ПОЛЕЗНИ

Винаги изхвърлям тези доматени семки, защото убиват цялата ми реколта

Доматените храсти просто са пълни с плодове и практически не страдат от нищо – това е резултат от усърдна работа. И винаги започва през есента, по време на избора и подготовката на посадъчен материал. Независимо дали съм го купил на скъпа цена или съм го отгледал сам, безмилостно изхвърлям доматените семена, които имат 2 характерни черти.

Няма да е възможно да получите добра реколта от такива семена – това е тествано многократно от личен опит. Само ще загубите време и ще положите усилия напразно. И на всичкото отгоре ще бъдете разочаровани от градинарството.

Advertisement

Винаги изхвърлям тези доматени семки, защото убиват цялата ми реколта 1

Сега е моментът да прегледате посадъчния си материал и да изхвърлите тези семена, които няма да дадат желания резултат.

Многократно съм чел и слушал производители на семена или техни представители да говорят за това, че най-важното нещо в семенния материал е покълването. Изглежда, че те дори оценяват продаваемостта по такъв начин, че просто сеят и гледат кълняемостта. И за тях изобщо не е важно, че някои семена са покълнали след 3 дни, а други след 10 дни. Всички те се считат за отлични и се продават.

Това си е чиста търговия – фирмата трябва да оправдае производствените си разходи и да реализира печалба. Поради това те обикновено не обръщат внимание на параметри като енергията на покълване. Те също не се интересуват много от пълнотата на семето, но като цяло могат да мълчат за формата – по принцип никой не го гледа.

Винаги изхвърлям тези доматени семки, защото убиват цялата ми реколта 2

И за всеки градинар, особено за начинаещ, всички тези точки са много важни. Не можете да засадите закърняло семе и да отгледате пълноценен доматен храст, от който ще съберете повече от една кофа домати.

Когато избирам семена, обръщам внимание на много фактори. Но най-важните от тях са ДВА.

Първото е от значение е, ако семената са закупени.

Това, разбира се, е много забавно и донякъде скъпо от гледна точка на време и пари. Но когато купувам семена от сорт или хибрид, винаги се опитвам да купя поне 2 опаковани, но опаковани от различни партиди. Ако това е невъзможно по различни причини (няма налични различни партиди), тогава просто купувам няколко опаковки.

Това ми трябва, за да разбера дали производителят е смесил семената, събрани от 5-6 чепки, които са узрели след бране от храста.

Отварям всички торбички вкъщи и гледам размера на семената и степента на опушване. И друг важен фактор е постигането на биологична зрялост на плодовете на храста.

Тези семена, които се получават от клонките, разположени в горната част на храста, се различават по своя размер и степен на зреене. Те са гладки и малки. И нямат същата сила на растеж и енергия на покълване, която е присъща на семето, получено от долните нива на растението.

Винаги изхвърлям тези доматени семки, защото убиват цялата ми реколта 3

И това е съвсем естествено, тъй като долните четки получават максимално хранене, те се пълнят и узряват при благоприятни условия през юли и август. Но горните вече растат в условия на дефицит. Дори ако са били положени през юли-август, тогава през същия този период цялото основно хранене е било консумирано от на долните нива. Съответно семената се оформят и узряват по-добре на тях, а не на 5-6 грозда.

Затова купувам няколко плика. Понякога се случва в една опаковка семената да са 2-3 пъти по-малки, отколкото в друга. И също така се случва семена, събрани от различни нива, да се смесват в един пакет.

Ако засеете това, ще видите значителна разлика още на етапа на поникване. Големите и космати семена ще изскочат мигновено, но малките ще седят до горчивия си край и ще излязат една седмица по-късно – закърнели и слаби. Тъй като те нямат енергията на покълване.

Винаги изхвърлям тези доматени семки, защото убиват цялата ми реколта 4

Още по-интересен е ВТОРИЯТ характерен признак.

И малко хора му обръщат внимание. Въпреки че би трябвало, тъй като този знак показва и бъдеща производителност. Семената в плодовете на доматите се образуват с причина. Това е резултат от настъпилото опрашване.

Доматите са самофертилни култури и не се нуждаят от опрашители. Всяко цвете вече има тичинки и плодници. Прашецът обикновено узрява рано сутрин, около 5-6 часа сутринта. Ето защо трябва  в случай на неблагоприятни метеорологични условия в тези часове или малко по-късно да излезете в оранжерията и да разклатите доматите си там. Чрез леко разклащане на храста вие насърчавате опрашването. Качеството на опрашване определя дали плодът ще завърже или не.

При екстремни температурни условия прашецът се стерилизира и цели гроздове не образуват плодове. Но често се случва опрашването да е настъпило, но не всички семена са формирани генетично правилно.

Появяват се семена, които не отговарят на стандартната форма, размер и цвят. Според стандарта те трябва да са леко заоблени, космати, кремаво бели или жълтеникави на цвят. В зависимост от сорта те могат да бъдат сивкави или дори кафяви. Формата на яйце е приемлива.

Но трябва безмилостно да изхвърлите онези, които имат неправилна и удължена форма. Да, те не са често срещани, но не трябва да ги сеете. Нищо добро няма да излезе от такива мутанти.

И разбира се, не забравяйте да проверите семките за пълнота. Изберете само тези, които първи потъват на дъното на чаша с подсолена вода.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button