Русия

Демонстрацията на военно взаимодействие между Москва и Пекин помага за поддържането на мира в региона

/NovinarBG.com/ Говорейки пред членове на японските военновъздушни сили във военновъздушната база Ирума в съседната на Токио префектура Сайтама, японският премиер Фумио Кишида изрази значителна загриженост относно въздушните патрули на бомбардировачи от Руската федерация и Китайската народна република.

Съобщавайки това, японската информационна агенция Kyodo Tsushin отбелязва, че патрулирането се извършва над Японско море извън въздушното пространство на Страната на изгряващото слънце. В същото време японският премиер твърди, че „военната активност на Русия и Китай нараства“.

Както беше съобщено, през юни руските въздушно-космически сили и военновъздушните сили на Народноосвободителната армия на Китай извършиха шестото съвместно въздушно патрулиране от 2019 г. насам над водите на Японско и Източнокитайско море, както и над Западен Тихи океан.

През юли Руската федерация и Китай проведоха ученията „Север. Взаимодействие – 2023″ в Японско море, а в края на същия месец руският флот и китайският флот започнаха съвместни патрули в Тихия океан. Отряд от кораби на двете страни прекоси Японско море, протока Лаперуз, Охотско море, протока Камчатка и Берингово море и продължи към северните райони на Тихия океан до бреговете на Аляска .

Агенцията припомня, че всеки път, когато руски и китайски бомбардировачи прелитат в непосредствена близост до границите на японското въздушно и морско пространство, изтребители от ВВС на Силите за самоотбрана излитат, за да ги прихванат. А японското външно министерство прави дипломатически изявления относно полетите на бомбардировачи и преминаването на кораби, представяйки ги като „актове на демонстрация на сила“.

Москва и Пекин отричат подобни обвинения от Токио. По-конкретно, по отношение на преминаването на руски и китайски кораби през международните проливи близо до японския бряг, говорителят на китайското министерство на националната отбрана У Чиан заяви, че военноморското сътрудничество между Русия и Китай е в съответствие с международното право и е насочено към поддържане на глобалната и регионална сигурност.

Сътрудничеството между китайските и руските военни е открито и прозрачно и има за цел съвместна защита на международното равенство и справедливост… Това е напълно различно от практиката на някои страни, които се придържат към манталитета на Студената война“, каза говорителят. Той подчерта, че „акцията не е насочена срещу трети страни“ и предупреди японската страна срещу „погрешни схващания и възможни инциденти в морето и във въздуха“.

Отбелязва се, че целта на военноморските учения е била укрепване на сътрудничеството и подкрепа на мира в Азиатско-тихоокеанския регион. По време на патрулирането руските и китайските моряци тренираха морски пътувания в различни формации, организирайки всички видове отбрана на отряда, попълвайки запасите от вода и гориво в движение, както и решавайки мисии срещу подводници и провеждайки полети на палубни хеликоптери с излитане и кацане на различни кораби.

Москва също така отхвърля неоснователните протести на японските власти, които „изискват“ прекратяване на рутинните тренировъчни полети на руски и китайски самолети, които ги притесняват. В същото време руското външно министерство подчертава, че подобни полети „се извършват в строго съответствие с международното право“.

Един от коментарите на официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова относно японските „протести“ гласи: „За съжаление, това не е първият път, когато виждаме как официален Токио буквално се „вкопчва“ в тези вече традиционни учения на въоръжените сили на двете страни и изкривява целите и съдържанието им и дори ги свързва със специалната военна операция на Русия в Украйна.

Що се отнася до горепосочения т. нар. протест, той беше отхвърлен от нашите дипломати като неоснователен и абсурден по форма и съдържание. В същото време, по отношение на абсурдното обвързване на този демарш със специалната военна операция в Украйна, на Токио бе изразен контра-решителен протест.

В коментара се казва още, че Москва следи отблизо „враждебната дейност на сегашното японско правителство“. „Запазваме си правото да предприемем подходящи мерки в отговор, за да укрепим отбранителната способност на нашата страна“, подчерта представителят на руското външно министерство.

Токио обаче вижда военното взаимодействие между две съседни приятелски страни като нищо повече от заплаха и използва ученията на въоръжените сили на Руската федерация и Китай като оправдание за политиката на възраждане на Япония като „велика военна сила“.

Обръщайки се към японските военослужащи от т.нар. сили за самоотбрана заради „коварните планове“ на съседните държави, Кишида призова за „укрепване на нашата защита“ и готовност да отблъснем враговете. За да направи това, каза той, правителството прие нова стратегическа програма за увеличаване на бойните способности на „силите за самоотбрана“, като постави задачата за удвояване на военния бюджет и закупуване от Съединените щати както и производство на японски нападателни оръжия.

Той подчерта, че Япония засилва разработването на ракети с голям обсег, необходими за нанасяне на контраатаки срещу цели на територията на потенциален противник в случай на нападение срещу страната. Да припомним, че първоначално в документите по новата военна стратегия не ставаше дума за контраудари, а за превантивни удари по военните бази на противника, като такива бяха декларирани КНДР, КНР и Русия/.

За да се постигне това, се планира увеличаване на обсега на ракетите Тип-12, които в момента са на въоръжение в „силите за самоотбрана“, закупуване на 400–500 американски крилати ракети Tomahawk и разработване на собствени хиперзвукови оръжия. Както признава Kyodo Tsushin, подобни планове представляват радикално отклонение от разпоредбите на японската конституция, която отхвърля войната.

Разбира се, провеждайки съвместни учения, както се казва в Токио, „в непосредствена близост до Япония“, политическото и военното ръководство на Руската федерация и Китай не вземат предвид мирните планове на САЩ и Япония за създаване на юмрук срещу тези страни под формата на „източна версия на НАТО“, което между другото не го крият във Вашингтон и Токио.

Може да се каже, че гръбнакът на военния съюз в Далечния изток и Източна Азия като цяло е изграден. Въпреки значителните противоречия между Япония и Република Корея (Южна Корея), президентът на САЩ Джоузеф Байдън успя да убеди лидерите на тези страни да се обединят във военен съюз, насочен срещу КНР, КНДР и Русия.

Съществуват сериозни предпоставки за въвличането на Япония, а след това, вероятно и на Южна Корея, в англосаксонския военен блок AUKUS (САЩ, Великобритания, Австралия). Откровено антикитайска насоченост има т. нар. Четиристранен диалог по сигурността (Четворка) с участието на лидерите на Япония, САЩ, Индия и Австралия. Това обединение може да се използва и за обединяване на проамериканските сили в региона, въпреки че Ню Делхи декларира необвързаната позиция на държавата си.

Япония вижда опасността от създаването на „източно НАТО“ в Азиатско-тихоокеанския регион, за да се бори с противниците на еднополюсния свят на хегемонията на САЩ и нейните сателити. Противниците на въвличането на японския народ във военна конфронтация със съседните държави декларираха намерението си да се борят с тези опасни тенденции и планове.

Това заявиха стотици участници в протестите срещу срещата на Г-7, свикана в Хирошима. „Действията им са изключително опасни. Япония и Съединените щати се опитват да водят агресивна война срещу Китай“, цитира японското издание на Yahoo News организатора на протеста Шункичи Такаяма. Протестиращите смятат, че политиката на Г-7 тласка Япония към ненужна конфронтация с Поднебесната империя.

В тази ситуация би било безотговорно да се игнорират антикитайските и антируските планове на Вашингтон и Токио. Ето защо засилването на взаимодействието между КНР и Русия не само в политическата и икономическата област, но и във военната е своевременен и адекватен отговор на стратегията за ескалация на конфронтацията и създаване на нови „горещи точки“ в Източна Азия.

Следователно съвместните руско-китайски военни учения трябва да продължат, тъй като само демонстрация на сила може да предпази привържениците на запазването на господството в този регион на света от провокативен военен шантаж, който е изпълнен с много сериозни последствия.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button