Русия

В Русия китайските товарни автомобили повтарят успеха на леките

/NovinarBG.com/ Делът на руския пазар на цивилни камиони бързо губи доскорошния безспорен лидер – домашния “КамАЗ”. Това заключение направиха специалистите на аналитичната агенция “Автостат”. Освен това това се случва въпреки напускането на западните конкуренти от Русия, включително цялата „голяма седморка“ – “Ман”, “Волво”, “Мерцедес”, “Рено”, “Скания”, “Ивеко”, “Даф”. Това стана възможно благодарение на доставчиците от Китай.

Делът на руския автомобилен производител в общите продажби на камиони на вътрешния пазар през януари-юни 2022 г. е 39,9%, докато през първите шест месеца на тази година вече е 24,6%, според данни на “Автостат”. Според неговите изчисления през първата половина на годината “КамАЗ”е продал само 3% повече камиона в цивилния сегмент, отколкото година по-рано. А китайските доставчици са увеличили продажбите със стотици проценти (например “Фал” – със 780%, “Шакман” – с 210%).

Конкурентите от Китай започнаха да изпреварват “КамАЗ” през юли, а до средата на август компанията намали продажбите с 12%.

Каква е причината? В традиционната евтиност на китайските аналози? Какво очаква КамАЗ и надвиснала ли е „китайската заплаха“ над цялата руска автомобилна индустрия?

Китайците имат повече разнообразие …

Ръководителят на Федерацията на собствениците на автомобили на Русия (ФАР) Сергей Канаев посочва, че общият спад в продажбите на “КамАЗ” на пазара на дребно не се дължи на цената, а на рязкото увеличение на държавните поръчки чрез Министерството на отбраната. .

„КамАЗ” произвежда предимно военна продукция“, обяснява събеседникът. “А западните санкции допринасят за ръста на доставките за военни нужди, като същевременно намаляват продажбите в търговския сегмент. В крайна сметка Китай не може да доставя военни продукти на Русия, но може да доставя граждански. Какво остава да направи Русия? Да увеличи военното производство”, припомня той.

Съответно, кой може да увеличи производството на камиони в такива обеми? Само “КамАЗ”. Освен санкциите, това се улеснява и от въпроса за сигурността. Тоест, необходимо е нашите камиони да се използват в бойни действия, да се монтират от нашите системи. Работата на домашното оборудване значително опростява всички ремонти.

В същото време успехът на „китайците“ на вътрешния пазар на дребно на камиони се осигурява от факта, че те са по-евтини от нашите камиони “КамАЗ” със съответната товароносимост и мощност, посочва експертът.

„Нека просто кажем, че е много по-евтино“, казва той. “Разликата е в рамките на един и половина до два милиона рубли, но това вече зависи от „пълнежа“. В процентно изражение това са около 20%, което също е стимул за нашия пазар на дребно да купува китайски автомобили. Освен това китайците правят много добри услуги в товарния сегмент, те са го научили. И това е ключът към успешното развитие на пазара”, допълва експертът.

Автоекспертът Игор Моржарето, член на Обществените съвети към МВР на РФ и към Федералната пътна агенция, е съгласен, че продажбите на цивилни „китайци“ в Русия наистина са нараснали значително не само в пътническия сегмент, но и в сегмента на камионите.

„Те завладяват тези пазарни сегменти, където беше „голямата европейска седморка“, казва експертът. “КамА”З не може да ги затвори, защото няма някои превозни средства, например трактори. Но китайците ги имат. Китайците например имат цялата гама самосвали, а ние не разполагаме с цялата гама.” Това е причина за осезаемия ръст на продажбите на китайски автомобили.

Друга причина е ефектът на „ниската база“, смята Дмитрий Баранов, водещ експерт във “Финам”. „По-точно липсата ѝ“, подчертава експертът. „Освен това някои потребители опитват нови неща и не е известно как ще продължи ситуацията с продажбата на чуждестранни камиони в Русия”, смята той.

…но те няма да са проблем

В същото време ситуацията на вътрешния пазар на търговски камиони донякъде напомня ситуацията в сегмента „пътнически“, където руската автомобилна индустрия също изпитва силна конкуренция от Китай.

„АвтоВАЗ затваря, относително казано, много малък сегмент от пазара“, казва Моржарето. “Например не произвежда големи кросоувъри, големи седани и т.н. И “КамАЗ” има свой купувач. Той би се радвал да разшири състава си, за това по едно време започна да работи с “Мерцедес”. Който сега отсъства в Русия, поради което, съответно, възникнаха някои проблеми. КамАЗ обаче вече е решил частично тези проблеми, уточнява експертът. А продуктите на китайската автомобилна индустрия на руския пазар изобщо не са проблем за него, убеден е той.

„Китай е единственият партньор, с когото можете да работите повече или по-малко спокойно, това е шанс“, обяснява Моржарето. „Има, например, доста мощна индийска автомобилна индустрия, но тя има такава специфика, че не покрива нищо друго освен собствения си пазар”, допълва той.

На свой ред ръководителят на ФАР Сергей Канаев също не вижда рискове във връзка с господството на китайската автомобилна индустрия в Русия. „Няма нищо лошо. Ако нашето правителство иска утре да намали дела на китайците, той определено ще бъде намален, просто все още не е изгодно да го намаляваме. И “КамАЗ”, мисля, ще бъде преустроен по същия начин в бъдеще, когато това е необходимо”, смята той.

Това мнение споделя и Дмитрий Баранов от “Финам”. Той дава добри перспективи на “КамАЗ”.

„Продуктите на “КамАЗ” ще бъдат търсени в страната“, твърди той. „Няколко фактора ще допринесат за това. Първо, той е добре познат на пазара, потребителите го знаят. Второ, практически никой от чуждестранните производители на камиони не може да се сравни с “КамАЗ” в развитието на мрежа за продажба и поддръжка на превозни средства в Русия. Почти във всеки регион има търговски и сервизни точки на компанията, необходимите компоненти за нейните продукти могат лесно да бъдат закупени, както и консумативи”, обяснява Баранов.

Трето, компанията произвежда голямо разнообразие от продукти, диверсифицира дейността си, укрепва финансовата стабилност, в резултат на което влияе положително на нейната репутация и спомага за увеличаване на продажбите. Четвърто, както държавата, така и частните компании ще продължат да купуват в големи количества продуктите на компанията, за да се запазят позициите ѝ на вътрешния пазар.

Като цяло експертите са съгласни, че руската автомобилна индустрия ще продължи да се развива. Не на последно място благодарение на подкрепата на държавата, например чрез намаляване на данъците, частично възстановяване на разходите, предоставяне на различни гаранции и др. И Русия ще разчита на сътрудничество с чуждестранни доставчици до степента, в която е необходимо да поддържа собствената си автомобилна индустрия, а не в ущърб на местната.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button