ЗДРАВЕ

Хората с предсърдна кардиомиопатия по-често развиват деменция

Хората с предсърдна кардиомиопатия (основна, често неоткрита сърдечна причина за инсулт) може да са изложени на повишен риск от развитие на деменция, според ново изследване, ръководено от Johns Hopkins Medicine.

Констатациите са публикувани в Journal of the American Heart Association.

В проучването д-р Мишел Йохансен, доцент по неврология в Медицинския факултет на университета „Джон Хопкинс” и лекуващ лекар в болница „Джон Хопкинс”, и нейните колеги установили, че разпространението на предсърдната кардиомиопатия сред участниците е 34%. Средната възраст на участниците е 75 г.

Учените са изследвали 5078 души, живеещи в четири общности в САЩ. Участниците не са имали деменция, когато проучването е започнало.

Екипът е разгледал три маркера, които могат да бъдат получени от рутинни медицински тестове за измерване на функцията на лявото предсърдие. Те включват ехокардиограма, електрокардиограма и кръвен маркер, който определя как функционира сърцето. Използвайки тези три теста, екипът създал определение за предсърдна кардиомиопатия и след това групирал участниците дали отговарят на това определение.

„Установихме, че пациентите, които са имали предсърдна кардиомиопатия, както дефинирахме в нашето проучване, са имали по-висок риск или процент от деменция с течение на времето в сравнение с тези, които не са били с това сърдечно заболяване“, казва Йохансен.

По думите й проучването е важно за хора без симптоматично сърдечно заболяване. Тези с доста фини промени в лявото предсърдие са изложени на повишен риск от деменция дори след контролиране на други съдови рискови фактори. В бъдещи изследвания екипът се надява да разбере по-добре механизма зад тази връзка.

Повече от 55 млн. души живеят с деменция по света и има близо 10 млн. нови случая всяка година според СЗО. Деменцията е загуба на когнитивно функциониране – мислене, запомняне и разсъждение – до такава степен, че пречи на ежедневния живот и дейности на човека.

Още новини

Back to top button