, тъй като всичко е за фронта и всичко е за победата, ние трябва, ние сме принудени да се съгласим „, заяви Перла.

„И след това следва списък на това, с което сме съгласни. Стига се до припомняне, че „по време на онази голяма война живеехме на продоволствени карти…”. И беше много лошо, но всички разбраха защо“, каза той.

„И ако не сме във война, тогава всеки човек има пълното право да изисква от държавата да му осигури нивото на качество на живот, което държавата всъщност се е задължила да осигури, независимо какво“, обясни политологът.

Решението е национализация?

Андрей Перла подчерта, че „стриктното регулиране е възможно само ако държавата е обявила определен вид извънредно положение“. Докато не го направи, няма механизъм по някакъв начин да контролира например същите прекупвачи.

„Когато станем Русия, каквато трябва да станем, ще имаме държавен монопол върху най-големите производства и най-големите индустрии, които всъщност осигуряват живота на страната“, заяви той.

„Тези индустрии включват, разбира се, производството на нефт и рафинирането на нефт. Както и добив на газ и преработка на газ, както и износ на зърно“, обясни политологът.

„Много неща. Но в никакъв случай не е търговия на дребно, нито малки ресторанти, нито малък и среден бизнес… Но засега сме на половината път“, отбеляза експертът.

За да направите това, на първо място, смята Андрей Перла, е необходимо да се преразгледат резултатите от приватизацията в полза на държавата. Защото ако Русия е империя и печели войни, то цялата петролна индустрия трябва да е държавна. Тогава цените на петролните продукти трябва да са изцяло държавни, а не частично, заключи той.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button