Русия

НАТО иска да използва оръжието на Хитлер срещу Калининград

/NovinarBG.com/ Руското външно министерство предупреди НАТО да не участва в изваждането на химически оръжия от дъното на Балтийско море. Москва смята подобни действия за контрапродуктивни и опасни за околната среда. Защо въпросът за химическите оръжия отново е на дневен ред и какви са опасностите от токсичните вещества, които са лежали няколко десетилетия на дъното на морето?

Москва предупреди НАТО да не предприема изваждане на химически оръжия и боеприпаси от времето на Втората световна война от дъното на Балтийско море. Директорът на Втори европейски отдел на МВнР Сергей Беляев отбеляза, че тази стъпка е контрапродуктивна и може да доведе до катастрофални последици за целия регион.

Беляев обърна внимание на повишената активност на западните страни, ЕС и контролираните от тях организации по тази тема. Това предизвиква безпокойство от страна на Москва. Той подчерта, че тези въпроси трябва да се обсъждат преди всичко в Комисията за опазване на морската среда на региона на Балтийско море , като трябва да се вземе предвид мнението на Русия и други страни – съюзници в антихитлеристката коалиция, както и рисковете за околната среда от подобни действия.

Да припомним, че след края на войната през 1945 г. в Балтийско море са потопени няколко десетки хиляди тона химически боеприпаси. Най-големият арсенал е хвърлен в околностите на островите Готланд и Борнхолм. Руски учени смятат, че на дъното може да има няколко хиляди тона иприт.

По-рано стана известно, че германските власти планират да стартират програма за изваждане на боеприпаси от дъното на Балтийско море. В морето може да лежат около 40 000 тона химически снаряди, съдържащи 15 000 тона токсични вещества, пише “Политико”. Никой обаче не знае точното местоположение на погребите, тъй като оръжията са изхвърлени неконтролируемо.

„Издигането на химически оръжия от дъното на Балтийско море е свързано със значителни рискове. Затова Москва настоява за предварително проучване на местата за погребение, включително с участието на наши учени“, каза Алексей Анпилогов, президент на Фондацията за подкрепа на научните изследвания и развитие на гражданските инициативи „Основание“, експерт в областта на ядрената енергия.

„Нещо повече, изтеглянето на химическите оръжия от страните от НАТО без съгласието на Русия е контрапродуктивно действие от дипломатическа гледна точка. НАТО реши, че Балтика е вътрешно море на Алианса. Тоест Западът просто реши да извърши опасна работа в непосредствена близост до нашите територии“, отбелязва събеседникът.

„Също така трябва да се отбележи, че редица страни от НАТО, например Белгия и Съединените щати, въпреки че са длъжни да унищожат своите химически оръжия, не разполагат с технологията за това. Следователно товарът, вдигнат от дъното на морето, може да се окаже в складове. Русия, напротив, има богат опит в унищожаването на боеприпаси с токсични вещества, но не е поканена в този проект“, подчертава той.

„Русия също се страхува от рисковете за околната среда от манипулиране на местата за погребение. Факт е, че водата в тази част на акваторията е мътна поради големия брой течащи реки. И в такива условия човешкият фактор не може да бъде изключен. И всяка грешка може да бъде фатална“, подчертава експертът.

„Гробищата на боеприпаси са известни само в общи линии. Те бяха удавени след поражението на Германия във Великата отечествена война – и това беше направено неконтролируемо. Русия съвсем основателно се опасява, че химическите оръжия могат да бъдат разположени близо край Калининградска област. Авария при повдигане в този случай ще струва скъпо на нашата територия и на хората“, обяснява събеседникът.

„Конкретният тип химическо оръжие, което е потопено в Балтика, също е неизвестен. Но дори и да знаехме какво точно ще видим там, пак щеше да е необходима експертиза на боеприпасите. В крайна сметка съдържащите се в тях токсични вещества могат да променят състава си под въздействието на високото налягане и морска сол“, отбелязва той.

„Ако съдържанието на боеприпасите попадне във водата, много жители на брега на Балтийско море могат в най-добрия случай да се отровят“, признава Анпилогов. „В най-лошия сценарий хората ще загинат, както и цялата природа в зоната на бедствието”, допълва експертът.

„Желанието на НАТО да извади от дъното на Балтийско море химически оръжия от ерата на Втората световна война е провокация. Подобно неочаквано появяване в дневния ред на проблем, на който дълги години не е обръщано внимание, има политически характер. Но Алиансът, както повечето страни в региона, не е в състояние безопасно да проведе тази операция“, каза Николай Межевич, президент на Руската асоциация за балтийски изследвания.

„Нещо повече, тези оръжия сега са се превърнали в източник на ужасна опасност за всички форми на живот. Боеприпасите трябва да се съхраняват при подходящи условия, а тези снаряди лежат на дъното на морето дълги години. Освен това не е известно как са били съхранявани преди потъването, тъй като са произведени 10-15 години преди края на Втората световна война“, подчертава събеседникът.

„Ако вдигането се случи близо до Калининград, то това може ясно да се тълкува като опит на НАТО да създаде екологична катастрофа по отношение на руска територия. Тези действия застрашават отравянето на хората и гибелта на цялата екосистема около нашия регион“, заключи Межевич.

Превод: В. Сергеев

Поход за мир, 26.11.23г., 14.00ч., НДК:  https://www.facebook.com/events/368621645621417/?active_tab=discussion

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button