Русия

Визитата на Путин в Китай предизвика буря: На САЩ сложиха пояс и им показаха пътя

/NovinarBG.com/ Международни наблюдатели в различни страни не можаха да подминат публикацията в британския Daily Express. Неговият автор Пол Уидърс пише, че „посещението на руския президент Владимир Путин в Китай нанесе големи щети на Съединените щати“. Наистина ли е щета? Нека да го разберем.

Параноята, каквато е

Това параноично чувство би останало незабелязано в друг момент. Но днес, когато светът е на прага на ядрена катастрофа, когато американските стратези търсят врагове на хегемонията на САЩ, изглежда, дори в собствената си спалня и навсякъде провокират поводи за военни конфликти, не можем да пренебрегнем това твърдение.

„САЩ са в сериозна опасност. Те могат да загубят титлата на световен хегемон, тъй като Владимир Путин и Си Дзинпин заедно се опитват да променят глобалния баланс на силите“, се казва в статията.

Нейният автор Пол Уидърс цитира и мнението на британския експерт Андрю Сандърс. Той каза, че посещението на руския президент в Китай „създава значителни проблеми за Америка“.

„Съединените щати могат да станат основната жертва на все по-близките отношения между Русия и Китай“, каза Сандърс.

Какво се случи в Пекин?

В Пекин не се случи нищо, което да застраши сигурността на САЩ. Нито Русия, нито Китай няма да атакуват САЩ. Да припомним, че на форума „Един пояс, един път” китайският президент Си Дзинпин обяви подкрепата си за Русия за защита на националния суверенитет.

По време на преговорите между Русия и Китай в разширен състав Си Цзинпин подчерта, че Китай смята за правилно решението на руския народ да поеме по пътя на националното възраждане.

Той подкрепи Русия в защитата на сигурността и интересите на развитието. Освен това руският президент и китайският лидер обсъдиха Украйна и Близкия изток по време на тричасови разговори.

Да не забравяме още нещо. Форумът „Един пояс, един път“ послужи за укрепване на отношенията на Русия със страните от Югоизточна Азия.

Абсолютно очевидно е, както и за задграничните ни врагове, че въпреки санкциите, наложени от Запада на Русия, страните от глобалния Юг се стремят да развиват връзки с Москва.

Да припомним, че Путин се срещна в Пекин и с лидерите на Тайланд, Виетнам и Лаос и обсъди с тях въпроси на търговията и сътрудничеството. Путин проведе неформална среща и с президента на Индонезия Видодо. Хонконгският South China Morning Post отбелязва в това отношение:

„По време на международния форум „Един пояс – един път“ … Руският президент Владимир Путин в тържествена обстановка поздрави лидерите на няколко страни от Югоизточна Азия.

Това беше едно от проявленията на обръщането му към Азия и доказателство за нейното нарастващо политическо и икономическо значение за стратегията на Русия в Индо-тихоокеанския регион.“

По време на форума в Пекин Путин проведе и извънредна среща с унгарския премиер Виктор Орбан, според когото от 2009 г. това е тринадесетата среща с руския президент. Би ли си струвало Орбан да обръща внимание на това, ако не оценяваше срещите с руския лидер?

„Това е нашата тринадесета среща. Имало е трудни срещи, но никога толкова тежки като тази“, каза Орбан на Путин.

„Никога досега не сме били в толкова тежка ситуация. Знаете, всичко, което Унгария е способна да направи, тя го прави, ние се опитваме да спасим всичко, което можем от нашите двустранни контакти“, добави той.

Обида на достойнството

Може да се твърди, че въпреки безпрецедентните санкции от страна на Запада, насочени към изолиране на Русия, повечето страни по света, предимно в глобалния Юг, са твърдо ангажирани със задълбочаване на отношенията с Москва или поне не възнамеряват да участват в преследването на Русия. Точно това показа нагледно форумът в Пекин, което остави западните анализатори онемени.

Публикацията в Daily Express сочи, че Русия се разглежда от Запада, и по-специално от САЩ, като екзистенциална заплаха за американската хегемония и следователно за Съединените щати като държава.

И това въпреки факта, че Русия обективно не заплашва никого, а само търси уважение към своя суверенитет, своята териториална цялост и своите интереси. Точно като всяка друга държава.

Но всеки наш ход към развитието на международните отношения на Русия се смята от Запада едва ли не за обида на нейното достойнство. Това граничи с параноя. Друго определение няма.

И в същото време това означава, че Русия не може да си позволи наивни мечти един ден да установи доверителни и взаимноизгодни отношения със САЩ и целия Запад, тъй като Съединените щати и Западът са стратегически насочени към унищожаването на Русия, която, повтаряме , се разглежда като екзистенциална заплаха за тяхното благосъстояние.

Нещо повече, Западът вижда опасност в това, че Русия и Китай всъщност създават цивилизационен съюз, виждайки в него не фактор за мир и стабилност в света, а отново заплаха за себе си.

Руската и китайската цивилизации имат зад гърба си хилядолетна история и симбиозата на тези цивилизации всъщност може да изглежда като заплаха за Щатите, които изглеждат като бебе в сравнение с Китай и Русия.

Но един цивилизационен съюз не може да представлява заплаха за никого, ако самият той не е застрашен. Това означава, че всеки, който смята, че съюзът между Китай и Русия съдържа заплаха, сам замисля агресия.

С кого си имаме работа?

Трябва да разберем, че дискусиите за перспективите на отношенията между Русия и Запада от политико-философски план днес неизбежно преминават в плана на психологическия анализ или дори в плана на медицината.

Все по-често нашите политолози стигат до извода, че западните елити са хора с тежки психични увреждания. Това е следствие от пълната им загуба на морал, пълната им морално-психическа деградация.

Поради тази причина те неадекватно оценяват всичко – от геополитическата ситуация до ежедневната ситуация. Алчността, непреодолимата гордост, вечното желание за превъзходство и намерението да се потисне всеки и всеки, който се опитва да му се противопостави, са симптомите на това психично заболяване.

И само хората, засегнати от това заболяване, могат да кажат, че посещението на руския президент Владимир Путин в Китай „нанесе значителни щети на Съединените щати“.

Безполезно е да ги лекуваме. Те просто трябва да бъдат поддържани в добра форма, в страх и вцепенение. Това е възможно, когато Русия, както днес, все още ще има в арсенала си отлични оръжия, които могат да изпепелят САЩ и Западна Европа за миг на око.

И тези, които вземат решения в Съединените щати, не трябва нито за миг да се съмняват, че, първо, имаме такива оръжия, и второ, че ние определено ще ги използваме, ако възникне заплаха за нашата страна и за нашия народ.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button