Надежда Йорданова: В управляващата коалиция липсва воля и консенсус за съдебната реформа
Въпреки това тя остава оптимист: „Правителството е решено да извърши мерките така, както са набелязани. Консенсусът е постигнат с коалиционното споразумение. Опозицията има важна роля в този процес, защото за най-големия проблем, именно функциите на главния прокурор, ни е необходимо конституционно мнозинство. Тази година народните представители, включително и опозицията, трябва да постигнат конституционно мнозинство поне три пъти“.
Йорданова е убедена, че народните представители, включително и от опозицията, ще бъдат достатъчно отговорни и ще се включат в диалога.
„В предизборната програма на ГЕРБ има заложени подобни промени, особено за ВСС. Не очаквам от ГЕРБ да излъжат своите избиратели“, заяви с лека ирония министърката.
„В България липсва ефективен механизъм за търсене на отговорност и за разследване на главния прокурор тогава, когато има данни за престъпление“, коментира тя, давайки пример с делото „Колеви срещу България“.
„Този проблем у нас ще бъде поставен за разглеждане на комитета на министрите във формат „Права на човека“ в началото на юни тази година“, добави Йорданова, припомняйки, че този проблем вече е бил разглеждан. Според нея това са факти, пред които опозицията не може да си затваря очите.
„От днес имаме една много важна новина. Беше обявено решението на Съда на ЕС, с което се отхвърлиха жалбите на Унгария и Полша срещу регламента, който обвързва предоставянето на европейски средства с върховенството на правото. Това е решаващ момент, защото много ясно дава отговора какво ще последва за нас, ако ние не си свършим работата“, коментира още правосъдният министър.
Що се отнася до това кога ще поиска отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, тя обясни: „В петък, в 00:00 часа влиза в сила на конституционното решение. Непосредствено след това ще пристъпя към действия. Процедурите трябва да се прилагат такива, каквито са. Аз не мога да бездействам, само защото имам очакване, че от ВСС няма да изпълни правомощията си. Очаквам да ги изпълнят“.
„С всички тези процеси трябва да върви и дебатът по изменение на Конституцията, трябва да си представим много ясно какви точно качества трябва да имат новите членове на ВСС и на какви критерии трябва да отговарят. Освен да имат образование и опит, това трябва да са хора с високи нравствени качества и гръбнак. Нали не искаме да се окаже, от бързане сме избрали нов ВСС, който да не се различава от предишния“, предупреди министърът на правосъдието.
По повод закриването на спецсъдилищата и спецпрокуратурата тя очаква разгорещен дебат в парламента. „През март законопроектът ще бъде внесен“, увери Йорданова.
[embedded content]
Коментари
Коментара
There is no ads to display, Please add some